Pistole vyměnil za pivo. I tak vypadaly nejbizarnější únosy letadel

Pistole vyměnil za pivo. I tak vypadaly nejbizarnější únosy letadel 1

Někdy nemusí by změnou letového plánu teroristé, ani islámští radikálové, ale docela obyčejná žízeň, nebo možná trochu magie. Ocitnout se na palubě uneseného letadla není rozhodně záviděníhodná situace, i když rozuzlení může být (alespoň v některých případech) docela vtipné.

Pistole za pivo
Psal se rok 1985 a na pravidelné lince z Trodheimu do Osla začal opilý maniak vyhrožovat s pistolí v ruce, aby letadlo změnilo kurz. Chtěl mluvit s premiérem a ministrem spravedlnosti, ale nakonec připustil, že letadlo může přistát a 116 cestujících vystoupilo.

Jako rukojmí dramatu zůstalo jen pět členů posádky a po dlouhém vyjednávání únosce vyměnil pistoli za další pivo. Mírně opilý nakonec putoval do rukou spravedlnosti. Unášet letadlo se suchem v ústech se nevyplatí.

Únos pro pojistku
Auburn Calloway byl letecký inženýr, a proto se mu podařilo vstoupit do letadla i s kladivem, kterým začal rozbíjet hlavy členům posádky. Cílem bylo navést letadlo k pádu a po smrti nadělit rodině dva a půl milionu dolarů ze životní pojistky.

Kapitán však pohotově zareagoval a obrátil letadlo vzhůru nohama, což pomohlo zpacifikovat útočníka a zmařit jeho vražedný plán. Nakonec to chtěl uhrát na náhlé šílenství, i tak si ale vysloužil dva doživotní tresty.

 
138113-top_foto2-to756

Únosce jako hrdina
V roce 1948 byly lety pro nejbohatší lidí, a proto se stávaly terčem útoku. Na lince Macau a Hong Kong vůdce čínského gangu Chiu Tok s třemi kumpány nastoupil do letadla, které přepravovalo množství zlata. Ve snaze o únos zatrelili zločinci pilota, čehož důsledkem se stroj zřítil do oceánu. Přežil jediný cestující, později identifikován právě jako jeden z únosců.

Nedopadený únosce
Na den díkůvzdání, 24. listopadu 1971 si jistý falešný Dan Cooper koupil lístek z Portlandu do Seattlu. Paniku začal šířit údajnou výbušninou ve své tašce. Požadoval jako výkupné za cestující padáky a hlavně peníze, které by při současné hodnotě činily téměř milion dolarů.

FBI nezbývalo, než po přistání letadla splnit požadavky. Únosce nakonec propustil všechny kromě pilota, se kterým vzlétl a vyskočil padákem do neznáma. Nebyl nikdy dopaden, akorát letuška na něj vzpomínala, že nebyl nepříjemný ani hrubý. Zkrátka fajn kluk.

 
a0d1fbba73_40635_o2

Únos krajinou
V roce 1969 se v letadle původně směřujícím z Gangneung do Soulu zvedl po deseti minutách agent ze Severní Koreje a přinutil letadlo změnit kurz nad tuto zemi. Okamžitě ho začali atakovat stíhačky a po přistání zajistili celou posádku. Korea tvrdila, že to bylo na protest proti jihokorejskému prezidentovi. Nakonec po incidentu propustili 39 pasažérů, ačkoli osud dvanácti z nich je dodnes neznámý.

Alespoň se pomodlit
Nejen islámští radikálové mají své představy o únosech letadel. Australan Laurence James Downey se v roce 1981 polil hořlavinou a hrozil zapálením, pokud jej letadlo nezaveze do Íránu. Problém byl, že šlo o linku Dublin – Londýn, která neměla dost paliva na takový let.

Spokojil se i s přistáním ve Francii, kde prosil papeže o zjevení třetího Fatimského proroctví. Nakonec ho po pěti hodinách zlikvidovali policisté. Na fyzické úrovni nebyl nikdo zraněn, ale zachovat mlčenlivost Fatimského tajemství mohlo Laurence hluboko zlomit. Mohl o něm meditovat během pěti let, což dostal za únos.