Hongkong

Hongkong 1

Na první může být Hongkong skličující: houština mrakodrapů zvedající se z Jihočínského moře. Přitom je to ale také jedno z nejpoutavějších, nečekaně krásných velkoměst na Zemi. Hongkong vře každodenním životem: každý centimetr čtvereční zabírá člověk, který něco prodává, kupuje nebo jen tak obdivuje výhledy. Za tímto vírem lidí a červenobílým taxi má však Hongkong také svoji tišší stránku (tu ale na vrcholu Peak nečekejte). Panoramatu města dominuje vrchol Victoria Peak tyčící se do výšky 554 m, kde kdysi ležel ospalý okrsek tvořený koloniálními vilami. V nich bydlí britští úředníci, kteří metropoli řídili, dokud nebyla v roce 1997 vrácena Číně. Ve smlouvě byly zakotveny záruky zaměřené na zajištění svobody slova a zvolených politických představitelů, ačkoli to je dost prchavé, jak potvrdila tzv. Deštníková revoluce v roce 2014. Nečekejte, že budete moct v klidu obdivovat výhledy z Peak – na vrcholu je stejně rušno jako kdekoli jinde ve městě.

Avšak dole ve městě je spousta možností, co můžete dělat. Prohlédněte si vedlejší ulice a skryté tradiční chrámy v centru (Central), pak zažijte přetížení smyslů ve čtvrti Mongkok, kde uvidíte trhy prodávající živé ptáky vedle obchodů s tradičními léčivy a hipsterských butiků s oblečením. Čtvrť Causeway Bay hned za Victoria Harbour je další nákupní ráj a může se chlubit obchody a stánky nabízejícími ohromující škálu zboží. Při zdejším množství budov, obchodů a lidí si asi budete myslet, že Hongkong je jen jedna obří aglomerace, ale není to tak úplně pravda. Osobité rybářské vesnice, nádherné pláže a síť cyklistických a pěších stezek se nacházejí v dosahu autobusové dopravy. Nenajdete hezčí a příjemnější místo než je série elegantních zahrad Kadoorie Farm, kde naleznete vzácný kousek klidu mimo hluk a shon v Hongkongu.

Turistická kancelář: Hong Kong Tourism Board, Buffer Halls A a B, Arrivals Level, Terminal 1, Mezinárodní letiště Hongkong, ostrov Lantau

Turistické pasy: Hong Kong iVenture Card nabízí vstup do 7 hlavních atrakcí, jako je věž Macau Tower, Disneyland Hong Kong (pouze Combo Pass) a vyhlídka Sky100 Hong Kong Observation Deck), a k tomu buď Ocean Park, projížďku s Big Bus Hong Kong Tour, plavbu s Watertours, nebo jídlo o 3 chodech v restauraci Bubba Gump Shrimp Co; pětidenní pas  můžete zakoupit online.

 

Jak se tam dostat:

Letecky

K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Hongkongu patří British Airways, Cathay Pacific a Virgin Atlantic; Cathay Pacific nabízí přímé lety z USA. Levné lety do Hongkongu můžete získat, když si je rezervujete brzy, ale ceny letenek prudce vyletí vzhůru a obtížně seženete místo posledních čtrnáct dní před Vánoci a Čínským novým rokem. Totéž platí pro konec března, kdy se v Hongkongu koná turnaj Rugby Sevens.

Doba letu: z Londýna 12 hodin, z New Yorku 16 hodin, z Los Angeles 15 hodin 30 minut, z Toronta 15 hodin 45 minut, ze Sydney 9 hodin 15 minut.

Lodí

Hongkongský přístav Victoria Harbour leží mezi čtvrtěmi Kowloon a Hong Kong Island. Zdejší Ocean Terminal v Kowloonu je významný destinace pro dálkové lodě a může pojmout i největší parníky. V terminálu jsou k dispozici celní a imigrační služby 24 hodin denně, úschovna zavazadel, banky a směnárna. V přilehlém nákupním centru Harbour City je nachází mnoho zařízení, jako jsou banky, bezcelní obchody (duty-free), obchodní domy, kavárny a restaurace.  

Trajekty: přístav v Hongkongu obsluhuje mnoho výletních lodí. Vznášedla a tryskové katamarány spojují Hongkong Island a Kowloon s čínskými přístavy ve městech Kanton, Šen-čen a v sousedních centrech. Do významných čínských přístavů také pluje řada lodí, ale nejsou tak časté. Společnost TurboJET provozuje dopravu rychlými hydrofoily mezi Hong Kong Island a různými čínskými městy.

Hongkong 2

Hlavní atrakce Hongkongu: 

 • Velký Buddha (Tian Tan) a klášter Po Lin („Vzácný lotos“) – Velký Buddha na ostrově Lantau je největší socha sedícího Buddhy postavená venku, která se tyčí na vrcholu Muk Yue. Klášteru Po Lin trvalo 12 let, než naplánoval a vytvořil majestátní bronzovou sochu Buddhy, která symbolizuje stabilitu Hongkongu, prosperitu Číny a mír na zemi. Návštěvníci zde mohou ochutnat speciální vegetariánská jídla připravená v klášteře.
 • Ocean Park – jeden z nejkrásnějších tematických parků světa (a 7. nejoblíbenější dle časopisu Forbes) zahrnuje Marine Land, zoo Amazing Asian Animals (kde můžete spatřit např. pandy velké, pandy červené, asijské vydry malé), lanovku, a také špičková zařízení, jako je Polar Adventure, Thrill Mountain a Aqua City.
 • Victoria Peak (Peak)  – v koloniálních časech maličké sídlo na kopci se dnes nachází závratně vysoko, co se týče společenské exkluzivity a nájmů. Mohou ho ale navštívit i obyčejní smrtelníci, kteří se tam dostanou mimořádnou lanovkou Peak Tram (funguje už od roku 1888), taxíkem či autobusem. Na vrcholu kopce se nachází vyhlídková terasa Sky Terrace 428, muzeum voskových figurín Madam Tussauds, několik restaurací  a nákupní pasáž Peak Galleria. Milovníci pěší turistiky mohou trasu zdolat pěšky: mohou jít přímo asi 140 m nad konečnou tramvaje, nebo po poklidnější trase Peak Circuit s výhledy na Hong Kong Island, Kowloon a vnější ostrovy; obě trasy jsou značené.
 • Statue Square – náměstí s oslnivou přehlídkou modernistických budov představuje významnou zastávku pro milovníky architektury. Ústředí banky HSBC (od arch. Normana Fostera) tvoří jižní stranu náměstí, zatímco Bank of China Tower (od arch. I.M. Peie) je na východní straně; zde mohou návštěvníci vyjet do 43. patra s úžasnými výhledy na centrum města (Central). K dalším klíčovým budovám patří Budova legislativní rady (nejvyššího soudu) a 88patrové Mezinárodní finanční centrum (známé jako Two IFC), kde se nachází také Hotel Four Seasons 5*a přední nákupní centrum města. Akční nabídka zde
 • Trajekty Star Ferry – typické zeleno-bílé trajekty jsou v Hongkongu k vidění už od 20. let 20. století a představují uznávaný symbol města. Jejich paluba přitom skýtá výhledy patřící k úplně nejlepším, a to ve dne i v noci, na nábřeží Hong Kong Island a Kowloon, nemluvě o spoustě námořního provozu.
 • Ngong Ping 360 – lanovka překonávající trasu o délce 5,7 km mezi Tung Chung Town Centre a Ngong Ping na ostrově Lantau nabízí fantastické výhledy na oblast North Lantau Country Park, záliv Tung Ching Bay a obří sochu Velkého Buddhy (Tian Tan Buddha). Jeho součástí je Ngong Ping Village, malý tematický park zahrnující atrakce pro rodiny s dětmi v čínském stylu.
 • Disneyland v Hongkongu – hongkongská pobočka Disneyho říše divů je stejně tak lákavá jako její evropská či americká verze, a je skvělým místem pro děti i dospělé. V areálu se nacházejí dva tematické hotely pro návštěvníky, kteří si chtějí užít jeho možnosti se vším všudy, a také spousta skvělých atrakcí a horských drah, které zaručují adrenalin.
 • Promenáda Tsim Sha Tsui – esplanáda nabízí skvělé výhledy na Victoria Harbour a nábřeží Hong Kong Island a je místem, kam večer míří páry na romantickou procházku. Clock Tower („Hodinová věž“) pochází z koloniální éry, stojí u mol trajektů Star Ferry a představuje oblíbený cíl procházek. Můžete odtud spatřit dálkové parníky, které kotví v Ocean Terminal. V případě zájmu o nakupování zamiřte do nákupního centra Harbour City. Kolem promenády se táhne nábřeží Avenue of Stars, jakýsi chodník hvězd s otisky rukou a pamětními deskami na počest největších hongkongských filmových hvězd, jako je Jackie Chan, Maggie Cheung a Bruce Lee.
 • Chrám Wong Tai Sin – bohatě zdobený chrám v Kowloonu kombinuje buddhistické, konfuciánské a taoistické tradice. Wong Tai Sin byl pastýř a alchymista z provincie Če-ťiang , který údajně vynalezl úžasný všelék. Jeho socha v hlavní budově sem byla přenesena z pevniny v roce 1915. Budova je velmi pestrobarevná s červenými sloupy, pozlacenými stropy a dekorativním mřížovím. Mnohem zajímavější jsou věštci a věštkyně čekající v boudách v pasáži, a také davy věřících.
 • Hongkongské muzeum historie (Hong Kong Museum of History) – muzeum otevřené na konci roku 2001 nabízí expozici „Příběh Hongkongu“, která pokrývá historii regionu od prehistorických dob, včetně pár pozoruhodných dobových expozic. Vidět můžete tradiční kostýmy, obrovskou sbírku dobových fotografií, replik starých vesnických domů a celé ulice cca z roku 1881 včetně tradičního čínského obchodu léčivy.
 • Dostihy Happy Valley Races – středa znamená koňské dostihy ve čtvrti Happy Valley, kde závodní dráha s umělým osvětlením umístěná mezi výškovými bytovými a strmými kopci přitahuje čínské skalní hazardní hráče (je to jediná legální forma hazardu v Hongkongu) a cizince vyhledávající alkohol.
 • Flagstaff House Museum of Tea Ware Muzeum čajových souprav se nachází v krásném parku u Flagstaff House z roku 1846, dřívějšího sídlo koloniálního vrchního velitele. Dnes nejstarší dochovaná koloniální budova v Hongkongu vystavuje pěknou sbírku čajových souprav, pečetí a další keramiky a spatřit zde můžete mnoho krásných příkladů proslulých čajových konvic Yixing. Muzeum také pořádá pravidelné předváděcí akce, čajové setkání a přednáškové programy na podporu keramického umění a čínské kultury pití čaje.

Hlavní turistické atrakce Číny 

Akční nabídka ubytování zde