PROČ BY MĚL BÝT  ŽIVOT ARNOLDA SCHWARZENEGGERA TOU „SPRÁVNOU“ MOTIVACÍ?

PROČ BY MĚL BÝT  ŽIVOT ARNOLDA SCHWARZENEGGERA TOU „SPRÁVNOU“ MOTIVACÍ? 1

Kdo by neznal člověka jménem Arnold Schwarzenegger, ikonu ve světě fitness a nejlepších akčních filmů? Jelikož slavila tato Osobnost jen před nedávnem své 67. narozeniny, nastal čas na krátké shrnutí jeho neuvěřitelného života.

Arnold se narodil 30. července 1947 v Thal bei Graz, vesničce vzdálené 3,5 km od Grazu. Jeho otec byl velitelem policejního sboru v Grazu, a jak Arnold sám párkrát zmínil, musela celá jeho rodina jít příkladem v chování. Arnie byl dost často nemocný. Jeho otec ho proto musel někdy doslova nosit k doktorovi.

Obrat v jeho zdraví a celém životě nastal, když měl Arnold 15 let. Tento mladý, hubený a nemocný teenager se rozhodl pro posilování. Tento druh sportu byl v té době věcí málo známou pro laiky a kolovalo o něm hodně podivuhodných mýtů. Tvrdý trénink často v improvizovaných podmínkách posiloven naznačoval, že to tento chlapec myslí opravdu vážně. Jeho vzorem byl Steve Reeves, v těch dobách nejznámější kulturista, který ztvárnil roli Herkula v několika filmech.

V osmnácti letech, kdy už měl za sebou několik vítězství v místních juniorských soutěžích, vyhrál Mistrovství Evropy juniorů ve Stuttgartu. Zde se pomalu začíná profesionální kariéra mladého kulturisty. Pod svá křídla ho vzal Albert Busek, významná osobnost ve světě fitness. Díky němu se Arnold dostal na soutěž Mr. Universe v Londýně, kde skončil druhý. V roce 1967 dokonce vyhrál titul Mr. Universe. Tehdy měl 20 let.

Arnoldova hvězda stoupala. V roce 1969 skončil druhý v soutěži Mr. Olympia v New Yorku a v roce 1970 získal poprvé titul Mr. Olympia. Tento titul je nejvyšším možným kulturistickým oceněním na světě. Celkově získal titul sedmkrát. Několikrát ještě vyhrál i Mr. Universe a Mr. World. Během tréninku si dokázal najít čas i na studium. Studoval angličtinu, obchod a ekonomii na univerzitě ve Wisconsinu.

Dalším jeho významným bodem v životě kulturisty je film. V roce 1969 byl natočen film Herkules v New Yorku, ve kterém ztvárnil Arnold hlavní roli. Tím se mu splnil sen. Stál se Herkulesem, přesně stejně jako jeho vzor. Film však neměl velký úspěch. Ačkoliv po natočení tohoto filmu to vypadalo, že film není pro Arnolda stvořen, opak byl pravdou. Ztvárnil pár úkolů ve filmech, z nichž větší úspěch měl Stay Hungry a s ním i Zlatý Glóbus.

Přišel rok 1982. Byl to rok, který z ikony kulturistiky, který se již tomuto sportu profesionálně nevěnoval, udělal legendu. Do kin přichází film Barbar Conan. Po něm přicházejí další filmové nabídky a s nimi i legendární film Terminátor (1984), který Arnolda ještě více proslaví. Po tomto filmu přicházejí do kin další filmy, které právem patří mezi zlaté sbírky akčních filmů (Predátor, Komando atd.) Filmoví tvůrci, počínaje od Arnieho prvního filmu až dosud, říkali, že s ním byla radost natáčet. Vždy splnil jejich požadavek do puntíku bez jediné připomínky. Choval se doslova „pokorně.“ Jeho skromnost je zase cítit iv jeho normálním životě. Nikdy se netvářil povýšeně, s nikým neměl problém.

Rok 2003 představuje další významný bod už jednoho z nejlepších Hollywoodských herců. Byl zvolen guvernéra Kalifornie. Tento post zastával až do roku 2011.

Současnost ukazuje, že se Arnold k filmu opět vrací. A s ním se vrací i kondice a pověstné Arnoldovo bicepsy. I ve svém věku ještě dokáže bez problémů ztvárnit jakoukoli roli, což dokazují filmy Konečná, Sabotáž a Expendables 1, 2,

Někdo by si řekl, že tento muž měl celý život obrovské štěstí. Vždyť, který člověk dosáhl tolik úspěchů ve svém životě, z nichž některé i vícekrát (Mr. Olympia)?

Nebylo to jen štěstí, které stálo za Arnoldova úspěchem. Byl to cíl, který si ve svých 15 letech, kdy poprvé navštívil posilovnu, vytyčil. A tohoto cíle se držel. Za každou cenu. Ve filmu Pumping Iron sám vzpomíná, jak často po trénincích doslova vracel, ale nikdy se nevzdal a vždy šel až za dno svých sil. Dokonce zmeškal i poslední autobus, aby mohl déle zůstat a trénovat. Za jeho úspěchy v kulturistice je obrovská dřina. 2014 TCA Winter Press Tour – CBS / CW / Showtime Panels – Day 2

Za úspěchy ve světě filmu můžeme vidět spíše účinkování iv neúspěšných snímcích (Herkules v New Yorku), ale i ve filmech, v nichž mohl využít „své svaly.“ Je třeba k nim přidat i malé role v dalších filmech a seriálech. Když přišel do kin film Barbar Conan, nebyl Arnold až takovým neznámým hercem. Po zhlédnutí filmu také každého napadne, že se pro tuto roli doslova „narodil.“ Málokdo si vzpomene na ty předchozí úlohy. Ale jsou zde. A jen díky nim dosáhl Arnold takový úspěch. Podobně je na tom i film Terminátor. Z těchto úspěchů tedy můžeme říci, že i „malé úkoly,“ tedy šance, které dostáváme v životě, které mohou být spojeny i s neúspěchy, nás táhnou vpřed. Díky nim jsme tedy blíž a blíž k cíli. Nesmíme však udělat jednu fatální věc: vzdát se.

 Co nám tedy stačí k úspěchu podle Arnolda? Tři jednoduché věci:

Cíl, který si vytyčíme

Drina, protože bez ní se k cíli nikdy nedostaneme

„Malé role“, které vypadají na naší cestě možná bezvýznamně, ale nakonec ony samy vedou k vytouženému úspěchu.