ONE WORLD TRADE CENTER: NOVÁ PÝCHA NEW YORKU

ONE WORLD TRADE CENTER: NOVÁ PÝCHA NEW YORKU 1

Od zhroucení dvojčat v září 2001 uběhlo 15 let. Dnes se všechny pohledy zaměřují na mrakodrap One World Trade Center, který je nahrazuje. Nový mrakodrap je pro Ameriku a New York neuvěřitelným úspěchem.

One World Trade Center je 104-patrový, 541 metrů vysoký mrakodrap, který byl dokončen 10. 05. 2013. Je třetí nejvyšší budovou na světě.

První stavební práce začaly v dubnu 2006 a pouze před dvěma týdny bylo pro veřejnost otevřeno One World Trade Center Observatory, které se nachází na patrech č. 100 – 102. Tisíce návštěvníků mají opět možnost vidět velké jablko jako na dlani. Budova je součástí nového komplexu World Trade Center na newyorském Dolním Manhattanu v bezprostřední blízkosti Ground Zero, kde se nachází památník oficiálně nazvaný The National September 11 Memorial & Museum, zkráceně 9/11 Memorial.

Je těžké odolat pokušení prozkoumat město pod vašima nohama. Cesta výtahem nahoru trvá 47 sekund a některým návštěvníkům z ní může zalehnout v uších. Po jejím absolvování však čekejte něco výjimečného. Úchvatné panoramata s bezpočtem stop pohledů na celý Manhattan! Vyhlídková plošina se nachází tak vysoko, že z ní uvidíte i zakřivení horizontu. Najdete zde i informační stánek, restaurace či kavárny. Na 100. patře si můžete vychutnat zcela nepřerušovaný 360 ° panoramatický výhled na město. Empire State Building, Broadway a Woolworth Building odsud vypadají jako kdyby byly postaveny z LEGA. Dole vidíte létat vrtulníky, které přepravují turisty nad Manhattanem.

Vstupné je 32 dolarů pro dospělé, 26 dolarů pro děti a 30 dolarů pro seniory nad 65 let. Děti mladší 5 let, příbuzní obětí ze září 2001, jakož i záchranáři mají vstup zdarma. Observatoř je otevřena každý den od 9:00 do půlnoci.

Kromě budovy One World Trade Center zde postavili a zkolaudovali několik dalších mrakodrapů, mezi nimi 7 World Trade Center. Tvoří ho tři ocelové sloupy, které byly vztyčeny 19.12.2006. V jednom z nich jsou tisíce ručně napsaných odkazů jako vzpomínka na oběti teroristického útoku z 11.09.2001.

Díky mnoha bezpečnostním opatřením před teroristickými útoky se stal mrakodrap One World Trade Center nejdražší stavbou světa ještě před svým dokončením. Na čtvercové základně s délkou strany 61 metrů byl postaven základ pro kancelářskou budovu vysoký 56 metrů, jehož cílem je chránit budovu před teroristickým útokem.

Všechny stěny, schodiště a výtahové šachty mají železobetonové prvky. V okolí budovy je již nainstalován systém kontroly všech příchozích vozidel a video-analytické přístroje, které detekují opuštěné předměty a osoby z databáze trestně stíhaných. V bezprostřední blízkosti budovy se mohou pohybovat pouze vozidla se speciálním povolením. Budova je po svém dokončení v roce 2013 odolná i proti nárazu letadel.