Probíhá první fáze testování experimentální protivirové vakcíny

Probíhá první fáze testování experimentální protivirové vakcíny 1

Ve Zdravotním výzkumném ústavu Kaiser Permanente (KPWHRI) v Seattlu bylo zahájeno předběžné testování vakcíny proti koronaviru (SARS-CoV-2) na lidech. Vakcína byla podána injekční formou 4 dobrovolníkům při klinických testech sponzorovaných Americkým národním institutem zdraví a (přestože výsledky této první fáze testování jsou známé už více jak rok), konečným cílem je vytvořit účinnou vakcínu proti viru, který způsobil současnou pandemii.

Nová vakcína nazvaná mRNA-1273 byla vytvořena pomocí messenger technologie RNA (mRNA), což je  experimentální přístup, který umožňuje mnohem rychlejší vývoj vakcíny. Konvenční vakcíny bývají vytvářeny z oslabených či mrtvých verzí cíleného virusu, které imunitní systém připraví na identifikování viru a boj s ním, pokud infekce skutečně přijde. Ale vakcíny mRNA jsou vytvořeny tak, aby spustily imunitní systém jiným způsobem: naučí buňky produkovat specifické proteiny.

Vakcína mRNA-1273 se nevyrábí z viru SARS-CoV-2 ani nic z něho neobsahuje. Místo toho vědci identifikovali a replikovali krátký segment mRNA, který řekne buňkám, jak vyrobit protein nalezený na povrchu viru. Vědci doufají, že mRNA bude moct být podávána formou injekcí a vyvolávat stejnou imunitní odpověď na SARS-CoV-2 jako konvenční vakcína. Kromě toho segment mRNA nemůže způsobit infekci a v lidském těle se přirozeně rozpadne.

Výzkumný ústav Kaiser Permanente zdůrazňuje, že výzkum v jeho nejranějších stádiích a tyto testy nejsou určeny k testování efektivnosti vakcíny, ale spíše ke studiu její bezpečnosti a toho, jak na ni lidský imunitní systém odpovídá. Vakcíny mRNA jsou zcela nové a žádná z nich ještě nebyla oficiálně schválena pro použití.  Některé z nich byly původně vytvořeny na jiné nemoci, jako je virus zika nebo lidský metapneumovirus, a navíc existují naděje na vytvoření univerzální vakcíny proti chřipce touto technikou.  

První fáze zkoušek se bude týkat tří skupin a 15 lidí mezi 18 a 55 lety, kteří jsou zdraví a žijí či pracují v Seattlu. Každá skupina dostane jinou dávku podanou ve dvou injekcích 28 dní po sobě. Výsledky budou monitorovány po dobu 14 měsíců.  

Testování na covid-19