Kam se vydat v září (s ekologickými tipy)

Kam se vydat v září (s ekologickými tipy) 1

Galway, Irsko

Město s nejlepšími výhledy v Irsku je rušné v kterékoli roční době, ale Mezinárodní festival ústřic v Galway představuje jedinečný důvod, proč se sem vydat v září. Poslední víkend v měsíci se slaví začátek sklizně místních ústřic, a to prostřednictvím průvodů a světového šampionátu v otevírání ústřic (!), kterých nadšenci konzumují stovky spolu s černým pivem a šampaňským. Přístavní město ležící na řece Corrib vždy bylo oblíbeným místem kvůli výhledům na moře, útulným hospodám a super čerstvým mořským plodům. Dnes také propagátorem zemědělské produkce irského západního pobřeží a vaření z místních organických ingrediencí „z farmy na stůl“ (sezónní ochutnávkové menu najdete v zážitkové restauraci Loam). Trochu současné kultury jako bonus nabízí Coffeewerk & Press: zčásti je to kavárna třetí vlny, zčásti galerie umění a zčásti prodejna designu.

Ekologický tip: ekologicky udržitelná gurmánská scéna v Galway se neomezuje pouze na michelinské podniky, jako je Loam (výše). K dalším průkopníkům patří Tartare Café & Wine Bar (nabízí místní čerstvé suroviny z farmy, organické a přírodní druhy vína, a také kompostovatelné kelímky a ubrousky), restaurace Kai (kromě podávání denně se měnícího menu z místních surovin také recykluje svůj odpad, z něhož je asi 25 % proměněno na palivo) a restaurace Dela, která produkuje vlastní plodiny, takže ty se dostanou z políčka na talíře během pár minut.

 

Hermanus, Kapské město, JAR

Necelé 2 hodiny cesty autem od Kapského města leží město Hermanus, které vyrostlo z původní rybářské vesnice v oblíbenou přímořskou destinaci z jasného důvodu: nabízí nejlepší podmínky pro pozorování velryb z pevniny na světě. Přijeďte sem v září, kdy Velrybí festival Hermanus (27.-29. září) oslavuje hlavní sezonu, během níž velryby jižní pronikají blízko k pobřeží. Festival sice přináší spoustu zábavy (živou hudbu, retro přehlídky aut, pouliční jídlo, aktivity pro děti), nechejte si však také nějaký čas na prohlídku města mimo davy. Nabízí nádherné procházkové trasy po útesech, odlehlé pláže s bílým pískem (Voëlklip je upravena na pořádání pikniků) nebo v rafinované venkovské restaurace; The Restaurant at Newton Johnson se nachází na vlastní farmě a nabízí výhled na vinice, které zásobují její vinárnu.

Ekologický tip: pozorování velryb z pevniny je neinvazivní a ušetří se při něm znečištění, které produkují lodě. Takže i když zde spousta organizací nabízí lodní výlety za pozorováním velryb, proč je podnikat, když stejně tak dobrý výhled zde máte i z pevné země? Hermanus má dokonce vlastního „přivolávače velryb“, který se potuluje kolem a troubí na roh, aby návštěvníky upozornil na momentální výskyt.

                                                                                                                            

Utah, USA

„Mocná pětka“ národních parků v americkém Utahu odpovídá své přezdívce, ale zároveň je zde obrovská poptávka. Zahlcení davy v NP Arches a Zion je teď tak silné, že úřady navrhují vstup pouze po předchozí rezervaci. Tyto plány sice byly zatím odloženy, ale abyste mohli skutečně poznat kouzlo zdejší krajiny, je potřeba se vyhnout davům. Po prvním víkendu v září a svátku Labor Day je vhodná doba: letní nával návštěvníků je pryč, ale teploty jsou stále mírné, takže se můžete bez obtíží vydat po zdejších úžasných turistických trasách. Je to americká scenérie ve své nejmajestátnější podobě: nic než velké skalní katedrály, růžovočervené skály a rudé kaňony, kam jen oko dohlédne. Se společností Under Canvas pak můžete kempovat přímo mezi nimi. V místě ležícím 17 km severně od města Moab se nacházejí luxusní stany v safari stylu, vybavené vlastní koupelnou a velkými postelemi, kde ráno dostanete čerstvou kávu a francouzský toast.

Ekologický tip:  „Mocná pětka“ národních parků sice přitahuje pozornost tisku i návštěvníků, ale Utah má také další působivý systém státních parků s pozoruhodnou krajinou: od fantastického kamenného lesa v v Goblin Valley po pláže s bizony na poloostrově Antelope Island. Když navštívíte tyto státní parky, vyhnete se davům a zároveň dáte vědět institucím, že každý m2 divočiny v Utahu stojí za ochranu.

 

Istanbul, Turecko

Istanbul vždy byl kulturní gigant. Leží na dvou kontinentech a zároveň na významné větvi Hedvábné stezky, takže snad každý útočník zde v průběhu času zanechal svou stopu, čímž vzniklo město s bohatou rozmanitostí, co se týče umění, jídla i nálady. Každé září ožije turecká metropole současnou kulturou díky centru umění Contemporary Istanbul, kde senzační instalace, sochy a plána představí nejzajímavější práce v zemi. Nejmodernější tvář Istanbulu pak naleznete v Beyoğlu, okrsku dobré zábavy. Když nebudete na koncertě, nakupovat v butiku nebo sedět v baru, ochutnejte tzv. novou anatolijskou kuchyni v restauraci Mikla, kde jehněčí kuličky s uzeným buvolím jogurtem mohou představovat gurmánský zážitek Vašeho života.

Ekologický tip: do Istanbulu je skutečně možné dojet vlakem, i když cesta napříč evropským kontinentem zabere dobré 4 dny. Jedná se však o fascinující trasu, která v některých částech vede stejně jako Orient Expressu, který se proslavil ve 20. letech 20. století. Z Paříže můžete jet vlakem TGV Duplex do Mnichova (6,5 hodin) a odtud nočním vlakem Lisinski do Záhřebu. Příští den jeďte vlakem do Bělehradu (7 hodin), kde strávíte noc, a pak budete pokračovat do Sofie (11,5 hodin, letní přímý spoj jezdí až do poloviny září). Prohlédněte si bulharskou metropoli a pak se vydejte na poslední úsek cesty, noční jízdu vlakem Sofia-Istanbul Express.

 

Údolí Loiry, Francie

Údolí řeky Loiry, které je na seznamu památek UNESCO, je synonymem bukolického ráje. Není divu, že francouzská nejvyšší šlechta a panovníci kdysi rádi měnili Paříž za zdejší mírné pastviny s nespočtem romantických zámků rozesetých v krajině, ležících v rozsáhlých udržovaných zahradách nebo na tichých jezerech. S tím, jak prořídnou davy na konci prázdnin, využijte příležitosti a projděte se zdejšími vesnicemi a vinicemi v relativním klidu. Navíc se první víkend v září koná každoroční festival Vines, Wines and Walks, kde si návštěvníci vybírají z různých vinných stezek, kterými je provádějí místní výrobci vína; můžete se procházet, popíjet a pochutnávat si na nejlepším sýry s odborným průvodcem.

Ekologický tip: Do údolí Loiry se snadno dostanete vlakem. Z pařížského nádraží  Gare du Nord jeďte metrem po trase 5 na nádraží Gare d’Austerlitz; odtud pokračujte kterýmkoli vlakem ve směru na Orléans, které odjíždějí každou půlhodinu; nejrychlejšími vlaky trvá cesta asi hodinu.

 

Zanzibar, Tanzanie

Exotika na každém kroku – Zanzibar je jiný svět. Jeho pláže působí jako fata morgana: písek bílý jako sůl, oceán v elektrické modré. Tajemná metropole Stone Town (UNESCO) je starodávný labyrint opostavený na obchodu mezi různorodými kulturami: arabskou, perskou, indickou a evropskou. Vůně hřebíčků zaplňuje bazary a gotické kostely se zde mísí s kopulemi mešit a s perskými lázněmi hammam. Hotely jsou luxusní, např. pobřežní resort Park Hyatt nebo doškové vily v Zuri Zanzibar. Září je suchý měsíc, před „krátkým obdobím dešťů“ v listopadu a prosinci, a bývá zde kolem 27 °C.

Ekologický tip: spousta operátorů nabízí možnosti zaplavat si s delfíny na Zanzibaru, ale nedělejte to. Tanzanie patří k několika málo zemím světa, kde nemají oficiální pravidla omezující vliv turistiky na zdejší populaci delfínů, zato špatných praktik je zde spousta.

 

Buenos Aires, Argentina

Bývá sice nazýváno „Paříž Jižní Ameriky“, avšak Buenos Aires už dlouho tančí tango ve svém vlastním rytmu. Nic se nevyrovná procházce ulicemi lemovanými stromy v  největším okrsku (barrio) Palermo, kolem pouličního umění duhových barvách a bohémských kaváren a podniků, bizarních galerií a módních butiků. V září je pak tím svůdnější, že chladné období zimy na jižní polokouli polevuje, ale stále řídké davy se skládají převážně z místních toužících po zábavě a přistěhovalců. Fantastický steak a stylové koktejlové bary lákají na každém rohu; nový bar Uptown BA (do kterého je ale bohužel obtížné se dostat) má podobu stanice metra v New Yorku. Povzbuzující však je, že nízkonákladové dálkové aerolinie Norwegian nedávno spustily přímý let z londýnského letiště Gatwick.

Ekologický tip: Buenos Aires je město mimořádně vhodné pro cyklisty a zdejší schéma sdílení jízdních kol Ecobici je bezplatné! 

 

San Francisco, USA

Poznat turisty v San Francisco je snadné: jsou to lidé v letním oblečení, kteří drkotají zuby. Město v zálivu je totiž náchylné k chladnému větru a mlhám, především v letních měsících. Září je však doba, kdy začíná kalifornský sen: stále čisté nebe a zářící slunce. Užívejte si drahocenných paprsků se studenty v atraktivním okrsku Mission, kde se lidé opalují mezi palmami v Dolores Parku, a o víkendu si zde dávají brunch ve dvoře proměněné secesní kinokavárny Foreign Cinema. Nebo to udělejte jako místní a vydejte se přes most Golden Gate Bridge do nedalekého Napa Valley a města Sonoma. Vinice jen málokdy vypadají lépe než když jsou zalité teplou podzimní září.

Ekologický tip: „z farmy na stůl“ není v San Francisku ani tak trend jako životní styl. Kalifornie je z velké části zemědělská a bohatství její produkce hned za městem znamená, že nejlepší restaurace v SF s pýchou podávají regionální produkty. Vyhněte se pastem na turisty v centru (Downtown) a zamiřte do modních okrsků, jako je Mission District.

                                                                                  

Francouzská Polynésie

Červenec a srpen jsou nejrušnější měsíce ve Francouzské Polynésii. Počkejte do září, kdy – kromě toho, že bude mít širší výběr bungalovů nad hladinou – bude počasí stále nádherné. Žádné silné deště až do konce listopadu; žádná vlhkost pozdějších měsíců, která by Vás nutila zapnout klimatizaci. Pouze nejmodřejší laguny a klid, jaký naleznete jen na konci světa. Je to sice idylický obrázek ráje, ale zároveň napovídá, že je zde trochu nuda. Pokud byste chtěli nějakou kulturu, vydejte se ze svého letoviska (např. na Bora Bora) na návštěvu perlové farmy na ostrově Taha’a, nebo se podívat na obrovské posvátné říční úhoře s modrýma očima na zeleném ostrově Huahine.

Ekologický tip: poohlédněte se po turistickém operátorovi mimo Vaše letovisko, který nabízí výlety s ekologickou orientací. Jedním z nich je Nani Travels, založený mladým Tahiťanem, který nabízí např. pomoc s obnovou korálových útesů, výlety na elektrickém kole kolem ananasových polí na ostrově Mo’orea či monitoring populace žraloků.

                                          

Albánie

Zatím to možná není „nové Chorvatsko“, ale to je součástí jeho kouzla: balkánský klenot zatím převážně zůstává mimo pozornost turistů. Vždy se ale najde nějaký odvážný cestovatel, který chce být první. V krásných Albánských Alpách (Prokletije) vede Catherine, rodačka z Brooklynu, se svým albánským partnerem pětipokojový venkovský hotel Hotel Rilindja, což je klidná oáza mezi kopci a loukami, kde k večeři bývá hostina s celou kozou pečenou na otočném grilu a s čerstvými pstruhy. Nebo se vydejte na Albánskou riviéru s jejím nádherným zlatým pískem a čistou kobaltově modrou vodou omývající skalnaté zátoky. V létě jsou pláže plné výletníků z metropole Tirany, ale když přijde září, to už jsou zpátky v práci, počasí je však stále středomořské a Jadran teplý.

Ekologický tip: Albánie je jedna z nejchudších zemí v Evropě a jen její malé části profitují z turistiky; konkrétně Albánská riviéra, a to především ve formě jednodenních výletů lodí. Když se vydáte do hor, dostanete se blíže radničním venkovským komunitám a Vaše peníze se dostanou tam, kde jsou potřeba. Nezávislé cestování může být v zemi stále problematické, ale Responsible Travel nabízí výlety spojené pěší turistikou, cyklistikou, jídlem a vínem, které se neomezují pouze na pobřeží.

 

Mexico City, Mexiko

Obrovské a chaotické Mexico City nikdy nebylo pro turisty zajímavější. Mladé umělecky orientované impulzy zde pronikají vším: naleznete je v pestrých kavárnách obložených dlaždicemi s geometrickým potiskem, v brunch menu z čerstvých farmářských ingrediencí a koktejlech, do kterých se používají domácí bylinkové ingredience, nebo v tržnici umístěné v dřívějším skladu autodílů, která nabízí práce místních designérů. Není proto divu, že se město stalo Světovou metropolí designu pro rok 2018. Září je poslední fází deštivého období, díky němuž je jinak rušná megalopole relativně bez turistů; ti přitom většinou nevědí, že déšť obvykle přichází v noci, rychle a náhle. Ve dne bývá 25 °C a Vy si můžete pochutnávat si na pouličním jídle (např. grilovaná kukuřice s limetkovou šťávou přímo z vozíku) nebo prozkoumávat nejmodnější okrsek města, zelenou bohémskou čtvrť Roma Norte.

Ekologický tip: doprava v Mexico City je nechvalně známá, proto raději vynechte cestování taxíky a zaregistrujte se v Ecobici (schéma sdílení jízdních kol) nebo Grin (aplikace pro elektrické skútry).

 

Japonsko

Zapomeňte na kvetoucí sakury. Šílené davy jsou méně šílené na podzim, kdy stromy získají šarlatovou a zlatou barvu, takže nádherné chrámy a zahrady v Kjótu představují ještě krásnější scenérie než jindy a slunečné nebe udržuje v Tokiu letní náladu. Ponořte se do zdejšího víru — zvuky z heren Pachinko, pohyb v jídelnách ramen bars, ulice osvětlené obrazovkami video a neonem  – a pak hledejte svůj zen na posvátných vrcholcích hor zahalených mlhou. Vydejte se po poutní trase, k odlehlým svatyním nebo tradičním lázním onsen na poloostrově Kii.

Ekologický tip: Japonsko má velmi efektivní železniční síť, která je rychlá, přesná a čistá. Před svojí návštěvou země si obstarejte japonský železniční pas (je možné si ho koupit jedině před Vaším příjezdem do země).

Nejkrásnější japonské zahrady

 

Peru

Září je nejlepší doba pro pěší túry v Peru — je to poslední „zalapání po dechu“ suchého období poté, co letní davy zmizely, kdy jasné slunečné dny skýtají dechberoucí pohledy na Andy. Ale Incká stezka není jediná atraktivní trasa, kterou zde dnes můžete najít. V roce 2018 spustil šéfkuchař Virgilio Martínez z restaurace Central (vychvalované jako 6. nejlepší restaurace světa) v Limě možná nejambicioznější jídelnu světa. Restaurace MIL Centro nabízí výhled na méně známé incké ruiny v Moray, vzdálené pouze 48 km od turistické vstupní brány Cusca; menu obsahuje pokrmy pouze z místních ingrediencí, které se nacházejí zde ve výšce 3,5 km na mořem. Výprava za jídlem a gurmánskými požitky pokračuje v metropoli Limě, kde se nacházejí dvě restaurace umístěné mezi 10 nejlepšími na světě, zatímco spousta prodejních okének nabízejících čerstvé rybí ceviche ochucené citrusem. Kromě toho nabízí září nejlepší podmínky pro seznámení se se surfařskou scénou v Limě.

Ekologický tip: když se vydáte mimo obvyklé trasy, dostane se více peněz od Vás k lidem, kteří je nejvíce potřebují, a to platí obzvlášť pro Ekologickou rezervaci Chaparri. Rezervace ležící na severním pobřeží Peru, která je domovem vzácných druhů včetně medvěda brýlatého a pumy, je v majetku a správě místní komunity. Spekulanti s pozemky se však nedávno agresivně pokusili o zásahy v tomto chráněné teritoriu. Návštěva je proto nejlepší způsob, jak poskytnout místním tolik potřebné zdroje, které jim pomohou pokračovat v jejich prospěšné práci.

 

Lisabon, Portugalsko

Není žádným tajemstvím, proč je dnes Lisabon tak oblíbená destinace. Odpoledne se zde návštěvníci věnují výstupům na některý ze sedmi kopců při hledání nejlepší vyhlídky (miradouros), což jsou terasy s poetickým výhledem na pastelové domy a červené střechy, zatímco večery tráví v tavernách, které nabízí senzační mořské plody přímo z blízkého oceánu. Noční sovy pak zamíří do čtvrti Bairro Alto. Benevolentní zákony ohledně pití alkoholu umožňují, aby se centrum města proměnilo v jednu velkou party, k níž se po setmění můžete připojit. Září nabízí nádherné počasí, v průměru 26 °C, a město budete mít téměř sami pro sebe, protože davy zmízí zpátky do škol.

Ekologický tip: do Lisabonu můžete také cestovat stylově nočním vlakem Sud Express, který má spací kabiny s vlastní sprchou, a také kavárnu/bar. 

 

Maroko

Maroko zahlcuje všechny smysly. Můžete si prohlédnout chaotickou medinu v Marrákeši, drsně působící izolovaná města s hliněným zdmi v pohoří Vysoký Atlas, nebo zakusit slaný mořský vzduch a sluncem prozářený příboj v As-Sawíra (Essaouira) – to vše je v září ve své nejkrásnější podobě. Jakmile se zmírní letní žár, atlantické i středozemní pobřeží je i nadále dost teplé na koupání, avšak na zimní chlad, který zachvátí pouštní noci a horské vesnice, si ještě musíte počkat. Nová nabídka moderních designových hotelů — typicky se jedná o vzdušné tradiční riady s bazénkem v atriu, zrenovované francouzskými módními fotografy nebo italskými aristokraty – představuje v Maroku mimořádně stylová místa, kde kde se můžete ubytovat. Fes, rozlehlé středověké město-strážce, mělo nedávno spoustu práce s restaurováním svých prastarých budov a památek, takže téměř bez konce je přehlídka historických domů, paláců, skrytých zahrad, mešit i mauzoleí, které si můžete prohlédnout.

Ekologický tip: v Maroku můžete spatřit spoustu k práci používaných koní a oslů – naštěstí mnoho z nich spadá pod ochranu SPANA, mezinárodní organizace, která spolupracuje s některými z nejchudších komunit světa, aby zlepšila podmínky pro pracující zvířata, a seznamuje lidi kolem s právy zvířat. Takže pokud Vám nabídnou svezení ve voze taženém koněm či oslem a toto zvíře má štítek SPANA  (často nad kopytem), můžete jít do toho: Vaše peníze přispějí na snahy organizace SPANA.

 

Ibiza a Formentera, Španělsko

Když nastane září, samostatní nezávislí cestovatelé, kteří tráví sezonu na ostrovech Ibiza a Formentera, si oddechnou úlevou. Přinejmenším teď budou mít místo, kam si na pláži položit ručník, a stůl v plážové restauraci bez rezervace dlouho dopředu (to se týká také proslulé restaurace Juan y Andrea na Formenteře). Stále je zde velmi horko, zavírací párty představují hlavní program v klubech, ale ubytování v hotelech či vilách je najednou mnohem cenově dostupnější (ačkoli za drinky stále zaplatíte balík).

Ekologický tip: pokud chcete poznat krásy Bílého ostrova, jak se Ibize přezdívá, nejlepší možnosti je podniknout ekologicky udržitelný výlet. La Granja je příjemný hotel na farmě ve vnitrozemí, kde nabízejí „pomalé jídlo“ z ingrediencí ze své biodynamické zahrady, a spolupracují s nadací Ibiza Preservation Fund na podporu biozemědělců na ostrově. Toužíte po plážích? Můžete si pronajmout charterovou loď na solární pohon z půjčovny La Bella Verde a prohlédnout si tišší kouty ostrova.

Kanárské ostrovy

 

New York, USA

New York City  si zasluhuje naši lásku každý den v roce, ale možná nejvíce právě v září: kvůli počasí, kvůli nové sezoně, kvůli čerstvějšímu podzimnímu větru i možnosti nové nového stylu v novém ročním období, kvůli způsobu, jak se město „dává dohromady“ po období letního horka stráveném na Long Islandu (proto je Long Island příjemný také na konci září, od Hamptons po Montauk). Nebo můžete spojit návštěvu New York City s výletem do okolní oblasti a do pohoří Catskills, s jeho podzimní mírnou mlhavostí a pocitem „nostalgie pro něco, co jste nikdy neměli“, zatímco budete poslouchat Grateful Dead a šplhat se po silnicích k Vašemu srubu.

Ekologický tip: naštěstí jeden z okrsků Manhattanu, a to West Village, představuje pokladnici restaurací „z farmy na stůl“. Nenechte si ujít návštěvu restaurací Blue Hill (zásobované z vlastní farmy), Bell Book and Candle (čerpá ze své zahrádky na střeše), a Rosemary’s (která vaří ze surovin jak z vlastní farmy, tak z farem v okolním státě, i ze zahrádky na střeše).

 

Sicílie, Itálie

Snad neexistuje doba, která by nebyla vhodná pro návštěvu Sicílie. Teplý vítr, který vane přes Středozemní moře z Afriky, udržuje na nejslunečnějším a nejkultivovanějším italském ostrově horko  dlouho do podzimu (kdy může přijít další horká vlna), avšak zdejší divoké a krásné pláže nejsou v září nikdy přelidněné; přesto je září dostatečně příjemně, abyste se mohli vydat na průzkumy labyrintu uliček v krásných barokních městech na ostrově. Nezapomenutelné jídlo zde dostanete snad kdekoli – září je příhodné období pro ovoce a plodiny vypěstované v bohatém národním parku kolem Etny, a navíc není problém sehnat pokoj v krásných butikových hotelech na Sicílii.

Ekologický tip: zajímavý fakt: až na Sicílii je možné přijet vlakem, a to vozy InterCity, které jsou naloženy na trajekt (!), na němž překonají úsek po moři. Když přicestujete vlakem do Milána, můžete jet nočními vlaky InterCity do několika destinací na Sicílii: do Messiny, Katánie, Syrakus či Palerma (když zvolíte Messinu, vylodíte tak akorát v době na oběd).

Katakomby v Itálii

 

Miláno, Itálie

Je skutečností, která asi mnohé překvapí, že více deště spadne v italském Miláně než v britském Manchesteru. Ale nenechte si překazit skvělý pobyt ve městě jen kvůli momentálně špatnému počasí. Přijeďte sem v září, kdy bývá v Miláně nejméně deštivých dnů a denní teplota se pohybuje kolem 24 °C. Vydejte se na nákupy módního zboží a nezapomeňte na dobré boty, v nichž budete mít nohy v suchu v měsících, které budou následovat.

Ekologický tip: přicestovat do města můžete stylově nočním spacím vlakem Thello. Lůžka mají polštář a peřinu, a pokud si zaplatíte vlastní kabinu na spaní, dostanete také ručník, kosmetický balíček, pantofle, špunty do uší, obličejovou masku a umyvadlo.

 

Korfu, Řecko

Přechodová období – duben-květen, září-říjen – bývají nejpříjemnější doba pro návštěvu Řecka a jeho ostrovů. Ale modré Jónské moře bývá na jaře ještě chladné, takže musíte počkat na září, kdy na Korfu můžete ráno zaplavat v příjemně teplém moři a zdejší zalesněné kopce jsou stále zelené a lákají k odpolednímu zdřímnutí si ve stínu dubů a olivovníků.

Ekologický tip: když bylo Řecko postiženo finanční krizí, řecký venkov ji pocítil nejvíce. Odchod lidí do měst se stal ještě výraznější, a těch pár, kdo zůstali na venkově, má omezené možnosti obživy. Korfu je přitom nejzelenější z Jónských ostrovů, což znamená spousta možností pro agroturismus. Když se ubytujete na rodinné farmě, třeba jen na pár dní, pomůžete tím udržovat staré tradice a venkovské komunity naživu.

 

Santorini, Řecko

Pokud se zeptáte místního obyvatele, který měsíc má na Santorini nejradši, je pravděpodobné, že uvede září. Neúnosně horko a shon léta je pryč, moře je teplejší než kdy jindy a nebe modré po celý den, zatímco večery jsou chladnější v jeho městech ležících na strmých svazích. V září dávají západy slunce městu Oia zlatý odstín a temně modrá barva celé Kaldery ve dnech pozdního léta jakoby ještě zvýrazněla.

 

Cotswolds, Anglie

Oblast Cotswolds je určitě jedno z nejpříjemnějších míst na světě, a to v kterékoli roční době. Jeho půvab Vás obklopí jako ranní mlha stromy v sadu: domky a další budovy z kamene v barvě medu, staré a zdánlivě věčné, často porostlé pnoucími se růžemi a vistárií; zurčící říčky, smuteční vrby a volně žijící labutě; mírná krajina a osobitost anglických vesnic; a také venkovské hotely pro víkendové pobyty. Záři přináší sklizeň, kdy je místní produkce nejlepší, a úlovky z lesů Vám skvěle připraví v nejlepších restauracích v oblasti Cotswolds.

 

Zimbabwe

Původní safari destinace „těžké váhy“ je znovu dostává do hry a stojí za to jí věnovat pozornost. Ve skvělých a přitom málo navštěvovaných národních parcích v Zimbabwe se nyní otevírají fantastické nové chaty, mnohé v blízkosti Viktoriiných vodopádů. Září patří k nejlepším měsícům pro návštěvu země za pozorováním divokých zvířat, která se shlukují kolem zmenšujících se napajedel, když teplota začíná stoupat a déšť je vzácný; v NP Hwange je proto možné spatřit velká stáda slonů. Sice je to doba hlavní sezony, ale zdejší parky nejsou nikdy přelidněné.

Nejlepší safari v Africe

 

Budapešť, Maďarsko

Velkolepé a romantické město Budapešť představuje dlouhou historii a krásnou architekturu. Září je zde nejsušší měsíc a dny jsou stále teplé. Večery možná táhnou dovnitř, ale když nastane noc, rozsvítí se zdejší „bary v ruinách“ spoustou světýlek a zaplní je davy mladých lidí, kteří popíjejí koktejly venku, před improvizovanými bary umístěnými v chátrajících budovách. Podzim je také ideální na lenošení v termálních lázních nebo pochutnávání si na sladkém pečivu a štrúdlu ve skvělých kavárnách ve městě.

 

Barcelona, Španělsko

V Barceloně je stále slunečné období, kdy průměrné teploty ve dne činí 25 °C, zatímco noci jsou vlahé s 19 °C. Místní lidé jsou zpátky z dovolené, ale všichni stále chodí na pláže, navštěvují restaurace a baví se na párty, aby maximálně využili poslední dny léta. Národní svátek Katalánie začíná 11. září, kdy se město uzavře kvůli průvodům, koncertům a oslavám; slavnosti Fiestas de la Mercè trvají týden a jsou největší v roce, se stovkami hudebníků, karnevaly, představeními a koncerty (plánovanými i improvizovanými) po celém městě. V současnosti nejmodnější okrsek, který přitahuje pozornost všech, je El Poblenou.

Akční nabídka ubytování zde