Proč se opijete rychleji než ostatní? Známe odpověď

Proč se opijete rychleji než ostatní? Známe odpověď 1

Někteří lidé se cítí opilí už po malém množství alkoholu , zatímco jiní vydrží popíjet celý večer a jsou relativně v pořádku. Podívali jsme se na to, proč to tak je, a zjistili jsme zajímavé skutečnosti.

Pohlaví, věk, váha, rasa
O tom, že ženy se obecně opijí rychleji než muži jste už asi slyšeli. Důvod je jednoduchý: ženy jsou většinou lehčí a mají v těle větší procento tuku. Tukové tkáně špatně absorbují alkohol a ten se proto více koncentruje v krvi. Alkohol hůře snášejí i staří lidé.

Ti mají v těle méně vody, takže alkohol má větší koncentraci. I buňky se s postupujícím věkem stávají na alkohol citlivějšími, takže se starší lidé opijí dříve. Při opíjení se hraje velkou roli i váha. Těžší lidé, kteří ale v těle nemají velké množství, se většinou opijí podstatně pomaleji.

alkohol

Je to způsobeno jednak větším množstvím krve, ale i větší játry. Možná jste o tom nevěděli, ale při opíjení se hraje velkou roli i příslušenství k rase. V játrech každého člověka se totiž nachází enzym, který rozkládá alkohol. Během tohoto procesu vzniká acetaldehyd, toxická látka, která způsobuje bolest hlavy či závratě.

U mnoha lidí zejména z východní Asie ale mutace genu, který tento enzym produkuje, způsobuje, že játra rozkládají alkohol pomaleji. Proto nejenže vypijí méně alkoholu, ale na druhý den jim je opravdu velmi špatně. Co z toho plyne? Pokud jste starší Asiatka s nízkou váhou, zřejmě se opijete mnohem rychleji než mladý vysportovaný Evropan.

alkohol1

Jídlo a voda
V alkoholických kuloárech se říká, že člověk by neměl pít alkohol nalačno. Je to skutečně tak, před požíváním alkoholických nápojů by se člověk opravdu měl najíst, jinak riskuje, že se opije rychle a navíc mu ráno bude těžko.

A protože alkohol dehydratuje tělo, netřeba zapomínat ani na pití nealkoholických nápojů, ideálně čisté vody nebo minerálky. Tělo vám poděkuje již během pití, protože koncentrace alkoholu bude v kombinaci s vodou menší a proto se tak rychle neopijete. Za zvýšený příjem tekutin budete vděční i ráno.

 

a young man sitting at the bar counter and checking the clarity of wine through a wine glass
a young man sitting at the bar counter and checking the clarity of wine through a wine glass

Průzkum
O Češích se říká, že hodně pijí. Po kolika sklenicích alkoholu se ale cítí opilí? Deseti procentům z nás stačí k vyvolání stavu opilosti pohár vína či velké pivo. Dalších 50% se cítí opile po dvou skleničkách vína nebo piva. 30% lidí na vyvolání opilosti potřebuje tři sklenice vína, zbytek má vypito až po čtyřech. Jen velmi malá část populace se cítí střízlivě i po vypití více než čtyř sklenic vína nebo piva.