Pijete energetické nápoje? Ohrožujete si zdraví!

Pokud se potřebujete před náročným fyzickým výkonem povzbudit, je dobré se nastartovat energetickým nápojem. Ale pozor: tyto drinky mohou mít negativní dopad na vaše zdraví. Studie ukazují, že pití „energeťáků“, jak se lidově nazývají, před namáhavou činností, špatně ovlivňují spánek z dlouhodobého hlediska.

crop-342718-5115249deed97-profimedia-0101852588

Třetina trénovaných sportovců, kteří před cvičením vypili jeden nápoj s kofeinem, tvrdila, že v následujících dvou nocích za sebou trpěla nespavostí. Také potvrdili, že byli mnohem nervóznější než obvykle. Takovou cenu zaplatili za přibližně 13-procentní zvýšení výkonu.

Energetické nápoje způsobují nespavost díky tomu, že kofein, který obsahují, blokuje hormon adenosin. Ten je zodpovědný za to, že vysílá do mozku signály o únavě. Kofein také způsobuje zvýšenou produkci adrenalinu a noradrenalinu, které pak vyvolávají nervozitu.

original_post

Vyměnit energetické nápoje za kávu také není ideální, protože tento hořký nápoj též obsahuje kofein. Proto se ani jedna z těchto alternativ před cvičením pít nedoporučuje. Pokud ale přece jen potřebujete dodat energii a zvýšit svůj výkon, lékaři doporučují zkonzumovat maximálně 0,7 miligramu kofeinu na kilogram vaší hmotnosti.

Pokud tedy vážíte 80 kilo, měli byste do těla dostat maximálně 56 miligramů kofeinu. Vězte ale, že v noci se pravděpodobně příliš dobře nevyspíte. Nedostatek spánku zase negativně ovlivní váš výkon v následující den, takže se snadno můžete dostat do bludného kruhu. Ideální je najít si svou míru kofeinu, po níž zkonzumování nebudete trpět žádnými vedlejšími účinky.4 komentáře
 1. Honza

  Dávám za pravdu, co se týká energeťáků, tak si dám maximálně před tím, než jedu někam v noci na delší trasu, a pomáhá mi to za volantem. Když si dám proti tomu kafčo, potom bych usnul, ale tyhle nápoje mají něco do sebe ….

  Říj.31.2014 na 10.40
 2. Karin

  Ale na druhou stranu jsem viděla video, kde používali energetické nápoje místo odrezovače na železo. ….. polili tím rez na železe … hadírkou otřeli a pustilo to . ….. takže co to zase může udělat s lidským organismem ….

  Říj.31.2014 na 10.43
 3. David

  Každopádně se musí vybírat podle kvality nápoje. Určitě bych si nekupoval ty levné, o kterých člověk nikde neslyšel, stojí pár kaček a složení neznámé ….. zase si v tomto případě připlatím za značku a kvalitu … abych nepil ten odrezovač … 🙂

  Říj.31.2014 na 10.45
 4. Jana

  Jasný, ale i značka není záruka kvality …… dělá se to třeba ve stejné továrně někde v číně nebo indii a dávají se na to jen jiný etikety. Naopak se jen platí za tu značku ….

  Říj.31.2014 na 10.46