Typické zážitky z Francie

Typické zážitky z Francie 1

Ve Francii naleznete umění a architekturu světové úrovně, římské památky i renesanční zámky, stavby známé po celém světě i pár hvězd na vzestupu, o kterých zatím mnoho lidí neví. Projděte se zahradami zdobenými lekníny, jaké maloval Monet, a vychutnejte si kávu v pařížské kavárně, kde se setkávali Sartre a Simone de Beauvoir, aby zde vedli své filozofické debaty.

 

Neo-bistra v Paříži 

Nejnovějším hitem ve francouzské metropoli jsou neo-bistra, malé neformální podniky nabízející vynikající kuchyni, pod vedením talentovaných (a často slavných) šéfkuchařů. Navštívit můžete například Les Cocottes Christiana Constanta vzdálenou co by kamenem dohodil od Eiffelovky, nebo Jadis ukrytou na odlehlé málo známé adrese. Stoly jsou zde stěsnány blízko k sobě, denní menu se stále píše křídou na černou tabuli a zdejší kuchyně je prostá s jediným společným prvkem: kreativním přístupem.   

 

Eiffelovka

Ročně ji navštíví 7 mil. lidí, ale většina se shoduje, že každá návštěva je unikátní. Dominantu Paříže můžete poznat mnoha různými způsoby, od večerního výstupu mezi zářícími světly města až po oběd v luxusní restauraci 58 Tour Eiffel za doprovodu úžasných výhledů na město. Můžete se pod ní projet na kole, vyjet nahoru výtahem nebo tam vyjít pěšky, koupit si palačinku (crêpe) na stánku nebo přívěšek na klíče, vyfotit se před ní, navštívit ji v noci… anebo (ideálně) při některé mimořádné příležitosti, kdy se věž vysoká 324 m rozzáří různými barvami.   

Pařížské katakomby

Mont Saint-Michel  

Dramatická hra přílivu a odlivu kolem ostrovního opatství v Normandii působí kouzelně a tajemně. Podle keltské mytologie je to mořský hrob, kam odcházejí duše zemřelých, takže Mont Saint-Michel oplývá legendami a historii, které si intenzivně uvědomíte, když budete kráčet bosí po zvlněném písku až k úžasnému shluku budov na ostrůvku. Můžete se tam vydat sami, anebo ještě lépe s průvodcem z nedaleké obce Genêts, a udělat si nezapomenutelný jednodenní pěší výlet přes stejnojmenný záliv. 

Hlavní atrakce Normandie

Champagne  

Výrobny značkového šampaňského, jako je Mumm, Mercier a Moët & Chandon ve městech Reims a Épernay, jsou známé po celém světě. Podle názoru mnohých však nejlepší pěnivá vína v oblasti Champagne vyrábí téměř 5000 malých vinařů (vigneron) rozmístěných v asi 320 vesničkách. Desítky „sídel“ (maison, tj. výroben šampaňského) vítají turisty, kteří zde mohou víno ochutnat a zakoupit si ho s sebou za výrobní ceny. Cestování po malebných silnicích mezi vinařstvími představuje nejlepší způsob, jak okusit pěnivé víno přímo v prostředí vlnících se vinic a fantastických vesnic. Speciálně Vám doporučujeme ochutnávku vína v Le Mesnil-sur-Oger a oběd v Le Mesnil

Typické zážitky z Francie 2

Zámky v údolí Loiry 

Pokud Vás láká spíše aristokratická pompéznost a nádherná architektura, údolí Loiry je pro Vás tím pravými cílem. Řeka Loira se táhne po délce více jak 1000 km až k Atlantickému oceánu a je to jedna z posledních „divokých řek“ ve Francii, jejíž břehy už asi po tisíciletí představují útočiště francouzské horní vrstvy. Údolí je poseto krásnými zámky (châteaux) s věžičkami a tanečními sály, s nákladnými kopulemi a kaplemi. Pokud jste romantik a hledáte dokonalý pohádkový zámek, vydejte se k Azay-le- Rideau obklopenému vodním příkopem, k Villandry s jeho zahradami nebo k méně navštěvovanému zámku Beauregard

 

Adrenalin v Chamonix 

Bílé údolí (Vallée Blanche) představuje zážitek, který si dopřejete jednou za život. Zaplatíte sice přes 70 EUR za absolvování trasy dlouhé více jak 20 km na lyžích, ze špice hory Aiguille du Midi až do horolezecké mekky Chamonix. Zabere Vám to asi 5 hodin, kdy během každé minuty projde Vaším tělem více adrenalinu, než kdykoli předtím. A pokud toužíte po dalším dobrodružství, pusťte se dolů nejdelší evropské černé sjezdovce La Sarenne v letovisku Alpe d’Huez.  

 

Ste-Chapelle a Chartres

Je to špičkový zážitek vyhrazený pouze pro slunečné dny a pro ty, kdo se chtějí dívat na svět „růžovými brýlemi“. Nechejte se uchvátit a inspirovat nádhernými vitrážemi v pařížské kapli Ste-Chapelle, která je jedním z nejkrásnějších křesťanských svatostánků vůbec. Pak se vydejte do města Chartres s nejúžasnějšími modrými vitrážovými okny, jaká existují, v katedrále Notre Dame v Chartres: na jejich odstín pak už nikdy nezapomenete.  

 

Dune du Pilat     

Největší písečná duna v Evropě je kopec, na který je potřeba vylézt. Nejenže je fantastický pohled z jeho vrcholu na pobřeží Atlantiku, navíc se zde nachází ptačí rezervace Banc d’Arguin a mys Cap Ferret naproti přes záliv, a také nedaleké pláže nabízejí vynikající vlny pro surfování. Vydejte se sem na kole z obce Arcachon a celý fascinující výlet pak zakončete desítkou ústřic vyloupaných přímo před Vašima očima a doprovázených místním masovým výrobkem crepinettes

Některé atrakce Bretaně

Les Trois Corniches, Nice  

Není možné cestovat po některé z trojice vyvýšených pobřežních silnic, z nichž každá je vyšší a má více ostrých začátek než předchozí, aniž byste si nevybavili filmové obrázky Grace Kellyové, Hitchcocka, lesk života monacké smetánky a skandály členů královských rodin, to vše za stálého dohledu krásného modrého moře lemujícího nejzářivější pobřeží Evropy. Než opustíte Nice, ke svým zážitkům můžete přidat nákup potravin na ranním trhu Cours Saleya a následný piknik pod širým nebem. 

Francouzská riviéra 

Carcassonne při soumraku

Už první pohled na masivní kamenné špičaté věže nad Carcassonne v Languedocu stačí na to, aby Vás natrvalo uchvátil. Abyste si tohle pohádkové zděné město řádně vychutnali, zdržte se zde po setmění, až davy turistů odejdou a Staré město bude patřit pouze asi stovce místních obyvatel a pár turistům ubytovaným v hotelích za jeho hradbami. Až budete odcházet, nezapomeňte se ohlédnout na La Cité, krásné nasvícené a zářící v teplé noci.    

 

Pláže vylodění    

Široké pásy jemného písku a větrné útesy jsou dnes tiché a klidné, ale dne 6. června 1944 byly tyto pláže na severu Normandie plné kakofonií střelby a výbuchů, těla spojeneckých vojáků ležela v písku, zatímco jejich druhové postupovali do vnitrozemí. Na kopci nad pláží Omaha nesou dlouhé symetrické řady pomníčků na Americkém hřbitově a památníku v Normandii tiché svědectví o strašlivé ceně zaplacené za osvobození Francie od nacistické tyranie.   

Válečné památky Normandie 

Most Pont du Gard  

Památka chráněná UNESCO nedaleko města Nîmes na jihu Francie je skutečně obrovská: 35 oblouků římského akvaduktu v horním patře o délce 275 m vedlo vodu, které dokázalo přepravit 20 000 m³ denně. Prohlédněte si ho z kanoe na řece Gard nebo si připlaťte a přejděte pěšky po jeho horním patře. Nezapomeňte si však vzít také plavky, které pak využijete v místech za mostem: tam je možné provádět adrenalinové skoky z okolních skal spolu s potápěním, což jistě zláká i toho, koho jinak historie příliš nezajímá.   

Typické zážitky z Francie 3

Provensálské trhy    

Žádná jiná oblast ve Francii není tolik proslulá svými trhy jako právě Provence. Ať už se jedná o čerstvé ryby v přístavní Marseille, řetězy růžového česneku a melouny z městečka Cavaillon v létě nebo lanýže „černý diamant“ v zimě, Provence vyniká v hojnosti čerstvých plodin, které se pěstují v místě a každé ráno jsou vysoko navršeny na místních tržištích. Ty se nacházejí v každém městě i vesnici, avšak nejznámější trh jsou v Carpentras a Aix-en-Provence. Když zde budete, zásobte se sušenými bylinkami, zelenými a černými olivami naloženými na tucet různých způsobů, cuketovými květy a oleji.   

 

Vesnice na kopci  

Vesnice neuvěřitelně umístěné na skalnatých kopcích nad Středozemním mořem a ztracené uprostřed odlehlých oblastí, opevněné hradbami a korunované zámkem… Nabídka vesnic na kopcích (villages perches) v jižní Francii je velká, působivá a říká si o pomalou prohlídku pěšky či na kole, ne autem. Většina vesnic pochází ze středověku, jsou postaveny ze zlatavého kamene a ukrývají kamenné uličky plné květin a malá náměstí, tichá až na šplouchání vody v kašně. Když pak spojíte návštěvu vesnice s obědem pod širým nebem, nebudete už nikdy chtít odejít!  

Toulouse – historie i letectví 

Lyonnais Bouchons

Bistra s tradičním interiérem, červenobílými kostkovanými ubrusy a stoly těsně u sebe můžete nalézt kdekoli ve Francii. Avšak restaurace bouchons v Lyonu jsou jedinečné díky místní kuchyni a typickým zvykům, jako je sčítání účtu na papírovém ubruse, podávání vína ve sklenici omotané elastickým páskem, aby víno nekapalo, anebo otvírací hodiny o „volných víkendech“. Hlavní součástí lyonské kuchyně je vepřové maso v různých formách, ale nemusíte se bát jednotvárnosti: tohle město je podle mnoha gurmánů gastronomickou metropolí Francie.   

 

Centrum Pompidou-Metz

Nová hvězda na umělecké scéně severní Francie je ve dne bílá a po setmění září, a v současnosti se o ní často mluví. Je to jakási provinční sestřenice známého Centre Pompidou v Paříži, muzeum umění navržené japonsko-francouzskou dvojicí špičkových architektů, klenot architektury i motor galerijnictví, a je dobře srovnatelná s Guggenheimovým muzeem ve španělském Bilbau nebo s londýnskou Tate Gallery. Součástí zážitků z centra je „designový oběd“, jedlé umění na talíři v muzejní restauraci La Voile Blanche

 

Megality v Carnacu  

Když budete šlapat na kole kolem rozlehlých polí posetých tajemnými megality, jejiž hustota je zde nejvyšší na celém světě, bude to pro Vás viditelnou připomínkou starověkého osídlení Bretaně. Nikdo neví přesně, co bylo důvodem ke stavbě gigantických menhirů, dolmenů, kromlechů a mohyl – možná uctívání slunečního boha nebo nějaký falický kult plodnosti. Své zážitky z Brataně pak můžete dovršit, když si dáte francouzské palačinky crêpes a jablečný cider v Crêperie au Pressoir, tradičním bretaňském „dlouhém domě“ v Carnacu, který stojí uprostřed kruhu z menhirů. 

 

Alsaská vinná stezka   

Je to jedna z nejoblíbenějších tras ve Francii, co má svůj dobrý důvod: při cestě odlehlým severovýchodním koutem Francie budete projíždět skrz kaleidoskop bujně zelených vinic, hradů na kopcích a hor zahalených lehkou mlhou. Jediné odpočinkové zastávky při cestě se nacházejí v hrázděných vesničkách a ve vinných sklípcích u silnice, kde jsou alsaská vína s ovocnou příchutí stáčena, ochutnávána i prodávána. A pokud chcete být z Vaší cesty ještě více nadšeni, vydejte se po Route des Vins d’Alsace na podzim, kdy jsou zdejší vinohrady obtěžkány zralými hrozny čekajícími na sklizeň a barvy kolem nejpestřejší.    

Cannes – hvězdný lesk na Azurovém pobřeží