Jak si za týden prohlédnout hlavní atrakce Chorvatska

Jak si za týden prohlédnout hlavní atrakce Chorvatska 1

Chorvatsko trvale patří k nejvyhledávanějším destinacím na jihu Evropy. Turisty láká především svým mimořádně krásným pobřežím, městskými nábřežími a vynikající místní kuchyní. Následující program sedmidenní návštěvy začíná ve Splitu na severu a končí v Dubrovníku na jihu, takže je ideální pro ty, kdo se chtějí seznámit s hlavními atrakcemi chorvatského pobřeží. Navštívíte tři města na seznamu UNESCO ležící na dalmatském pobřeží s krátkými výlety trajektem na nádherné ostrovy kolem.

 

Svoji cestu začněte ve Splitu

Pobřežní město Split představuje skvělou základnu, kde můžete strávit pár dní. Nabízí úžasnou architekturu a pestrý noční život, takže se nebudete nudit. Tepajícím srdcem Splitu je Diokleciánův palác původně vybudovaný ve 4. stol. n.l. pro římského císaře Diokleciána jako útočiště na stáří. Tvoří ho stovky budov, které byly doplněny v různých obdobích, a dnes je domovem asi 3000 lidí. Začněte svou prohlídku zde a nebojte se, že se ztratíte: to je zde součástí zábavy. Vyhledejte centrum paláce, kde můžete obdivovat dobře zachovalý římský peristyl (nádvoří) s kolonádou a oktagonální katedrálu sv. Domnia (Duje), což bylo původně Diokleciánovo mauzoleum. Podzemní části paláce pak představují skvělé strašidelné místo; pokud budete mít pocit, že zde číhají draci, bude to tím, že podzemní části paláce se objevily v sérii Hra o trůny. Ve starém městě také najdete také spoustu kaváren, restaurací a barů, pokud byste dostali hlad. Večer se vydejte na procházku a dejte si pití na nábřežní promenádě Riva. Další den se můžete buď vydat na túru do Marjanského lesoparku, relaxovat na pláži Bačvice či Firule, nebo zamířit do Trogiru.

Akční nabídka The West Coast Apartment 3*

Den 2: obdivujte krásné nábřeží v Trogiru

Jen 5 km západně od mezinárodního letiště ve Splitu leží město Trogir (UNESCO) na malém ostrůvku. Vydejte se sem přes most ze Splitu a nejprve se projděte malebným městem obehnaným hradbami. Zastavte se v katedrále sv. Vavřince v benátském stylu.  Je vyzdobena pěknými sochami uvnitř i vně, ale nejvíce Vás bude zajímat její věž vysoká 47 m: vyšplhejte na ni, abyste mohli obdivovat fantastické výhledy na Trogir a okolí. Večer se všichni procházejí po nábřežní promenádě lemované bary nebo sedí v tradičních tavernách. Doporučit můžeme Konoba Trs s venkovským prostředím a s chapadly chobotnic obalenými v panko strouhance.

Akční nabídka Apartments Anny

Den 3: relax na slavné pláži Zlatni Rat nedaleko Bolu

Rychlým katamaránem se přesuňte ze Splitu do Bolu na ostrově Brač. Pěkné přístavní městečko je známé především díky pláži Zlatni Rat, což je nádherný výběžek z hladkých bílých oblázků vyčnívající 500 m do moře; dostanete se tam pěšky (asi 1,5 km) po nábřežní promenádě ve stínu borovic. Pláž je také oblíbeným místem pro windsurfing díky silnému stálému větru. Fantastické výhled na Hvar a ještě dále budete mít, když podniknete výstup na vrchol Vidova Gora (778 m), což je nejvyšší bod na jadranských ostrovech. Pokud zde budete v době mimo hlavní sezónu, na Bol se nedostanete, protože katamarány plují pouze od června do září. Ale nebojte se, ze Splitu můžete zamířit přímo do města Hvar.

Objevte krásy chorvatského pobřeží na jachtě od Goolets 

Akční nabídka Crystal Sea – Bol – Brač

 .

Den 4: vystoupejte k pevnosti ve městě Hvar 

Jak si za týden prohlédnout hlavní atrakce Chorvatska 2

Katamaránem se vydejte do města Hvar, metropole ostrova Hvar. Jedno z nejluxusnějších měst v Chorvatsku nabízí rušnou scénu nočního života spolu s historickou architekturou a úžasnou polohou. Mimořádné výhledy na terakotové střechy Hvaru, obdélníkový přístav a Paklené ostrovy na obzoru budete mít, když vyjdete k pevnosti Fortica, což je středověký hrad na kopci. Projděte se úzkými uličkami starého města, kolem pěkných kostelů a náměstí, a pak ochutnejte tradiční pokrm z dušených ryb hvarska gregada v některé z restaurací kolem přístavu. Pokud budete mít dostatek prostředků na utrácení, můžete si dopřát mořské plody s možností zahlédnout nějakou celebritu v podniku Gariful jen pár kroků od luxusních jacht. Odpoledne je čas si zaplavat: buď se vydejte lodí na některých z Paklených ostrovů nebo jděte po promenádě západním směrem do nedalekých skalnatých zátok. Na promenádě se nachází bar Hula-Hula Hvar, kde si můžete dát míchaný drink a pozorovat západ slunce, a pak si třeba zatančit, pokud se Vám bude chtít. Později se dění přesouvá do barů, které lemují přístav a a párty pokračuje až do časných ranních hodin.

Akční nabídka Villa Karaber 3*

 .

Den 5: podívejte se na slavná umělecká díla na Korčule

Z města Hvar se vydejte katamaránem do města Korčula (úvodní foto), malebného sídla na podlouhlém poloostrově, který vyčnívá do Jadranu. Staré město stěsnané za hradbami s věžemi je soustředěno kolem katedrály sv. Marka z 15. století, která ukrývá díla od Tintoretta a Ivana Meštroviće. Ostrov je rovněž proslulý svým vínem: ochutnat ho můžete v některém vinném baru v uličkách nedaleko přístavu. V hlavní sezoně (květen-polovina října) plují katamarány z města Korčula do Dubrovníku, ale v jiných částech roku byste měli plout trajektem (také pro auta) z pláže Dominče do městečka Orebić (na poloostrově Pelješac) a pokračovat do Dubrovníku autobusem.

Akční nabídka Korcula Hill 4*

.

Den 6 a 7: projděte se po hradbách v Dubrovníku

Když poprvé spatříte staré město Dubrovník, velkolepé hradby z bílého vápence tyčící se hrdě nad tyrkysově modrým Jadranem, uchvátí Vás. Na prohlídku města a jeho okolí budete potřebovat minimálně 2 dny.  Klasický zážitek z Dubrovníku představuje procházka po městských hradbách, s prohlídkou různých věží a bran a s výhledy na střechy starého města a lesknoucí se moře. Poté se procházejte kamennými ulicemi za jeho hradbami se zastávkami u různých paláců, kostelů a muzeí. Obzvlášť silný zážitek představuje galerie War Photo Limited se stálou sbírkou obrázků z doby války v Jugoslávii, ale také současnými expozicemi týkajícímií se jiných světových konfliktů. Den pak zakončete jízdou lanovkou na kopec Srđ, který se zvedá přímo za starým městem, abyste mohli pozorovat zapadající slunce odrážející se od střech domů a nořící do moře. Následující den byste se měli vydat ven z města si zaplavat, ať už na ostrov Lokrum vzdálený 10 minut plavby trajektem, nebo na některou z místních pláží. Za závěr své cesty si pak dejte přípitek při západu slunce v některém z maličkých barů na skalách za hradbami Dubrovníku.

Akční nabídka Pearl of Adriatic 3*