Přelom v medicíně? Muž podstoupí transplantaci hlavy

Přelom v medicíně? Muž podstoupí transplantaci hlavy 1

Transplantace hlavy je něco, na co jste mohli narazit pouze ve sci-fi filmech. Většina doktorů vám totiž bude tvrdit, že v současnosti je podobný zákrok nemožný. Rus jménem Valerij Spiridonov je ale ochoten ho podstoupit. Trpí totiž nevyléčitelnou nemocí, která ho postupně zabíjí.

 
spiridonov-novinitebg

Spiridonov má 30 let a už při narození mu diagnostikovali Werdnig-Hoffmanovou nemoc. Pacientovi se kvůli ní od dětství nevyvíjí svalstvo a kostra se proto deformuje. „Své tělo nedokážu ovládat a každou vteřinu jsem odkázán na pomoc jiných. Lidé s touto nemocí se většinou nedožijí dvacítky, ale já už mám 30. Bojím se, že mi odbíjejí poslední dny života,“ říká Spiridonov. Po dlouholetém utrpení se pacient dozvěděl o výzkumu doktora Sergia Canaveral, který se zabývá výzkumem transplantace hlav.

S lékařem turínské univerzity se zkontaktoval už před dvěma lety a od té doby plánují operaci. „Samozřejmě, že se bojím. Zákrok však pro mě sice je děsivý, ale zároveň i mimořádně zajímavý. Pokud bych to nevyzkoušel, zbytek života bych prožil v zoufalém stavu,“ říká pacient. Canaveral tvrdí, že moderní medicína disponuje všemi prostředky na to, aby bylo možné hlavu přenést na tělo jiného člověka. Cenu 36-hodinové operace odhaduje na asi osm milionů eur a účastnit by se na ní mělo až 150 členů zdravotnického personálu.

 
iLwoQ6T

Kritici tvrdí, že zákrok se nemůže podařit. Mnozí dokonce Canaverala označují za doktora Frankensteina, který se snaží vytvořit něco nemožné. Tento lékař podle nich ignoruje složitost spojení dvou konců míchy, jakož i další medicínské poznatky. Spiridonov si však rizika, která s operací souvisí, plně uvědomuje. Přesto je rozhodnutý ji podstoupit. „Nemám jinou možnost. Nechci dál žít v kolabujícím těle, takže tento zákrok je mou jedinou šancí na normální život,“ uzavřel.