Parabolický mikrofon namontovaný na kameře přináší do videozáznamů soustředěný zvuk

Parabolický mikrofon namontovaný na kameře přináší do videozáznamů soustředěný zvuk 1

Tvůrci dokumentárních filmů o divokých zvířatech mohou připojit k ruční kameře brokovnicový mikrofon, ale nemusí být schopni zaměřit se na zvuky vzdálených objektů. Proto Dodotronic uvedl na trh parabolický mikrofon namontovaný na kameře, který je určen právě k tomu.

Hi-Sound Compact je duchovním dítětem Itala Ivana Pelicelly, který v roce 2003 založil společnost Dodotronic, aby navrhovala a vytvářela kvalitní parabolické a ultrazvukové mikrofony. K vytvoření přenosného řešení pro záznam zvuku ho prý inspirovalo setkání s fotografy divoké přírody na výstavě ve Španělsku. Přestože s sebou na natáčení nosili drahé špičkové fotoaparáty a objektivy, vypadalo to, že špičkové mikrofony v jejich soupravách chybí. Někteří si s sebou možná vzali audiorekordér a parabolický mikrofon pro soustředěný záznam zvuku, ale nutnost pracovat s kamerou a takovým audio zařízením samostatně může být náročná.

Hi-Sound Compact byl navržen tak, aby věci usnadnil. Jde o specifickou formu stereo parabolického modelu Hi-Sound DR společnosti Dodotronic a zachovává si průhledné polykarbonátové reflektory, které zaostřují zvukové vlny na kapsle mikrofonu podobným způsobem, jakým jsou rádiové vlny přijímány satelitní parabolou. Zařízení se připojuje k držáku na fotoaparátu a zapojuje se do konektoru mikrofonu, což umožňuje kameramanům, kteří pracují s divokými zvířaty, terénním výzkumníkům, sportovním reportérům a lidem zapojeným do investigativní práce nebo sledování, nejen přiblížit objekt pomocí objektivu fotoaparátu, ale také vybrat jinak neslyšitelné zvuky s ohromující kvalitou a s malým šumem.

Hi-Sound Compact obsahuje dvě mikrofonní kapsle o průměru 9,7 mm kalibrované jako spárovaná dvojice pro poměr signálu k šumu 80 dB, citlivost -24 dB, 110 dB SPL a nabízí „výkon skutečných 20 Hz až 20 kHz.“ Každá kapsle je namontována na opačné straně středního rámu zařízení a je nasměrována do středu reflektoru, kde se koncentruje přicházející zvuk. Kromě přímé montáže na fotoaparát lze Hi-Sound Compact připevnit také na stativ. Nastavení je napájeno kamerou nebo audiorekordérem, do kterého je zapojen, takže nevyžaduje další baterie.

Celkově zařízení naklání váhu na velmi přenosných 300 g a cestovní pouzdro bylo vyvinuto na míru, aby poskytovalo ochranu v terénu. Součástí balení je i šikovné čelní sklo. Projekt v současné době získává prostředky na produkci na Kickstarteru, kde přislíbená cena začíná na 200 EUR (asi 215 USD). Platí zde obvyklá upozornění týkající se crowdfundingu, ale pokud vše půjde podle plánu, doprava by měla začít v květnu.