Pokojové rostliny: lockdown vyvolal nový trend

Pokojové rostliny: lockdown vyvolal nový trend 1

V USA propukl během pandemie nový trend: pěstování pokojových rostlin zaplňuje prázdné místo ve  společenském životě lidí.  

Umřela mi další. Zatímco jsem vyškrabovala zbytky poslední z terakotového květináče, uvažoval jsem o svém palci, který teď byl pokrytý hlínou a obklopený muškami. Kalatea kopinatá, kalatea makoyana a zelenec chocholatý — všechny se mi podařilo zabít. Některé jsem utopila a jiné nechala uschnout. Kořeny dalších byly obalené houbami a hnilobou. Ale nebylo to kvůli nedostatku úsilí. Abych udržela své zelené kamarády naživu, přihlásila jsem se do internetové aplikace, která používá kameru v mobilu k naskenování rostliny a určení nemoci. Celé hodiny jsem sledovala instruktážní videa na YouTube. Po seznámení se s různými tipy jsem koupila sprej proti hmyzu a houbám, vitamíny v prášku a tekutou výživu. Investovala jsem do speciální konve s dlouhou tenkou trubicí na zalévání a rosení. Také jsem koupila malý zvlhčovač, aby se tropické rostliny cítily více jako doma, a spoustu balení destilované vody, protože jsem předpokládala, že i v tomto směru budou rostliny vybíravé. Pořídila jsem si závěsné květináče, nástěnný věšák na květináče, černo-bílé keramické květináče i hliněnou figurku Einsteina, který vypadá opravdu pěkně s lístky rašícími z hlavy. Občas do nákupního vozíku v supermarketu přidám nějaké sukulenty. Na Etsy jsem si objednala marantu běložilnatou, afelandru drsnou a moji nejoblíbenější aglaonemu s růžovými proužky, které mi pak přivezli až ke dveřím.

Nový koníček pěstování pokojových rostlin se mi prodražuje, zabírá spoustu času, demoralizuje  – ale také naplňuje a jedinečným způsobem povzbuzuje. A nejsem v tom teď sama. Zlákaly nás snímky na Instagramu a zároveň potřeba někomu věnovat péči a pozornost uprostřed lockdownů kvůli pandemii covid-19. Nový pěstitelé rostlin zaplňují prázdné místo ve svém společenském životě (i v bytě) přílivem rostlinstva.

Melody Stizzo z Oregonu pracovala před začátkem pandemie jako učitelka v mateřské školce. Tehdy doma měla 6-7 rostin. Ale když vloni na jaře školy zavřely a ona zůstala doma, její sbírka se rychle rozrostla na 50. „Jsou jako moje děti. Vyplatí se zjistit si ideální péči, jakou každá rostlina potřebuje k přežití, zvlášť v chladném a vlhkém městě, jako je Portland. Relaxace na mém balkoně, který připomíná spíše džungli, je pro mě nejlepší část dne.“ 

Stizzo říká, že její dům je plný rostlin. Každá místnost, každá police, vše. Když se rozešla se svým bývalým přítelem, museli si rozdělit nejen věci, ale především své rostliny. 

Není žádná náhoda, že v loňském roce vzrostl počet adopcí zvířat, zatímco pokojové rostliny teď jdou v obchodech (včetně internetových) „na dračku“. California Tropicals je rodinný internetový podnik v jižní Kalifornii. Podle zástupce Gerardo Marina byl prodej rostlin nízký, když svůj obchod v roce 2019 otevřeli. Poté, co udeřila pandemie, vyletěl prodej nahoru, takže přešli od vyřizování 10-20 objednávek denně k prodeji téměř 200 rostlin denně. „Dostáváme denně stovky zpráv od nových zájemců o rostliny, kteří mají dotazy ohledně péče. Snažíme se vždy odpovědět do 24 hodin – chceme, aby se našim rostlinám dobře dařilo a rostly, což skutečně mohou jen při správné péči.” Mnozí zaměstnanci California Tropicals jsou Marinovy tety, strýcové, bratranci a sestřenice. Jejich e-shop Etsy do dnešního dne uskutečnil více jak 67 000 prodejů – to vše, aniž by měli fyzický obchod. 

Kalifornie

Prodejci ale nejsou jediní, komu se dnes daří. Odborníci na domácí rostliny se objevují v sociálních médiích a učí diváky, jak se o rostliny starat, přičemž ukazují svoje rozsáhlé sbírky rostlin. Christian Esguerra, který vystupuje na Instagramu a YouTube, má doma více jak 150 rostlin a téměř 350 000 sledujících na YouTube a Instagramu dohromady. Je jedním z mnoha pěstitelů-influencerů, který nasbíral velké obecenstvo na platformách sociálních médií. 

„Moje rostliny mě drží při smyslech. Vstanu a mám jasný cíl: musím je zalít, prořezávat, množit. Myslím, že to také umožňuje lidem dostat se ke komunitě online. V komunitě pěstitelů pokojových rostlin mluvíme o rostlinách, sdílíme fotky a podporujeme se. Jiní pěstitelé-influenceři se stali mými přáteli. Uspokojuje to moji potřebu po společenské interakci a skutečně pomáhá vyrovnávat se s pandemií. V komunitě pěstitelů cítím, že někam patřím.“ 

To zapadá do toho, co o trendu řekla terapeutka Rebecca Deighan. Jde o mnohem víc než o estetiku či peníze: „Viděla jsem nárůst zneužívání látek, psychologické poradenství pro páry a případy úzkostí, je to rozsáhlé,“ poznamenala, když jsem se jí zeptala, proč rostliny lákají lidi v době pandemie. 

„Mnoho lidí u sebe nemá přátele a rodinu, mnoho je jich zcela samo. Nacházíme se uprostřed neobvyklých okolností a lidé obtížně dosahují pocitu pouta a „uzemnění“. A rostliny jsou takovým uzemněním.“ 

Rebecca Deighan se ponořila do emocionálního působení rostlin a řekla, že rostliny jsou metaforou pro zastřešující krásu života. V lednu jsou „nic“ a pak začnou kvést. Mnohé krásně vypadají a voní, ale přitom také mohou mít trny. Můžete toho vyčíst hodně a je hodně co objevovat, pokud jste nakloněni pěstitelským směrem. Kvůli pandemii si mnoho z nás náhle daleko více uvědomuje lidskou zranitelnost. Chceme v životě krásu, ale také hledáme stabilitu a ochranu. Krásu nebudete mít bez „vytrhávání“ nepotřebného a „prořezávání“ starého, aby se vytvořil prostor pro nové. 

Pallavi Yetur, praktikující psychoterapeutka, která se nedávno přestěhovala z Jersey City do Los Angeles, souhlasí. Svíčky a rámečky jsou out – všichni přátelé jí dávají pokojové rostliny. 

„Co se týče mě, je mi přes 30 a vidím, jak může být naplňující utrácet peníze za rostliny místo za oblečení nebo jiné drahé věci. Je to forma hnízdění a přináší to do Vašeho domova život estetickým a emocionálním způsobem. Rostliny se samy o sebe nepostarají, takže v sázce je hodně.“ 

Zatímco jsme dnes zavření doma víc než kdy jindy, hledáme způsoby, jak znovu získat kontrolu (nad svým životem). A byt plný rostlin působí na Vaši vášeň zkrášlovat okolí a zároveň přináší pocit, že nás někdo potřebuje. Víc než svíčky nebo jiné dekorativní trendy nám rostliny dávají smysl, ačkoli malý. Potřebují výživu a péči, jinak umřou. 

Truchlila jsem pro rostliny, o které jsem přišla, ale vždy cítila potřebu se do toho pustit znovu – tentokrát správně. Pokaždé o něco více přemýšlím, takže péče o ně mě odvádí od chaosu, který za dveřmi. Samozřejmě, smysl pokojových rostlin spočívá v ukojení naší touhy po něčem hezkém. Ale ještě více nám dávají osobní podíl na svém životě a smrtelnosti při své  – tak jako naší – schopnosti žít a prospívat.  

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení.

Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/