Pěší túry v Itálii

Pěší túry v Itálii 1

Sella-Herbetet Traverse, Gran Paradiso, Piedmont

 • Začátek/cíl: Valnontey
 • Délka: 20,5 km
 • Trvání  9,5–10 hodin
 • Obtížnost: náročná

NP Gran Paradiso v Grajských Alpách je fantastická divočina s jezery připomínajícími klenoty, lesy a s horami patřícími k nejvyšším v Itálii, včetně bezejmenného vrcholku s nadm.výškou 4061 m. Klasická trasa pro jednodenní túru Vás zavede přímo do srdce oblasti. Od mostu v horském údolí Valnontey vede Alta Via 2 po staré stezce pro mezky nahoru k Rifugio Sella (2588 m), kdysi lovecké chatě krále Viktora Emanuela II.. Mezi ní a chatou Casolari dell’Herbetet, na jihu se základnou správců parku, nalezete krátký větrný přechod vybavený řetězem kvůli bezpečnosti. Za den vystoupíte o 1180 m a prakticky celá cesta zpět až do vesnice je z kopce. Výhledy přes údolí jsou úžasné: ostré vrcholy, menší ledovce na východním obzoru a mohutný ledovec Tribolazione pod samotným vrchem Gran Paradiso. Stáda kozorožců a kamzíků se poklidně pasou na strmých úsecích porostlých trávou a možná zahlédnete i sviště. Na tuto trasu se vydejte pouze za jasného dne; je potřeba mít jisté nohy a dobře snášet výšky.

 

Tre Cime di Lavaredo, Dolomity

 • Začátek/cíl: Rifugio Auronzo
 • Délka: 9,5 km
 • Trvání: 3-4 hodiny           
 • Náročnost: střední 

Matka příroda byla u Itálie štědrá, co se týče krásy, ale překonala se v Dolomitech. Skalní věže sahající až do nebes a vápencové skály, které se tyčí nad loukami, jezery a smrkovými lesy na severovýchodu země, nabízejí nepřekonatelný terén pro pěší túry. Pokud se sem vydáte pouze na jeden den, vydejte se na okruh Tre Cime di Lavaredo v NP Tre Cime. Stezka začíná od horské chaty Rifugio Lavaredo, stoupá na vrchol Forcella di Lavaredo (2454 m) s chvilkovými výhledy na Tre Cime, fotogenickou trojici skalnatých vrcholků ve tvaru biskupské mitry, pak míří k chatě Rifugio Locatelli a zpět k Rifugio Auronzo. Začněte brzy ráno, abyste poznali stezku v její tiché podobě (může tu být rušno především v letních měsících) a vyhnuli se odpoledním bouřím. Přístup na trasu je ze silnice z Misurina (mýtné na ní činí 30 EUR).

 

Sentiero degli Dei, Amalfitánské pobřeží

 • Začátek/cíl: Positano
 • Délka: 8 km
 • Trvání: 4,5 hodiny
 • Obtížnost: snadná-střední

Věrná svému jménu představuje Sentiero degli Dei („Stezka bohů“) nebeské malířské plátno s výhledy na jihoitalskou krajinu a na skalnaté hustě zalesněné pohoří Lattari, které spadá až k lesknoucímu se Středozemnímu moři, kde můžete zahlédnout i vzdálený ostrov Capri. Stezka, která vede po staré vyvýšené stezce pro muly spojující města Positano a Praiano, odkrývá krajinu patřící k nejméně rozvinutým v zemi. Procházet budete kolem terasovitých svahů, dubů cesmínových, citroníkových sadů a křoví macchia s divoce rostoucím rozmarýnem. Před Vámi se otevře schodiště s 1500 schody vedoucí dolů do města Arienzo, kde si můžete udělat přestávku a vykoupat se v moři. Vezměte si s sebou věci na piknik a mapu trasy z místní turistické kanceláře.

 

Hora Corno Grande, Abruzzo

 • Začátek/cíl: hlavní parkoviště v Campo Imperatore
 • Length: 9 km
 • Trvání: 5-7 hodiny
 • Obtížnost: střední (normální trasa), nároční (přímá trasa)

Corno Grande („Velký roh“) je nejvyšším vrcholem Apenin s nadm. výškou 2192 m, který se tyčí nad skalnatou krajinou v NP Gran Sasso e Monti della Laga, jednom z největších národních parků v Itálii. Vydejte se po via normale (normální trase): je to nečekaně přímý výstup vedoucí kolem svahů s morénovými úseky až na vrchol, v posledním úseku zahrnující nenáročné šplhání. Vrcholek skýtá turistům hypnotizující výhledy na zvlněné pohoří a na Jaderské moře, které se leskne na vzdáleném obzoru a působí stejně lákavě jako krátké pohledy na nejjižnější evropský ledovec Calderone. Zkušení hikeři si mohou zvolit alternativní výstup, který vede klikatě přímo k vrcholu a je to mnohem náročnější. V tichu časného rána nebo pozdního odpoledne můžete zahlédnout rychlonohé kamzíky či orla skalního kroužícího nad Vaší hlavou. Nejlepší období pro podniknutí tohoto výstupu je od začátku června do konce září, kdy je hora bez sněhu.

 

Sentiero Azzurro, Cinque Terre

 • Začátek/cíl: ověřte si předem, které úseky jsou otevřené 
 • Trvání: 3-4 hodiny
 • Obtížnost: snadná-střední

Oblast Cinque Terre („Pět zemí“) je skutečně tak úžasná, jak ji vidíte na obrázcích. Pět neobvykle vysoko umístěných rybářských vesnic v barvách připomínajících zmrzlinu působí, jakoby se měly zřítit ze skály při pouhém závanu větru. Sentiero Azzurro („Modrá stezka“ v mapách označená č. 2) je kdysi spojovala všechny, vedla kolem vinic, olivových hájů a terasovitých svahů a objímala obrys pobřežních útesů podél safírově modrého Ligurského moře, kvůli sesuvům půdy jsou však v současnosti některé části trasy nepřístupné. Po trase je nejlepší se vydat od východu na západ, z Riomaggiore do Monterossa, ale některé části stezky budou zavřené min. do roku 2021, proto se v každém případě nejdříve podívejte na oficiální stránky. Také budete potřebovat zakoupit kartu Cinque Terre Card (7,50 EUR na den), která Vám umožní vstup do národních parků a používání jejich zařízení.

 

Selvaggio Blu, Sardinie

 • Začátek: Pedra Longa
 • Cíl: Cala Fuili
 • Délka: 45 km
 • Trvání: 4 -7 dní
 • Obtížnost: velmi náročná

Selvaggio Blu („Divoká modrá“), často označovaná jako nejnáročnější trek v Itálii, je jen pro odvážné a fyzicky zdatné. Vine se kolem zálivu Orosei na východním pobřeží Sardinie a je to velkolepá méně známá trasa vyžadující zkušenosti s lezením po skalách.  Značení a voda zde zoufale chybí, hledání trasy je ošemetné (a to i s GPS) a místy vyžaduje slaňování až 45 m (UIAA stupeň obtížností IV+). Ale stojí za to: několikadenní horská túra Vás zavede na nejdivočejší a nejizolovanější části italského pobřeží s hlubokými stržemi, neproniknutelnou vegetací, útesy spadajícími do hloubky až 800 m a bezkonkurenčními výhledy na Středozemní moře. Stezky dávných pastýřů a uhlířů se vinou kolem tichých zátok a dramatických skalních převisů. V každém případě budete v oblasti potřebovat průvodce.

 

Stromboli, Liparské ostrovy, Sicílie

 • Začátek/cíl: město Stromboli
 • Délka: 7,8 km
 • Trvání: 5-6 hodin (tam a zpátky)
 • Obtížnost: střední-náročná

Pěší výstup na perfektní kužel sopky Stromboli zvedající se přímo z kobaltově modrého moře dokáže cestovatele nadchnout – nestává se ostatně každý den, abyste mohli vystoupit na stále aktivní doutnající vulkán. Stromboli, nejpozoruhodnější součást Liparských ostrovů, je vulkanické „mládě“ vzniklé před pouhými 40 000 lety. Pro milovníky přírody je výstup k jejímu kráteru nezbytnou součástí návštěvy nedaleké Sicílie. Samotný výstup je rozmanitý a zároveň fascinující, kdy vede mezi divoce rostoucími kapary a žlutě kvetoucími křovinami. Nabízí skvělé výhledy na město Stromboli i na strohou výše položenou krajinu, která představuje kontrast k dramatickým výhledům na moře. Vydejte se sem v době západu slunce, abyste mohli být svědky ohňostroje nad kráterem (924 m), když den bledne a mění se v noc; zpátky pak půjdete s baterkou a ve tmě. Úřady však přísně omezují přístup – volně můžete jít pouze do výšky 400 m, dál je nutné mít průvodce (např. z Magmatrek). Také je dobré pamatovat, že se jedná o aktivní sopku s poslední větší erupcí v červenci 2019, takže výstup s sebou vždy nese určitou dávku rizika.

 

Co je potřeba vědět

Nejlepší období pro pěší tůry je na jaře a na začátku podzimu, ačkoli v Alpách a Dolomitech je sezona kratší (jen od konce června do konce září). Pamatujte na to, že většina Italů si bere dovolenou v srpnu, takže stezky bývají nejvíce zaplněné turisty a horské chaty (rifugi) bývají v tomto měsíci plné. Většina stránek místních a regionálních turistických kanceláří poskytuje informace o možnostech pěších túr v jejich oblasti. Organizace italských parků nabízí seznam pěších turistických tras ve všech 25 národních parcích v zemi, zatímco vydavatelství Tabacco má pěknou nabídku turistických map 1:25 000.

Akční nabídka ubytování zde