Připomeňte si největší zrádce všech dob

Připomeňte si největší zrádce všech dob 1

Lidé lžou od nepaměti, a ke lži se nepochybně váže i zrada. Je však velký rozdíl mezi tím, když učitelce řeknete, že si váš spolužák vybírá z nosu holuby a pak je konzumuje a tím, když jedinou zradou změníte chod dějin. Toto jsou největší zrádci všech dob.

 

image

 

Efialtes
Přestože Efialtes ve skutečnosti nevypadal tak jako ve filmu 300, pravdou je, že během bitvy u Thermopyl opravdu zradil řecké vojsko. Perskému králi Xerxes řekl o hroskom chodníku, pomocí kterého je možné Řeků obklíčit. Peršané díky tomu v bitvě zvítězili i za cenu velkých ztrát, ale jejich invaze na Peloponéský ostrov se naštěstí nepovedla. Jméno Efialtes je v Řecku dodnes synonymem největší zrady.

 

Brutus-Lucius-Junius

 

Brutus
Výrok „I ty, Brute?“ zná zřejmě každý. Jeho autorem byl římský císař Julius Caesar a větu řekl poté, co během atentátu na svou osobu spatřil mezi spiklenci i svého blízkého přítele Marca Bruta. Ten dva roky po Caesarově smrti spáchal po prohrané bitvě u Filipp sebevraždu. Jidáš Iškariotský Zřejmě nejznámějším zrádcem v dějinách lidstva je jeden z dvanácti apoštolů Ježíše Krista Jidáš Iškaritoský. Božího syna zradil za 30 stříbrných mincí. Aby Ježíše jeho pronásledovatelé v davu poznali, Jidáš ho políbil. Z hanby za čin, který provedl , se nakonec oběsil. Slovní spojení jako judášsky groš či judášsky polibek se používají dodnes.

 

v_jpg_2609935b

 

Guy Fawkes
Znáte masku hnutí Anonymous? Měli byste vědět, že má původ v Anglii a je odvozena od člověka jménem Guy Fawkes. Ten se spojil se Španěly ve snaze zavraždit krále Jakuba I. a členy obou komor anglického parlamentu. Fawkes byl v největší míře zodpovědný za konečnou fázi atentátu, který měl být spáchán prostřednictvím exploze sudů s prachem přímo pod budovou parlamentu. Jeden ze spiklenců ho ale zradil a Fawkese popravili. Den záchrany monarchie každoročně připadá na 5. listopadu a lidé si ho připomínají ohňostroji. Fawkes je zřejmě největším novodobým symbolem anarchie.

 

Mir_Jafar_(left)_and_Mir_Miran_(right)

 

Mir Jafar
Jednou z klíčových postav invaze Britů do Indie byl Mir Jafar. Jako velitel Bengálsko armády odmítl zaútočit na Východoindická obchodní společnost, která patřila Britům, a umožnil tak cizím vojskům vpadnout do své domoviny. Britové ho později jmenovali guvernérem provincie Bengal.

 

hqdefault

 

Benedict Arnold
Během americké války za nezávislost generála Arnolda už unavovalo, jak si ostatní generálové přivlastňují jeho úspěchy a předbíhají ho v dosahování hodností. Bez souhlasu nadřízených se tedy rozhodl vydat pevnost West Point, které velel, do rukou Britům. Jeho plány však odhalili a nakonec jen těsně unikl vojsku George Washingtona. Kariéru ukončil v britské armádě jako brigádní generál. Jeho jméno je v USA dodnes synonymem pro zradu.

 

quisling3

 

Vidkun Quisling
I druhá světová válka měla své zrádců. Největším z nich byl zřejmě Vidkun Quisling, předseda norské fašistické strany Nasjonal Samling, který kolaboroval s nacistickým Německem. Při německé invazi do Norska zorganizoval puč, oznámil převzetí moci Hitlerem a doufal, že se stane říšským komisařem (nejvýznamnější post v obsazených zemích). Místo toho se stal jen premiérem a úplně se zodpovídal komisaři Terbovenovi. Po druhé světové válce ho ještě 24. října 1945 popravili zastřelením. Až do konce života tvrdil, že ho odsoudili neprávem a je nevinný.

 

2327624

 

Paul Cole
Britský důstojník Paul Cole se během druhé světové války přičinil o mnoho z neúspěchů francouzského hnutí odporu. Organizaci sice pomáhal vybudovat, ale zároveň plány její operaci prozrazoval nacistům. V roce 1946 ho v úkrytu zastřelila francouzská policie.

 

portfolio-reilly-sidney004

 

Sidney Reilly
Během 20-tých let minulého století byl Reilly zřejmě nejlepším špionem světa. Špehoval pro čtyři země a byl tak dobrý, že jeho život se stal hlavním námětem pro vznik filmů o Jamesi Bondovi. V roce 1925 ho nakonec zastřelili Sověti, pro jejichž špehoval a zároveň zrazoval informace Britům.

 

robert-hanssen

 

Robert Hanssen
Téměř 22 let prozrazoval agent FBI Robert Hanssen tajné informace Rusům. Během tohoto období vydělal více než 1,4 milionu dolarů, ale majetek si příliš neužívá. Sedí ve věznici ADX Florence s nejpřísnějším stupněm střežení a odpykává si doživotní trest.