Pijete energetické nápoje? Ohrožujete si zdraví!

Pijete energetické nápoje? Ohrožujete si zdraví! 1

Pokud se potřebujete před náročným fyzickým výkonem povzbudit, je dobré se nastartovat energetickým nápojem. Ale pozor: tyto drinky mohou mít negativní dopad na vaše zdraví. Studie ukazují, že pití „energeťáků“, jak se lidově nazývají, před namáhavou činností, špatně ovlivňují spánek z dlouhodobého hlediska.

crop-342718-5115249deed97-profimedia-0101852588

Třetina trénovaných sportovců, kteří před cvičením vypili jeden nápoj s kofeinem, tvrdila, že v následujících dvou nocích za sebou trpěla nespavostí. Také potvrdili, že byli mnohem nervóznější než obvykle. Takovou cenu zaplatili za přibližně 13-procentní zvýšení výkonu.

Energetické nápoje způsobují nespavost díky tomu, že kofein, který obsahují, blokuje hormon adenosin. Ten je zodpovědný za to, že vysílá do mozku signály o únavě. Kofein také způsobuje zvýšenou produkci adrenalinu a noradrenalinu, které pak vyvolávají nervozitu.

original_post

Vyměnit energetické nápoje za kávu také není ideální, protože tento hořký nápoj též obsahuje kofein. Proto se ani jedna z těchto alternativ před cvičením pít nedoporučuje. Pokud ale přece jen potřebujete dodat energii a zvýšit svůj výkon, lékaři doporučují zkonzumovat maximálně 0,7 miligramu kofeinu na kilogram vaší hmotnosti.

Pokud tedy vážíte 80 kilo, měli byste do těla dostat maximálně 56 miligramů kofeinu. Vězte ale, že v noci se pravděpodobně příliš dobře nevyspíte. Nedostatek spánku zase negativně ovlivní váš výkon v následující den, takže se snadno můžete dostat do bludného kruhu. Ideální je najít si svou míru kofeinu, po níž zkonzumování nebudete trpět žádnými vedlejšími účinky.