Pozorování přírody v Nepálu

Pozorování přírody v Nepálu 1

Parné džungle v jižním Nepálu působí jako z knihy Rudyarda Kiplinga a jsou jedním z nejlepších míst pro pozorování divokých zvířat v Asii, ne-li na celém světě. Na pláních Terai mohou návštěvníci pozorovat tygry, slony, opice, nosorožce, medvědy, jeleny, levharty, krokodýly, říční delfíny a závratných 867 druhů ptáků.  

NP Chitwan, který je chráněn UNESCO, je považován za nejoblíbenější národní park v Nepálu, a to jak pro hojnost zvířat, tak pro dobrou přístupnost z metropole Káthmándú. NP Bardia leží v odlehlejší oblasti a je méně dotčený lidskou činností. Už jen cestování po nepálských národních parcích je dobrodružství, které často zahrnuje kombinaci jízdy na slonech, raftingu, chůze džunglí a výletů jeepem. Přestože si pytláctví během maoistického povstání trvajícího celé desetiletí vybralo svoji daň na počtu zvířat, poslední sčítání ukazuje, že počty se zvyšují.

Návštěvníci Afriky často chtějí spatřit tzv. Velkou pětku (lev, slon, nosorožec, levhart a buvol), a když nahradíte lva tygrem, můžete je všechny spatřit i v Nepálu. Tygr bengálský je jedním z nejmajestátnějších zvířat světa a zároveň je velmi obtížné ho spatřit. Hustota prostředí spolu s oranžovo-hnědými odstíny listí už tak plaché šelmy velmi dobře maskuje.

Na pláních Terai v tichosti žije také skvrnitý levhart, druhá plachá kočkovitá šelma Nepálu. Dobře se dívejte nahoru, většinou bývá spatřen právě ve větvích stromů.  

Nosorožec indický (pancéřový) s kůží podobající se brnění a s jedním rohem (podobně jako jeho afričtí příbuzní) je v Nepálu místní celebritou. Nejlepší způsob, jak ho můžete spatřit, je vydat se na slonu, který bez námahy překročí vegetaci v parku, a Vy budete mít výhled z výhodného místa. Odvážnější jedinci se mohou vydat po stopách nosorožce pěšky. Než se však vydáte na cestu, ověřte si své schopnosti šplhání na stromy, protože nosorožci občas napadají turisty. Všechny turistické chaty v parku Vám mohou obstarat průvodce na pěší túru do džungle.  

Národní park Bardia je místem, kde můžete spatřit divoce žijící slony, které budete mít velkou šanci zahlédnout na březích řeky Karnali (Ghághra). Jinak se můžete z blízka podívat na ochočené slony chované v parku a pomoct např. při jejich každodenním mytí v řece Chitwanu

Velkou pětku divokých zvířat završuje buvol; Nepál je jedno z posledních míst, kde žijí divocí indičtí buvoli arni, kteří jsou ohroženým druhem. Jejich zdravou populaci naleznete, jak se každý večer pase v mokřinách v Přírodní rezervaci Koshi Tappu na východě oblasti Terai.

Ne všechna divoká zvířata v Nepálu však žijí v džunglích. Nejproslulejším obyvatelem Himaláji je sněžný levhart, který je se svojí hustou srstí s bílými skvrnami nepochybně jednou z nejkrásnějších kočkovitých šelem, ale také jednou z nejplašších. Méně známým zvířetem žijícím ve vyšších polohách je panda červená (malá), kterou můžete najít v podhůří Himalájí ve východním Nepálu. K dalším divokým zvířatům, která zde můžete pozorovat, patří tahr himalájský (druh horské kozy), nahur modrý (bharal) a nejznámější huňatý jak