Battersea v Londýně – okrsek, park a slavná elektrárna

Battersea v Londýně – okrsek, park a slavná elektrárna 1

Zelený okrsek Battersea ležící jižně od řeky Temže v obvodu Wandsworth je jedno z nejlepších míst, kde můžete v Londýně žít. Zahrnuje Battersea Park, bývalou elektrárnu a jejich okolí až k železniční křižovatce Clapham Junction a zde uvádíme jeho výhody.

 

Proč je Battersea asi nejlepší místo v Londýně, kde můžete žít: 

Zeleň

Battersea leží v podstatě v centru Londýna, ale přitom má silnou rezidenční a komunitní atmosféru, a také spoustu zeleně a otevřeného prostoru. V některých částech to téměř vypadá, jako byste nechali všechen chaos a ruch Londýna za sebou. Kromě Parku Battersea do prostoru Battersea technicky spadají také části parků Clapham Common a Wandsworth Common, takže je zde spousta místa, kde můžete běhat, venčit psa nebo prostě relaxovat v přírodě.

 

Útulek pro psy a kočky v Battersea

Záchranná stanice a útulek pro kočky a psy v Battersea je proslulá charitativní organizace, která každý den přijímá mnoho opuštěných zvířat. Charita se o ně stará, léčí je, pokud nejsou v pořádku, a pak jim hledá nový domov.  

 

Velmi dobré spojení se zbytkem města

Battersea sice neleží na trase londýnského metra, ale je to skvělé místo, pokud jde o dojíždění obecně o cestování veřejnou dopravou. Z Clapham Junction se asi za 4 minuty dostanete na nádraží Victoria a dál do míst, jako je Waterloo, London Bridge, Croydon, Hounslow, a rezidenčních okrsků v jihozápadním Londýně (Richmond, Putney, Wimbledon). Kromě toho má být Battersea brzy připojeno k  severní trase metra s řadou autobusových spojů směřujících do celého Londýna.

 

Spousta možností, co dělat

Snadno se odtud dostanete do centra Londýna, ale nemusíte tam cestovat, pokud nebudete chtít: vše, co můžete potřebovat, totiž budete mít hned za dveřmi. Jsou tu obchody, hospody, kluby, restaurace, kavárny, tělocvičny, aktivity, jako je golf a lanový park (high ropes), hospoda s hrami a mnoho dalšího, takže budete v centru dění. Přitom – pokud nebudete bydlet přímo nad barem – zde nikdy není příliš hluk a nepořádek. Rezidenční ulice obvykle bývají tiché, a to i v pátek a v sobotu večer.

12 historických hospod v Londýně

Clapham Junction – okrsek kolem stejnojmenného vlakového nádraží

Jak bylo řečeno, z nádraží Clapham Junction se snadno dostanete téměř kamkoli, také na letiště Gatwick a do jihozápadního Londýna, odkud můžete pokračovat přímo do Devonu, pokud byste chtěli.

Jurské pobřeží v Anglii

Velmi blízko je Chelsea

Lidé si to často neuvědomují, ale stačí přejít most Battersea Bridge a jít kousek pěšky a ocitnete se v Chelsea.  Čtvrť Chelsea je plná drahých restaurací a obchodů a je to zase jiné prostředí, které můžete prozkoumávat. Také je zde řada muzeí, jako je např. vojenské muzeum National Army Museum, a institucí, jako je Victoria and Albert Museum (V&A), či vědecké muzeum Science Museum v nedaleké čtvrti South Kensington.

 

Konají se zde skvělé trhy

V Battersea se koná řada fantastických místních trhů, kde si můžete nakoupit čerstvé potraviny a další zboží. Najdete zde (kromě jiných) trh na Northcote Road, trh s ovocem a zeleninou Hoxtonfruit, trh u elektrárny Battersea a tržnici Battersea Boot.

***

Battersea v Londýně – okrsek, park a slavná elektrárna 2
elektrárna Battersea

Battersea Arts Centre – divadelní scéna

Battersea Arts Centre, dříve impozantní radnice s 80 místnostmi a je dnes místem, kde probíhá celá řada různých uměleckých a kulturních aktivit. Je to jedinečné místo, kde se stále něco děje, včetně „Scratch“, což v podstatě znamená, že jsou členové z publika pozváni, aby sledovali rané verze programů a show poskytli organizátorům zpětnou vazbu.

 

Elektrárna Battersea

Elektrárna Battersea (Battersea Power Station) je jedna z nejznámějších a nejvýraznějších budov v jižním Londýně, která byla proměněna v luxusní byty a nové londýnské ústředí společnosti Apple. Vybudována byla v roce 1933 podle návrhu architekta Gilese Gilberta Scotta, který je autorem také ikonické červené telefonní budky a elektrárnu proměnil v Tate Modern. Elektrárna Battersea skončila provoz v roce 1983 a vstoupila do několika desetiletí existenční nejistoty. Dnes jsou v nedalekých jednotkách otevřené obchody, bary a restaurace, přičemž kompletní proměna by měla být dokončena v roce 2024.

 

Park Battersea

Úsek nádherné zeleně o rozloze 50 ha leží podél řeky mezi mosty Albert Bridge a Chelsea Bridge a prochází jím řada stezek vedoucí k překvapivým skrytým místům. Nedaleko Temže se tyčí Peace Pagoda („Pagoda míru“) přestavující Buddhu ve čtyřech stádiích jeho života a kolem jsou rozmístěny sochy od Henry Moora a Barbary Hepworth. Park má také sportovní zařízení, půjčovnu jízdních kol a jezera se šlapadly. Dále je zde galerie umění Pump House Gallery a malé dětské zoo.

Battersea Park představuje naprostý klenot. Je krásný sám o sobě a leží vedle řeky, ale také je zde spousta možností skvělých aktivit, např. provazové lezecké atrakce od Go Ape, crazy golf, fotbal a tenis. V parku se navíc po celý rok koná řada akcí, jako proslulé ohňostroje v listopadu.

Trasy pro pěší turistiku v Anglii