Ropný miliardář chce podniknout první nepřetržitý solární let okolo celého světa

Ropný miliardář chce podniknout první nepřetržitý solární let okolo celého světa 1

Viktorovi Vekselbergovi se obchodováním s ropou podařilo významně zbohatnout. Jeho konto totiž disponuje přibližně 15 miliardami dolarů. On však doufá, že jeho jméno se zapíše do dějin díky energetickému spektru. Vyznamenat se chce prvním celosvětovým letem na letadle poháněném pouze sluneční energií.

Vekselberg vlastní společnost Renova Group, která připravuje cestu kolem světa s jedním pilotem, a to letadlem v nadmořské výšce až 16 kilometrů. Celá nepřetržitá cesta by měla trvat 5 dní. Odborníci v oblasti kosmonautiky, jejichž cituje Bloomberg tvrdí, že o letadlo, které má z tohoto projektu vzniknout, by mohl mít zájem právě vojenský průmysl, protože jde o jedinečnou schopnost létat na velké vzdálenosti bez nutnosti doplnit palivo.

Rozpětí křídel letadla by mělo být přibližně 36,5 metru, přičemž by mělo představovat jakési létající laboratoř. Připraveno na svůj první let by mělo být do konce tohoto roku. Pokud se tento projekt podaří přivést k úspěšnému konci, potvrdí se tak možnost provádění dálkových letů jen za pomoci sluneční energie.

Součástí letadla budou velkokapacitní zásobníky pro pohon vrtulí a ukládání nahromaděné energie prostřednictvím solárních panelů umístěných na horní i spodní straně letadla. Amatérští vědečtí nadšenci jsou spíše zvědaví, jak bude letadlo fungovat během oblačných dnů bez slunečního záření, či v noci. Odpověď zní: Bude šetřit energii a letět v nižší nadmořské výšce.

Pokud vše půjde podle plánu, solární letadlo bude pilotované Fyodorem Konyukhovem, 65-letým vojákem ruských speciálních jednotek ve výslužbě, který několikrát absolvoval plavby po celém světě a dvakrát vystoupil na Mt. Everest.

Pokud dosud nemáte jasnou představu o obrovském významu tohoto projektu, stačí si prohlédnout švýcarskou společnost Solar Impulse, jejíž partnerem je i samotná společnost Google. V minulém roce se totiž pokusila o vlastní celosvětový let, který si však vyžadoval až 17 zastávek mezi odletem a příletem.