Zchátralá ruina v Česku ukrývá domov 21. století

Zchátralá ruina v Česku ukrývá domov 21. století 1

House Inside a Ruin – mimořádná stavba v ČR

Zchátralá ruina v Česku ukrývá domov 21. století 2

Poté, co dostala forma ORA za úkol proměnit starou zchátralou budovu v moderní rezidenci, krátce uvažovali o typické rekonstrukci. Jednalo se však o „ruinu až na kost“, proto se rozhodli k radikálnějšímu přístupu: strhli celý vnitřek a do vnějších stěn vložili nové moderní obydlí.  

Projekt byl nazván House Inside a Ruin („Dům v ruině“) a má využitelnou plochu 248 m2 na třech patrech. Budova měla sloužit jako velký luxusní dům; na stránkách udávají, že původně pochází ze 17. století, ale ani architekti nevědí, kdy byla postavena; ve 20. století budovu zabral komunistický režim a proměnil v sýpku.

ORA vybudovala vnitřní „skořápku“ z izolovaných cihel, čímž vytvořila nový interiér, který jen oddělen od staré stavby větranou mezerou. Kromě toho firma využila strukturálně zdravé dřevěné trámy a desky k vytvoření nejvyššího stropu.

Vložili jsme novou současnou vrstvu, čímž jsme oddělili nové využití od všech předchozích,“ říká ORA. „Mezi původní a novou stavbou se nachází větraná mezera a tyto stavby se nedotýkají. Nová stavba je místy mírně posunuta oproti staré. Okna přesně nezapadají do otvorů ve staré zdi a v některých místech je v interiéru vidět starou zeď. Je to vizuální proplétání dvou světů. Nová budova proniká otvory ve staré zdi a naopak stará zeď je patrná skrze nová okna.“

Interiér domu je uspořádán kolem obytného prostoru o výšce dvou pater, kde se nachází kamna na dřevo, kuchyně a jídelní prostor. Opodál je koupelna, schody vedoucí do čtyř pokojů, z nichž každý má vlastní koupelnu. Styl je moderní a obsahuje současný nábytek.

Také zahrada je rozsáhlá; dům obklopují pozemky včetně sadu a louky, které navrhla Štěpánka Černá.

House Inside a Ruin byl navržen v roce 2016 a vybudován v letech 2018 – 2020.

Sýpka Arnoštov, Jevíčko