O italském víně 2/2

O italském víně 2/2 1

Sardinie (Sardegna)

Oblíbené odrůdy vína na Sardinii: Vermentino, Grenache, Carignano, Monica, Torbato, Nuragus, Moscato.

Krásný italský ostrov Sardinie nabízí fotogenickou přehlídku izolovaných pláží, povznášející horské scenérie a tradičních vesnic. Také scéna restaurací je skvělá: můžete zde ochutnat grilovaného humra, polévku ze škeblí, špagety s mořskými ježky, a také širokou škálu masových pokrmů, jako je porceddu, pečené selátko zabalené do aromatických myrtových listů. Pokud jde o víno, nejrozšířenější odrůdy je Cannonau (Grenache), Vermentino a Carignan. Proto se mnoho milovníků vína dívá po vínech Cannonau di Sardegna DOC, Vermentino di Sardegna DOC, Vermentino di Gallura DOCG (ze svahů na severovýchodě Sardinie) a Carignano del Sulcis DOC. Kromě toho je zde také spousta místních odrůd, které stojí za ochutnání, ale jen vzácně je najdete mimo Sardinii: Monica, Nasco, Nuragus, Torbato a Samidano a další.

 

Sicílie

Oblíbené odrůdy vína na Sicílii: Nero d’Avola, Frappato, Nerello Mascalese, Grillo, Catarratto.

Největší ostrov ve Středozemním moři Sicílie se těší klasickému středozemnímu klimatu s dlouhým létem a spoustou slunce. To sem přivádí davy turistů a také je důvodem, proč je region ideální pro vinařství. Ostrov byl dlouho spojován s vínem Marsala, fortifikovaným vínem, které v předchozích staletích proslavil anglický kupec John Woodhouse. Po úpadku Marsaly začaly vinice na Sicílii produkovat ve velkém množství levné stolní víno pro uspokojení nenáročných chutí. Naštěstí výrobci vína tuto praxi brzy zpochybnili a velmi usilovali, aby kvalita převážila nad kvantitou.  Nejoblíbenější odrůda hroznů je Nero d’Avola s tmavou slupkou, která se tradičně používá při míchání hroznů. Ale v nedávných letech některá vinařství začala tohle velmi všestranné odrůdové víno dodávat na trh samostatně. Mladé Nero d’Avola mívá vysoký obsah taninů a vůni červeného ovoce. Jak dozrává, začne být elegantní s čistými bylinkovými tóny. Za ochutnání stojí Etna Rosso DOC a Etna Bianco DOC, které se připravují z červených a bílých hroznů vypěstovaných na svazích Etny. Etna Rosso DOC se vyrábí z kombinace hroznů Nerello a má charakteristický minerální okraj. Oproti tomu Etna Bianco DOC se připravuje z odrůdy Carricante a je svěží a vyrovnané, s příjemným citrusovým aroma.

 

Tridentsko-Horní Adiže

Oblíbené odrůdy vína v Tridentsku-Horní Adiži: Pinot Grigio, Chardonnay, Pinot Noir, Gewurztraminer, Lagrein, Sauvignon Blanc.

Většina návštěvníků přichází do regionu Tridentsko-Horní Adiže (Alto-Adige) ležícího na samém severu Itálie, aby navštívila Dolomity, pozoruhodné vápencové vrcholy, které vedou přes severovýchod Itálie. Ale autonomní provincie Tridentsko nabízí také skvělé Chardonnay a Pinot Blanco. Ve městě Trento se podívejte po víně Trento Spumante DOC (neplést s označením Trentino-Alto Adige DOC, které platí pro celou provincii Tridentsko). Spumante je kvalitní perlivé víno vyrobené stejnou metodou, jakou používají výrobci šampaňského ve Francii.  I když existují 3 typy Spumante, bianco (bílé), bianco riserva (bílé zrající min. 36 měsíců) a rosato (růžové), všechny se skvěle hodí k jablečnému štrůdlu a ovocnému koláči zelten, které se v regionu připravují. Pokud jde o odrůdy červeného vína, najdete zde Merlot, Cabernet, Lagrein a Pinot Noir, ale doporučit můžeme také Teroldego Rotaliano DOC, které se vyrábí z prastaré odrůdy Teroldego pěstované v oblasti Campo Rotaliano. Je to plné víno rubínové barvy s příjemnými taniny a aroma zralého ovoce.

Pěší túry v Itálii

Toskánsko (Toscana)

Oblíbené odrůdy vína v Toskánsku: Sangiovese, Trebbiano, Malvasia, Merlot, Cabernet, Canaiolo, Colorino.

Existuje mnoho důvodů, proč si zamilovat Toskánsko: můžete navštívit nádhernou Florencii, kolébku renesance, procházet se po středověkém náměstí v Sieně, potápět se u pobřeží oblasti Maremma, bloudit mezi zvlněnými kopci v oblasti Val d’Orcia, nebo se těšit z výborného jídla a vína na stolech v kopcovité oblasti Chianti – především ta poslední bere za srdce. Chianti je asi nejznámější toskánské červené víno vyráběné ze směsi odrůd, z nichž hlavní je Sangiovese. Vinařská zóna Chianti je ve skutečnosti velmi rozsáhlá: tvoří ji zóna Chianti Classico DOCG (pokrývá 9 obcí mezi Florencií a Sienou) a zóna Chianti DOCG, která se dále dělí do 7 pod-zón: Chianti Colli Aretini, Chianti Colli Fiorentini, Chianti Colli Montalbano, Chianti Montespertoli, Chianti Colli Senesi, Chianti Colline Pisane a Chianti Rùfina. Všechna kvalitní vína Chianti Classico nesou známé logo Gallo Nero s černým kohoutem obklopeným slovy „Chianti Classico Dal 1716“. Tato vína se obvykle pijí 2-7 let po sklizni a jak stárnou, můžete očekávat zjemnění taninů a zdokonalení buketu. Doporučujeme Chianti Classico z Barone Ricasoli, jednoho z nejznámějších výrobců vína v regionu. Rubínově červené víno má aroma třešní, vanilky, lékořice a náznak koření.

Toskánská kuchyně

Pokud kupujete italská vína nějaký čas, nejspíš jste už slyšeli o víně Super Tuscan, což je termín označující toskánská vína, která nesplnila přísné požadavky pro apelace. Vše začalo výrobcem jménem Mario Incisa della Rocchetta, který začal pěstovat hrozny Cabernet Sauvignon v okolí Bolgheri a použil je na výrobu Sassicaia. Každý rok uložil pár lahví ve svém sklepě a brzy zjistil, že proces zrání víno výrazně zlepšuje. V roce 1968 se dostala do prodeje první várka jeho vína, která zapůsobila na kritiky, a tak vzniklo první víno Super Tuscan. Dnes má Sassicaia a další její příbuzné (Ornellaia a Tignanello) své vlastní označení IGT (Indicazione Geografica Tipica), což dává kreativním výrobcům svobodu míchat hrozny z různých zón a produkovat výjimečná vína. Když je řeč o klasických toskánských červených vínech, nesmíme zapomenout na Vino Nobile di Montepulciano DOCG (nezaměňujte ho však s Montepulciano d’Abruzzo). Vino Nobile di Montepulciano pochází z vinice kolem středověkého města Montepulciano asi 50 km jihovýchodně od Sieny. Vyrábí se především z odrůdy Sangiovese s malým množstvím odrůd Canaiolo a Mammolo. Víno musí zrát min. 2 roky předtím, než se vypustí do prodeje (nebo 3 roky u vín s označením riserva), z toho min. 1 rok musí strávit v dubových barelech. Proto je víno intenzivní, dobře vyvážené a oplývá vůněmi tmavých třešní. Pokud budete chtít ochutnat dobrou láhev, doporučit můžeme Vino Nobile di Montepulciano od Salcheto. I když je Toskánsko známé především svým červeným vínem, malý úsek vinice kolem San Gimignano, hradbami obehnané vesnice asi 52 km severozápadně od Sieny, používá hrozny Vernaccia na výrobu vína Vernaccia di San Gimignano; je to bílé, svěží, lehce acidické víno a s charakteristickou hořkostí na konci, která má apelaci DOCG.

 

Umbrie

Oblíbené odrůdy vína v Umbrii: Procanico (Trebbiano Toscano), Grechetto, Malvasia, Sangiovese, Ciliegiolo, Cabernet, Sagrantino.

Italská Umbrie, kterou obklopuje Toskánsko, Marche a Lazio, disponuje kombinací kopcovitého terénu a úrodných plání, které jsou vhodné pro kultivaci oliv a vína. Nejznámější víno je bílé Orvieto DOC, pojmenované po sídle na mohutném vulkanickém skalním výčnělku. Orvieto, které se vyrábí převážně ze směsi hroznů Procanico a Grechetto plus další hrozny, je k dostání ve dvou podobách: jako Abboccato (polo-sladké) a Secco (suché). První z nich je původní verze, stále oblíbená u některých lidí, ale protože chutě spotřebitelů se z velké části změnily, lidé dnes chtějí spíše lehkou a suchou verzi. Pokud jde o červené odrůdy, pozoruhodné je  Sagrantino di Montefalco DOCG: silné víno se vyrábí z místní odrůdy Sagrantino, která je plná taninů, takže někteří lidé nemají rádi jeho svíravou chuť, zatímco jiní oceňují asertivitu tohoto vína. Zrání pak přispívá ke vzniku rafinovanějších vín.

 

Valle d’Aosta (Aosta)

Oblíbené odrůdy vína v regionu Valle d’Aosta: Chardonnay, Pinot Blanc, Fumin, Dolcetto, Nebbiolo (Picotendro), Pinot Noir.

Valle d’Aosta, nejmenší vinařský region v Itálii, leží mezi Francií a Švýcarskem. Přitom produkuje malé množství vína s názvy, které většina lidí nikdy neslyšela. To však nemá vliv na jeho kvalitu: zdejší malí vinaři si dávají velmi záležet a s velkou pečlivostí a hrdostí vyrábějí své vynikající druhy. Donnas DOC z terasovité vinice táhnoucí se přes 4 obce je pozoruhodné červené vyrobené z hroznů Nebbiolo (zde známých jako Picotendro). Obvykle je sametové, někdy s trochu hořkosti na konci, a dobře se hodí k proslulým zdejším pokrmům, jako je Carbonade Valdostana (dušené hovězí) a Mocetta (šunka ze zvěřiny).

Zajímavosti o italské kuchyni

Benátsko (Veneto)

Oblíbené odrůdy vína v Benátsku: Valpolicella, Prosecco (Glera), Garganega, Trebbiano di Soave, Pinot Grigio, Corvina, Rondinella, Merlot, Cabernet.

Metropolí Benátska jsou světoznámé Benátky, které byly na konci středověku rušným přístavním městem a vzkvétající kulturní metropolí. Dnes je to jedna z předních turistických distancí, která přitahuje každoročně odhadem 25 mil. turistů. Kromě tohoto města na ostrůvcích sahá benátská nížina až k údolí řeky Pád a ke Karnským Alpám, k východním Dolomitům a k benátskému předalpí. V regionu se nachází známá vinařská zóna Valpolicella východně od Gardského jezera. Červené Valpolicella DOC se obvykle dělá ze 2 odrůd: Corvina Veronese a Rondinella. Víno je jemné s čerstvou ovocnou chutí a vůní, a často se pije mladé (obvykle do 1 roku). Hebké a svěží Valpolicella je v ostrém kontrastu k dalšímu červenému vínu, kterým je Benátsko proslulé: Amarone della Valpolicella DOCG. Toto víno, vyráběné částečně ze sušených hroznů, může být husté a taninové; je komplexní a někdy v něm můžete ucítit také trochu hořkosti (amaro znamená hořký).

Soave, nacházející se východně od Verony, je další významná vinařská zóna, která produkuje známé suché svěží bílé Soave DOC s patrnou vůní pomerančové kůry. Většina produkce Soave se dnes dělá z hroznů Garganega s malým podílem Trebbiano di Soave a/nebo Chardonnay. Existují 2 pod-zóny pro Soave Classico DOC a Soave Colli Scaligeri DOC. Doporučujeme především Soave Classico, elegantní bílé víno obvykle s vrstvami aroma peckovin a citrusů. V Benátsku se vyrábí také Prosecco, jehož název odkazuje na vesnici Prosecco (dnes součást Terstu), a také k odrůdě hroznů (dnes známé jako Glera). Prosecco může být neperlivé (tranquillo), polo-perlivé (frizzante) nebo perlivé (spumante). Neperlivé však bývá vzácné a nejoblíbenější je perlivá verze. Tato zóna DOC zahrnuje také 2 pod-DOCG: Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG a Colli Asolani DOCG (či Asolo DOCG). Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG odkazuje k vinicím mezi městy Conegliano a Valdobbiadene. V Coneglianu se nachází Enologická škola Cerletti, jejímž posláním je učit, experimentovat a podporovat výrobce vína. Zkuste Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG od Villa Sandi, což je Prosecco s velkým tlakem, mnoha bublinkami, a přitom cenově dobře dostupné. 

O italském víně – pokračování