Hlavní turistické atrakce na Kubě

Hlavní turistické atrakce na Kubě 1

Stará Havana (Habana Vieja)

Stará Havana (UNESCO) představuje dobře zachovalý kus historie země. Když budete procházet v kamenných ulicích a hledět na velkolepé barokní a neoklasicistické budovy, snadno si můžete představit, jak vypadal život na ostrově před nějakými 200 lety. Rozsáhlé rekonstrukce dnes těmto historickým budovám vdechují nový život. K nejzajímavějším místům patří náměstí Plaza de la Catedral, nad kterým se tyčí barokní katedrála San Cristobal, legendární restaurace a Hemingwayův podnik Bodeguita del Medio a vojenská pevnost Castillo de la Real Fuerza. Rovněž ve Starém městě leží Plaza Vieja („Staré náměstí“), jedno z turisticky nejatraktivnějších míst v Havaně. Rušné místo je domovem několika významných budov včetně Casa del Conde Jaruco z 18. století s krásnými vitrážovými okny v prvním patře. Nedaleká Camera Obscura pak nabízí fantastické výhledy z věže vysoké 35 m. Na prohlídku Starého města si nechejte minimálně den i více, pokud čas dovolí.

Rum, tanec a další důvody proč navštívit Havanu

Město Varadero

Varadero je jedna z nejznámějších plážových destinací na Kubě, kde najdete pláž patřící k nejlepším v Karibiku. Leží na poloostrově Hicacos, který vyčnívá do moře u severního pobřeží a padací most ho spojuje s pevninou. Oblíbenou pláž obklopuje více jak 50 hotelů, zatímco nádherný bílý písek přitahuje návštěvníky z celého světa. K atrakcím Varadera patří Ekologický park Varadero (Parque Ecológico Varahicacos) se 2 jeskyněmi: Cueva de Ambrosio a Cueva de Musulmanes. Také ve Varaderu se nachází klidný Parque Josone s bujně kvetoucími zahradami, restaurací, bazénem a menším jezerem, kde mohou návštěvníci pádlovat na člunu. Kromě hloubkového potápění a šnorchlování k dalším oblíbeným aktivitám patří rybaření na hlubokém moři, golf, skydiving, a jednodenní výlety ke kulturním atrakcím.

 

Město Trinidad

Prohlídka kubánského města Trinidad (UNESCO) je jako cesta zpátky v čase. Krásně zrestaurované budovy a kamenné ulice v centru vyzařují osobité koloniální kouzlo. Většina architektury pochází z doby od 17. do 19. století, kdy Trinidad prosperoval díky obchodu s cukrem, ale také s otroky. Dnes je Trinidad jedno z nejzajímavějších měst, které můžete v zemi (mimo Havanu) navštívit. Jeho živou atmosféru můžete nasávat (spolu s kubánským rumem 🙂 ) na kamenném centrálním náměstí Plaza Mayor. Na náměstí se tyčí neoklasicistický kostel sv. Trojice (Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad). K dalším atrakcím Trinidadu patří Kostel a klášter sv. Františka (Iglesia y Convento de San Francisco) s charakteristickou zvonicí, Muzeum koloniální architektury (Museo de Arquitectura Colonial), Casa de Aldeman Ortiz s galerií umění a Palacio Brunet, velkolepé sídlo z roku 1812, které má dodnes původní fresky a mramorové podlahy. Východně od Trinidadu na trase do města Sancti Spiritus leží bujně zelené Valle de los Ingenios (UNESCO) s řadou pozůstatků a památek z 19. století, kdy zde vzkvétaly plantáže s cukrovou třtinou a továrny na její zpracování. K dalším možnostem patří projížďky na koni zdejší krásnou scenérií, kterou točíř pole se zelenou cukrovou třitou, palmy a hory.

 

Město Guardalavaca

Guardalavaca lemovaná lesknoucími se plážemi leží v provincii Holguín a je tišší a odlehlejší než Varadero. Bujná zeleň navazuje na táhnoucí se pláž a nabízí spoustu stinných míst pro ty, kdo hledají útočiště před tropickým sluncem. Při hloubkovém potápění či šnorchlování můžete pozorovat spoustu mořských živočichů na korálových útesech. Při jednodenních výletech z Guardalavacy pak můžete podnikat dobrodružství v džungli, plout na plachetnici a prohlížet si památky ve městě Santiago de Cuba. Západně od Guardalavacy leží Národní park Bahia de Naranjo, který zahrnuje velkou část pobřeží a tři ostrovy, včetně centra Cayo Naranjo s oblíbeným delfináriem, které umožňuje blízká setkání s těmito společenskými tvory. Další možnosti pro výlet je lokalita Chorro de Maita s pohřebištěm domorodých Indiánů a rekonstruovanou vesnicí domorodého kmene Taíno.

 

Nábřeží Malecon, Havana

Hlavní turistické atrakce na Kubě 2

Malecon, navržený v roce 1901 a zčásti postavený v roce 1902 a později, je nejznámější nábřežní promenáda v Havaně. Procházka po této oblíbené trase znamená procházku historií města. Promenáda dlouhá 7 km vede od čtvrti Stará Havana až k centrálnímu obchodnímu okrsku Vedado. Po trase spatříte přehlídku dobře zachovalých budov z 20. století, které představují směsici architektonických stylů včetně secese a neo-maurského stylu. Budovy natřené odstíny pastelové růžové a žluté představují lahůdku pro fotografy, především ve zlaté záři soumraku. Nejoblíbenější aktivitou je zde však pozorování lidí: mladí milenci se zde procházejí ruku v ruce, místní rybáři nahazují udice a děti lezou po hrázi.

 

Pláž Playa Paraiso na ostrově Cayo Largo del Sur

Hlavní turistické atrakce na Kubě 3
Playa Sirena

V zemi známé svými krásnými plážemi patří Playa Paraiso („Rajská pláž“), na ostrově Cayo Largo del Sur k nejlepším. Nádherný pás prachového bílého písku a zářivě modrého moře lemuje krytý západní okraj ostrova a splývá s neméně okouzlující pláží Playa Sirena. Ostrůvek Cayo Largo del Sur je rájem pro milovníky slunce s typicky suchým slunečným klimatem a pár turistickými atrakcemi vedle nádherných pláží a mnoha hotelů a resortů. 

 

Ostrov Cayo Coco

Ostrůvek Cayo Coco je další z idylických plážových destinací na Kubě, a navíc patří k nejodlehlejším. Ostrov vystupoval spolu – s nedalekým ostrůvkem Cayo Guillermo – v Hemingwayových románech Ostrovy uprostřed proudu a Stařec a moře. Je součástí Jardines del Rey, kombinovaného souostroví Sabana-Camagüey, přičemž je spojen mostem s pevninou, většina návštěvníků sem však přichází letecky. Hlavní atrakcí jsou samozřejmě jeho slunečné pláže. Playa Los Flamencos na atlantické straně ostrova vyniká svým 5 km dlouhým pásem bělostného písku, zatímco tichá a nerozvinutá Playa Prohibida nabízí tiché prostředí v přírodě. Ostrov je rovněž vynikajícím místem pro pozorování ptactva. Cayo Coco je spojen vyvýšenou silnicí s ostrovem Cayo Guillermo, který také nabízí řadu krásných pláží, jako je Playa Pilar, a k tomu řetězec resortů all-inclusive.

 

Národní park Valle de Viñales

NP Viñales (UNESCO) je krásné zelené údolí v pohoří Sierra de los Organos severně od města Pinar del Rio. V údolí vyčnívají strmé skalnaté kopce známé jako mogotes a vytvářejí tak dramaticky působící krajinu. Na dně údolí NP Viñales se nachází zemědělská půdu, kde se pěstuje tabák, ovoce a zelenina. Outdoorovým nadšencům park nabízí fantastické prostředí pro pěší túry a jízdy na koni v kopcích. Nedaleko odtud leží půvabné město Viñales, které je skvělou základnou pro poznávání okolní oblasti. Turistické společnosti sem nabízejí jednodenní výlety z Havany.

 

Město Baracoa

K nejkrásnějším místům ve východní části Kuby patří Baracoa, nejstarší město v zemi. Založeno bylo roku 1511 v provincii Guantanamo, a v téže době započala stavba zdejšího prvního kostela. Bylo odříznuté od většiny vnějšího světa až do 60. let 20. století, kdy byly zbudována dálnice La Farola, přesto město dodnes působí odlehlým dojmem. Návštěvníci tu mohou obdivovat půvabnou koloniální architekturu a bujně zelenou krajinu, kde vodopády a pláže skýtají pěkný protiklad k horké džungli. Plochý vrcholek El Yunque se zvedá na okolní tropickou krásnou přírodou a láká pěší turisty k výstupu (s průvodcem) na vrchol ve výšce 589 m. Na svazích se rozkládá Biosférická rezervace UNESCO, kde se daří vzácným ptákům a rostlinám. Abyste mohli skutečně ocenit zdejší pozoruhodnou scenérii, vydejte se autem po klikatící se dálnici La Farola, což je úsek o délce 49 km z Baracoy přes hory až do Cajobabo na pobřeží. Za návštěvu stojí také zdejší Městské muzeum (Museo Municipal. Je umístěno ve vojenské pevnosti Fuerte Matachin a skýtá pohled na pozoruhodnou historii Baracoy, přičemž samotná pevnost nabízí skvělé výhledy na zátoku. Asi 20 km severozápadně od Baracoy se nachází jedna z nejlepších pláží, Playa Maguana. Pokud hledáte nějaké dobrodružné aktivity, můžete si v Baracoa vypůjčit jízdní kolo a vydat se na něm do okolí. Do Baracoy míří časté letecké spoje z Havany.

 

Mauzoleum Che Guevary, Santa Clara

Až Vám plážová města a rezorty začnou připadat jedno jako druhé a Vy se budete chtít podívat po něčem unikátním, město Santa Clara představuje změnu a zároveň hloubku. Je to slavné místo, kde se v roce 1958 odehrála poslední partyzánská bitva vedená Che Guevarou. Jeho tělo zde bylo uloženo k poslednímu odpočinku a jeho mauzoleum (Mausoleo del Che Guevara) a památník Památník Comandante Ernesto Che Guevara představují hlavní atrakce města. Na desce u bronzové sochy Che Guevary na náměstí Plaza de la Revolucion je vytesán poslední dopis Fidelu Castrovi a pod sochou se nachází samotné mauzoleum. K památníku přiléhá Historické muzeum Revoluce (Museo Historico de la Revolucion), které vystavuje Che Guevarovy osobní věci. Jeho příznivci by si měli prohlédnout také na dojemný Monumento a la Toma del Tren Blindado, malé muzeum umístěné ve vagonu a místo poslední bitvy mezi Che Guevarou a vojsky generála Batisty.

 

Národní muzeum umění

Pokud patříte k milovníkům umění, nenechte si ujít návštěvu Národního muzea umění (Museo Nacional de Bellas Artes) v Havaně s jeho rozsáhlou a působivou sbírkou zahraničního i kubánského umění. Sbírka se umístěna ve dvou budovách a zahrnuje díla od starověku až po současnost. Zrestaurovaný Palác del Centro Asturiano je ve stylu španělské renesance a pokrývá ho honosný italský mramor; navrhl ho architekt Manuel Bustos ve 20. letech 20. století. Palác vystavuje mezinárodní umění včetně prací evropských mistrů, starověké umění z Řecka, Říma a Egypta, a práce z Asie, USA a Latinské Ameriky. Za pozornost stojí především španělská sbírka. Nápadná mramorová skulptura Tvar, Prostor a Světlo vítá návštěvníky u vchodu do druhé části muzea, která pochází z roku 1959. Budova Palacio de Bellas Artes v racionalistickém stylu vystavuje k zamyšlení vyzývající sbírku zaměřující se na kubánské umění od 17. století do současnosti včetně skulptur, tisků a obrazů.

Adresy: 

  • Palacio de Bellas Artes: Trocadero Street e/Zulueta y Monserrate, Stará Havana
  • Palacio del Centro Asturiano: San Rafael, e/Zulueta y Monserrate, Stará Havana, Kuba

Hlavní turistické atrakce na Kubě 4

Hrad Castillo de San Pedro del Morro v Santiago de Cuba

Castillo del Morro (UNESCO) je jedna z nejlépe zachovalých španělských pevností ze 17. století. Stojí u vstupu do zátoky Bay of Santiago asi 10 km jihovýchodně od Santiaga de Cuba, druhého největšího města v zemi. Stavba se točí vysoko na skále a byla navržena už v roce 1587, ale její budování trvalo celá desetiletí a dokončena byla až na konci 17. století. Původně byla plánována na ochranu proti útokům pirátů, ale na konci 18. století sloužila také jako věznice, než byla opět proměněna v pevnost. Dnes si můžete prohlédnout mnoho úrovní pevnosti, dozvědět se více o pirátech a historii pevnosti v malém muzeu a těšit se z působivých výhledů na zátoku. K dalším kulturním atrakcím Santiaga de Cuba patří Muzeum Diego Velazqueze a hřbitov sv. Ifigenie (Cementerio de Santa Ifigenia), kde byli pohřbeni někteří slavní vojenští představitelé země. Necelou hodinu cesty autem od města leží Parque Baconao (Biosférická rezervace UNESCO), kde můžete navštívit kávovou plantáž, procházet se krásnými botanickými zahradami a těšit se z úžasných výhledů 360° na hory a moře z vrcholu vulkanické skály Gran Piedra (1234 m).

 

Poloostrov de Zapata

Poloostrov de Zapata, který je rájem pro milovníky ptactva a přírody, je odlehlá řídce osídlená oblast s rozmanitou krajinou a mokřinami patřícími k největším v karibské oblasti. Bažinaté území Cienaga de Zapata (Biosférická rezervace UNESCO) je domovem přibližně 150 druhů ptáků včetně chřástalů, papoušků a volavek; také se zde běžně vyskytují krokodýli. Část poloostrova spadá do přírodní rezervace Velký přírodní park Montemar, kde můžete některé z těchto tvorů spatřit v jejich přirozeném prostředí. V ústí řeky Zátoky sviní (Bahia de Cochinos) se nachází pláž Playa Giron, místo, kde se v roce 1961 odehrála Invaze v Zátoce sviní. S touto slavnou historii se můžete blíže seznámit v malém muzeu Museo Giron. Nad Zátokou sviní leží městečko Playa Larga s dlouhou pláží obklopenou bujnou vegetací. Nadšení potápěči mohou prozkoumávat život pod hladinou na řadě míst kolem podmořského útesu. Mokřina Boca de Guama je turistické centrum na poloostrově a její hlavní atrakcí je krokodýlí zoo Criadero de Cocodrilos.

 

Vodopády El Nicho

Pokud byste chtěli spatřit krásnou přírodu v centrální Kubě, zamiřte k vodopádům El Nicho. Nachází se asi 90 minut autem z měst Trinidad či Cienfuego v Parque El Nicho a jedná se o vícepatrové vodopády řítící se do několika nefritově zelených jezírek v džungli, která představují skvělé místo, kde se můžete za horkého dne ochladit. Cesta sem po klikaté vyježděné silnici je dobrodružstvím sama o sobě a okolní scenérie je nádherná. Až přijedete na místo a zaplatíte vstupné, vydejte se po trase dlouhé 2,4 km na nejpůsobivější místa v parku. Trasa se vine kolem chladivé řeky a stoupá hustým tropickým lesem až k vodopádům, kde si můžete zaplavat a opalovat se. Během cesty se dívejte, jestli nezahlédnete trogona kubánského, národního ptáka Kuby, a krásnou palmu královskou. Pokračujte za vodopády až na scénickou vyhlídku s úžasnými výhledy na bujně zelená údolí. Pokud budete na Kubě s celou rodinou, tohle je skvělá možnost výletu do přírody. Vodopády navíc tryskají po celý rok, i v suchém období.

 

Historický vojenský park, Havana

Historický vojenský park (Parque Historico Militar) zahrnuje dvě nejznámější vojenské pevnosti v Havaně: Castillo de los Tres Reyes del Morro (El Morro) a Fortaleza de San Carlos de la Cabana. El Morro stojí u vstupu do zátoky Bay of Havana byla postavena na konci 16. století a na počátku 17. století, aby odrážela útoky pirátů, a dodnes vypadá převážně stejně jako v těch dobách. Maják byl nahrazen kamenným v polovině 19. století, ale na moře stále svítí původní lampa. Můžete vystoupit na vrchol pevnosti a obdivovat působivé výhledy na oceán a na město. Jen kousek pěšky od El Morro se tyčí  Fortaleza de San Carlos de la Cabana postavená v 70. letech 18. století, kdy se jednalo o největší (a nejdražší) pevnost, jakou kdy Španělé postavili. Pevnost se za Batistova režimu proměnila ve vojenské vězení a později po kubánské revoluci sloužila jako Che Guevarovo ústředí. Můžete si zde prohlédnout muzeum, které mapuje historii pozoruhodné stavby, ale nejoblíbenější doba k návštěvám bývá večer, kdy v 9 hodin večer herci v kostýmech z 19. století předvádějí dělostřelecký obřad Ceremonia del Cañonazo.

 

Náměstí Revoluce a Památník Jose Marti, Havana

Díky svému významnému místu v historii města zasluhuje Náměstí Revoluce (Plaza de la Revolucion) zastávku, abyste si mohli představit události, které zde proběhly. Fidel Castro zde pronášel projevy, které někdy přilákaly i více než milion lidí. V roce 1998 zde papež Jan Pavel II. během své návštěvy kuby sloužil mši. V centru Náměstí Revoluce se tyčí šedivá věž vysoká 109 m, památník národního hrdiny José Martího, zatímco jeho velká socha z bílého mramoru se nachází dole. Pod sochou je vstup do nitra Památníku José Martiho (Jose Marti Memorial), kde je umístěno jeho muzeum. Když vystoupáte na věž, budete moct obdivovat úžasné výhledy na Havanu. Naproti pomníku budovu ministerstva vnitra zdobí obrovský portrét Che Guevary.

Akční nabídka ubytování zde