Panasonic Lumix DMC-CM1: konečně nadupaný smartfon s pořádným fotoaparátem

Panasonic Lumix DMC-CM1: konečně nadupaný smartfon s pořádným fotoaparátem 1

Na veletrhu Photokina 2014 v Kolíně nad Rýnem oznámila společnost Panasonic příchod nového typu zařízení. Panasonic Lumix DMC-CM1 představuje hybrid smartphonu a pokročilého fotoaparátu.

Skutečnost, že to Panasonic myslela vážně, se potvrdila až na letošní výstavě CES 2015. Zařízení se začne prodávat už zanedlouho. Na trhu sice existuje podobný produkt Samsung Galaxy Zoom, ale Panasonic DMC-CM1 je přece jen jiná káva. Rozdíl mezi zařízením od společnosti Samsung a Panasonic je markantní. Panasonic CM1 disponuje až 1-palcovým snímačem.

Na straně fotoaparátu je k dispozici celá řada funkcí, které byste od velkého kompaktu očekávali. Ne nadarmo nese název Lumix, který dala společnost svým kompaktním digitálním fotoaparátům. Kromě již zmíněného, 1-palcového senzoru s rozlišeným 20-megapixelů, je zde zabudovaný 28mm objektiv Leica se světelností f/2,8. Přístroj disponuje celou řadou manuálních i automatických režimů fotografování.

Velký 4,7-palcový displej s Full HD rozlišením poskytuje podrobný, živý náhled. Na horní straně přístroje se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí, tlačítko spouště a tlačítko pro ovládání hlasitosti. Další zajímavostí je, že kroužkem objektivu lze manuálně nastavovat například clonu, rychlost závěrky, citlivost ISO jakož i jiné funkce fotoaparátu. Benefitem je možnost natáčení Full HD videa s přídavným 4K režimem, byť s omezením 15 snímků za sekundu. Uznáváme, že režim 4K videa může být v určitých případech velmi užitečný.

Na straně smartphonu, se setkáváme se všemi nejnovějšími specifikacemi, které byste od high-end zařízení se systémem Android očekávali. Kromě velkého Full HD displeje je k dispozici čtyřjádrový 2,3 GHz procesor, 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti. Připojuje se přes LTE stejně jako přes Wi-Fi, Bluetooth či NFC. Energie potřebná ke spuštění fotoaparátu a funkcí smartphonu pochází z 2600 mAh baterie.

Co se velikosti týče, není Panasonic CM1 mnohem větší než většina současných smartphonů. Pokud bychom položili na sebe dva roky staré 4,3-palcové smartphony od Sony, Lumix CM1 by byl sotva větší. Přesto, že je Lumix CM1 výrazně hrubší, stále se pohodlně vejde do kapsy džínů nebo bundy. Novinka bude zpočátku dostupná na trzích v Německu a ve Francii za cenu kolem 1.000 EUR.