Ostrov Svatý Martin

Ostrov Svatý Martin 1

Pro milovníky slunce a vody, majitele plachetnic a jachet a pro potápěče je ostrov Svatý Martin lákavým karibským útočištěm. Oblíbená destinace nacházející se v dřívějších nizozemských Antilách je obklopena nádherným pobřežím, na kterém se můžete opalovat, dovádět nebo věnovat sportům.

Nejnápadnějším přírodním prvkem na ostrově je vyhaslá sopka Mount Flagstaff, ale pro návštěvníky je nejvýznamnější vynikající pláž, která se táhne kolem jižního a západního pobřeží. Zdejší plážové aktivity a nakupování v centrech duty free uspokojí snad každého.

Svatý Martin je také oblíbeným cílem milovníků plachtění a potápěčů. Vynikající podmínky pro hloubkové potápění nabízejí nápadné korálové útesy v blízkosti pobřeží. K nejoblíbenějším lokalitám patří vrak lodi HMS Proselyte, britské válečné lodi, která se potopila v roce 1801. Na oblibě zde získává také body boarding, při kterém si můžete užívat lesknoucího se moře a osvěžení v horkých slunečních paprscích.

 

Cestování na ostrov Svatý Martin

Letecky

Největší místní aerolinie jsou Winair se základnou na Mezinárodním letišti princezny Juliany. K dalším aeroliniím létajícím na Svatý Martin patří Air France, American Airlines, Delta, JetBlue a United.

Doba letu: z Londýna 12 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 4 hodiny.

Odletová daň: při letu do mezinárodních destinací je odletová daň 30 USD, která platí pro lidi od 2 let věku; u některých aerolinií může být už zahrnuta v ceně letenky. Při letu v rámci nizozemských Antil se platí odletová daň 10 USD, která je rovněž v některých případech už zahrnuta v ceně letenky.

 

Lodí

Hlavní přístav: Philipsburg.

Trajekt Dawn II pluje třikrát týdně mezi ostrovy Svatý Martin a Saba.  

Great Bay Express provozuje rychlé trajekty mezi Svatým Martinem a Svatým Bartolomějem.

 

Co dělat a na co se podívat:

 • rybaření na hlubokém moři
 • cyklistika
 • pozorování přistávajících a vzlétajících letadel na pláži Maho
 • závody lodí St Maarten Heineken Regatta
 • Památník královny Vilemíny
 • prodejny duty free v metropoli Philipsburg
 • město Marigot
 • Hraniční památník (Border Monument)
 • plavby na člunech a lodích všeho druhu
 • potápění k vrakům

***

Francouzi a Holanďané žijí vedle sebe na ostrově Svatý Martin (francouzsky Saint-Martin, holandsky Sint Maarten) po celá staletí, bez hraničních hlídek nebo celnic mezi nimi. Francouzská strana nabízí noblesnější prostředí, luxusnější nakupování a evropský kontinentální styl. Holandská strana je oproti tomu levnější a nabízí kasino hotely a více podniků nočního života. Vodní sporty však naleznete všude: potápění, šnorchlování, plachtění a windsurfing jsou hlavními atrakcemi ostrova. Snadno můžete strávit den odpočinkem na některé z 37 pláží, procházet se po promenádě-chodníku v Philipsburgu na holandské straně nebo si prohlížet typicky francouzské město Marigot. A přestože v 12 kasinech na ostrově budete potřebovat především štěstí, všude dostupné je dobré jídlo v mnoha vynikajících restauracích.

 

Proč se vydat na ostrov Svatý Martin:

 •         skvělé jídlo – na ostrově se nachází mnoho dobrých podniků s jídlem, takže můžete chodit do restaurací na večeři celý měsíc a ani jednou se přitom nemusíte vracet na stejné místo
 •         spousta obchodů – Philipsburg patří k nejlepším místům pro nakupování v Karibiku, zatímco Marigot přináší francouzský styl
 •         pláže malé i velké – na ostrově naleznete celkem 37 perfektních pláží  
 •         spousta vodních sportů – široký výběr možností vodních sportů uspokojí téměř jakékoli přání a požadavek a navíc Vám umožní vyzkoušet si např. paddleboarding či kitesurfing
 •         noční život– k dispozici je celá řada večerních zábavných představení a vystoupení, diskoték, plážových barů a kasin

 

Kdy cestovat

Hlavní sezóna začíná v prosinci a trvá až do poloviny dubna. Mimo hlavní sezónu můžete sehnat ubytování v hotelu i za polovinu ceny co v hlavní sezóně. Karneval na francouzské severní straně ostrova před obdobím půstu je slavnost s průvody v kostýmech, hudebními soutěžemi a hodováním. Karneval na holanské jižní straně se koná až po Velikonocích, trvá dva týdny v dubnu, a také ho provází průvod a hudební soutěže.   a oslavy

Na francouzské straně připomínají Den dobytí Bastily 14. července průvody, ceremonie , přičemž další veselí se koná později v měsíci při svátku Den Grand Case (město). 

Holandská strana hostí na počátku června závod Heineken Regatta, kterého se účastní až 300 plachetnic z celého světa. Jedinečný životní zážitek pro Vás může být, když si pronajmete kóji na plavidle účastnícím se regatty. K dalším místním svátkům patří 11. listopad (svátek sv. Martina), a 30. duben, narozeniny bývalé nizozemské královny Juliany.