Los Angeles – město andělů

Los Angeles - město andělů 1

Atraktivní kombinace skalnatých hor, městské aglomerace a krásných pláží u Tichého oceánu je důvodem, proč se žádné jiné městě nevyrovná Los Angeles. LA je známé také jako Město pozlátka a proslulo především díky filmovým hvězdám, které obývají čtvrť Beverly Hills a malebné předměstí Los Feliz, a také kvůli každoročnímu cirkusu, který obklopuje udělování Oscarů. Z tohoto důvodu je většina luxusních klubů a restaurací po setmění obklopena hloučkem paparazziů, zatímco na bulvárech jsou často vidět dychtiví fanoušci vyhlížející s iPhony v ruce. Ale Los Angeles nabízí víc než jen slavná jména; nachází se zde předměstí, jako je Malibu a Venice Beach s bohatou kulturou, a také osobité obchody a zajímavé butiky. V prvním z nich naleznete malebné molo Malibu Pier, na jehož konci najdete výbornou bio-restauraci, a velkolepou Gettyho vilu plná antických pokladů. Centrum města tvoří nesourodý řetězec velmi rozmanitých okrsků, od Hollywoodu (s Chodníkem slávy a Paramount Studios) se spoustou pastí na turisty až po „skytý klenot“, čtvrť Koreatown. Kdysi ošumělý okrsek je dnes plný rušných barů, vynikajících restaurací a pestré přehlídky architektury, která sahá od klasické americké až po orientální kýč. Neméně zajímavá je čtvrt Little Tokyo s nekonečnou řadou plakátů Hello Kitty a fascinujícími „lékárnami“, z nichž mnohé nabízejí bizarní zkrášlovací procedury, které mají v oblibě milovníci módy v Japonsku. Pár bloků od Downtownu se nachází West Hollywood, který leží hned vedle honosné Beverly Hills s rozsáhlými sídly a skutečně luxusními a drahými prodejnami na třídě Rodeo Drive. V Burbanku se nachází zábavní park Universal Studios s pestrobarevným tematickým parkem a Warner Brothers, což je fungující studio nabízející prohlídky, kde můžete zahlédnout i nějakou tu hvězdu. Na severovýchodní straně města leží menší historické kulturní město Pasadena představující příjemný kontrast k drzosti Hollywoodu. Město přitom čekají rušné časy: v roce 2028 mají v LA proběhnout Olympijské hry. Mějte stále mysl otevřenou a přijměte vše, co LA nabízí, a nebudete zklamáni.

Prohlídky filmových studií v LA

Los Angeles - město andělů 2

Jak se tam dostat

Letecky

Mezinárodní letiště Los Angeles slouží jako ústřední letiště pro aerolinie Alaska Airlines, American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines a Virgin America. K aeroliniím nabízejícím lety do Los Angeles z Velké Británie patří American Airlines, British Airways, Virgin Atlantic, United, Air New Zealand a Delta Air Lines. Řada aerolinií pak létá z ostatních amerických měst. Los Angeles je celoroční destinace, ale lety bývají dražší v době školních prázdnin; červenec a srpen jsou navíc dobou největšího horka.

Doba letu: z Londýna 11 hodin, z New Yorku 6 hodin, z Toronta 5 hodin 25 minut, ze Sydney 13 hodin 40 minut.

Turistická kancelář: LA Tourism & Convention Board Visitor Information Center

Turistický pas:
  • Southern California CityPASS zakoupíte online, platí 2 týdny a nabízí slevy na vstup do řady tematických parků včetně Disneylandu.
  • Go LA Card se prodává s platností na 1, 2, 3, 5 či 7 dní a nabízí slevy na vstupném na 34 atrakcí; k dostání je online i telefonicky.
Los Angeles - město andělů 3
Santa Monica Pier

Co dělat a naco se podívat: 

Disneyland v LA je klasika, přesto je nadále zdaleka nejoblíbenější atrakcí města. Směsice tematických „zemí“ a skvělých „pouťových“ atrakcí nabízí každodenní průvody na Main Street USA a večerní laser show. Pobočka v LA má navíc čtyři tématické části oslavující Kalifornii, a oddělenou část Hollywood Studios.

Grammy Museum at LA Live – muzeum věnované největším jménům v oblasti hudby je připomínkou, že LA není jen místem pro herce. Jeho čtyři patra přinášejí expozice o kreativním procesu, historii hudby, a nově také zvláštní výstavu věnovanou zpěvačce Taylor Swift. Kromě toho zde probíhají živá vystoupení.

Graumanovo Čínské divadlo a Hollywoodský Chodník slávy Chinese Theatre nechal postavit německý showman Sid Grauman v roce 1927 a je to nejslavnější z okázalých sálů na tomto úseku ulice Hollywood Boulevard. Otisky rukou a nohou celebrit v betonu jsou umístěny na nádvoří, zatímco plocha s bronzovými hvězdami tvořícími Hollywoodský Chodník slávy se nachází před budovou.  

Universal Studios Hollywood – jedno z největších filmových studií světa zavádí návštěvníky za scény z filmů prostřednictvím série vzrušujících atrakcí. Kromě King Kong Ride, kterou navrhl režisér Peter Jackson, je zde simulace zemětřesení, útok žraloků z Čelistí nebo horská dráha Jurassic Park.

Gettyho centrum – lákavá kombinace moderní architektury (budovy jsou dílem architekta Richarda Meiera) a J. P. Gettyho působivé sbírky obrazů je skutečně jedním z kulturních vrcholů města. Za pozornost stojí okolní botanická zahrada plná vzácných domorodých rostlin.

Gettyho vila, navržená podle Vily papyrů v Herculaneu, byla vybudována ropným magnátem J. P. Gettym pro jeho osobní sbírku umění, přičemž stojí na vrcholu kopce. Obsahuje mnoho římských a řeckých starožitností a může se chlubit pozoruhodnými zahradami, to vše v klasickém stylu, a také skromným amfiteátrem.

Huntingtonova knihovna, muzeum umění a botanická zahrada – dřívější dům železničního magnáta Henry E. Huntingtona je pokladnicí francouzského porcelánu, tapisérií a obrazů, včetně Gainsboroughova Chlapce v modrém. Knihovna se může chlubit 4 mil. předmětů, včetně vydání Chaucerových Canterburských povídek z 15. století, zatímco botanická zahrada zabírá úctyhodných 81 ha.

Muzeum současného umění (MOCA) sídlí v nápadné červené pískovcové budově, kterou navrhl japonský architekt Arata Isozaki, přičemž se specializuje na moderní umění a ve své trvalé expozici má práce Pieta Mondriana a Marka Rothka. Inventář muzea se nachází také na dvou dalších místech: v nedalekém muzeu současného umění Geffen Contemporary a v centru designu  West Hollywood’s Pacific Design Center.

Muzeum umění v Los Angeles County je domovem jedné z největších sbírek umění a uměleckých artefaktů v USA, přičemž se může chlubit více jak 100 000 exponáty, všechny umístěné v impozantní Ahmansonově budově. K vrcholům patří sbírka jihoasijského umění a působivá sbírka starých latinskoamerických pokladů.

Santa Monica, proslulá svojí písečnou pláží o délce 5,5 km a molu často se objevujícímu ve filmech, je místem, kde můžete poznat LA v jeho nejklidnější a nejpohotovější podobě. Zamiřte na molo a svezte se na zdejším retro kolotoči, nebo alespoň projděte řadu butiků kolem pláže, kde můžete objevit něco naprosto unikátního.

Akční nabídka ubytování zde