Průvodce Yellowstonským parkem

Průvodce Yellowstonským parkem 1

Největší supervulkán Severní Ameriky, skalnaté kaňony, rozsáhlé subalpínské lesy, gejzíry a horké prameny – množství podob surrealistické krajiny v Yellowstonském národním parku by mohlo sloužit jako prostředí pro sérii filmů Hvězdné války. Většina cestovatelů chce navštívit tento park mezi prvními destinacemi v USA, takže k přírodním atrakcím, jako je gejzír Old Faithful, každoročně zavítá asi 3,5 mil. návštěvníků. Na jeho 3475 km² divočiny se však ukrývá také řada skrytých klenotů, pokud víte, kde je hledat.

Pro mnoho návštěvníků předčí pozorování rozmanité přírody v Yellowstonském národním parku i bizarnost jeho geotermální krajiny. Můžete zde najít medvědy grizzly a baribala, největší stádo divokých bizonů v USA, jeleny wapiti, kojoty prérijní a losy. Jedním z největších úspěchů v nedávné době je znovuzavedení vlků do Yellowstonu, které započalo v 90. letech, dramaticky zvýšilo biodiverzitu parku a utvrdilo status parku jako největšího zachovalého ekosystému mezi polárním kruhem a obratníkem Raka.

Snadno pochopíte, proč byl Yellowstone prohlášen za „úsek země hodný ochrany“ už v roce 1872, kdy se stal úplně prvním národním parkem na zemi. Park je součástí americké Správy národních parků (National Parks Service), která oslavila v létě 2016 sto let svého fungování, stále je zde přitom dostatek míst, kam se můžete vydat a vyhnout davům. Když park navštívíte před začátkem léta, budete moct postupovat po jeho stezkách ve větším klidu.

 

Získejte nový pohled na gejzír Old Faithful 

Většina turistů v Yellowstonu míří k fantastickému gejzíru Old Faithful („Starý věrný“), který vystřikuje vařící vodu do výše více jak 50 m s až nepřirozenou pravidelností. Nejlépe se k němu dostanete od Jižního vchodu do parku a západně od West Thumb a Grant Village; jedná se o srdce supervulkánu nacházejícího se v parku. Old Faithful je také nejoblíbenější zastávkou, je to však pouze jedna z mnoha úžasných atrakcí v Upper Geyser Basin („Horní gejzírové kotlině“).

(Než se sem vypravíte a protože se zde nachází téměř čtvrtina gejzírů světa, stojí za to si stáhnout aplikaci o yellowstoneských gejzírech Yellowstone National Park Geyser App, která Vám pomůže si naplánovat návštěvu v době erupcí.)

Určitě budete chtít vidět alespoň jednu erupci gejzíru Old Faithful. Nejnovější způsob pozorování je z vyvýšeného chodníku vyrobeného především ze starých pneumatik z vozidel patřících správě parku.  Abyste se však vyhnuli davům, vydejte se po okružní stezce Observation Point Trail dlouhé 1,8 km, která se noří do okolního lesa a zahrnuje další pravidelně chrlící gejzír Solitary Geyser („Osamělý gejzír“) kromě toho, že nabízí dobrý výhled na aktivitu gejzíru Old Faithful přes koruny stromů.

Když pojedete 4 km jihovýchodně od odbočky k Old Faithful, parkoviště u vodopádů Kepler Cascades představuje počáteční bod pro pěší túru dlouhou 7,7 km k mnohem méně navštěvovanému Lone Star Geyser („Gejzíru osamělé hvězdy“). Mírně stoupající trasa Vás zavede přes pastviny a borovicový les ke gejzíru, kde každé asi 3 hodiny dochází k erupci. Delší a opuštěnější je stezka Delacy Creek Trail 10 km východně od vodopádu Kepler Cascades. Trasa dlouhá 10 km tam a zpátky vede k Šošonskému jezeru, největší odlehlé vodní nádrži v parku s pozoruhodnými plážemi s černým pískem. Břehy jsou lemovány vynikajícími skrytými tábořišti.  

 

Navštivte gejzírové kotliny Midway a Lower Geyser Basin 

Když se vydáte od gejzíru Old Faithful severním směrem, po 9 km jízdy se dostanete k dalšímu slavnému ohnisku geotermální aktivity Midway Geyser Basin, jehož hlavní atrakcí je fascinující horký pramen Grand Prismatic („Velký duhový“). Jedná se o nejkrásnější místo v Yellowstonu, které uchvátí každého svojí pestrou škálou vodních řas. Při pohledu shora vypadá jako velké pestré paví pero, jehož tyrkysové a okrové odstíny zbarvují zvedající se mlhu.  

Pozoruhodné výhledy na prameny budete mít, když se vydáte po odbočce k Fairy Falls asi  1,5 km jižně od Midway Geyser Basin. Asi po 1,5 km chůze po stezce se zvedá strmá odbočka k vyhlídce Picture Hill.

Pokud budete mít zájem rychlou přehlídku vulkanické aktivity v Yellowstonu, vydejte se po pěší stezce Fountain Paint Pot Trail dlouhé 3,5 km severovýchodně od parkoviště u Grand Prismatic v Lower Geyser Basin. Je to okružní stezka po dřevěných chodnících vedoucí kolem bahenních sopek a fumarol, gejzírů a horkých pramenů.  

 

Žasněte u yellowstoneského Velkého kaňonu

Severně od jezera Yellowstone se řeka Yellowstone řítí do dvou obrovských vodopádů nedaleko Canyon Village v severo-centrální části parku. Druhý z nich, nižší vodopád Lower Yellowstone Falls, představuje nejvyšší vodopád ve Skalnatých horách s výškou 94 m. Sklovitě modrá voda pak opouští lesy a řítí do yellowstonského Velkého kaňonu, přičemž vyrývá ve skále rýhu hlubokou více jak 300 m a pokrytou vlnícími se odstíny červené, růžové a žluté. Z parkoviště u Artist Point klesá stezka Uncle Tom’s Trail po 328 schodech více jak 150 m dolů, odkud nabízí pohled od základny nižšího vodopádu.  

Nádherné trasa, silnice dlouhá přes 48 km vedoucí severním a pak východním směrem od Canyon Village, Vás zavede do parku Lamar Valley považovaného za jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování vlků.

 

Alternativní způsoby, jak poznat Yellowstone 

Rozlehlost parku ve spojení s omezením rychlosti znamená, že řízení Yellowstonu může být únavné. Naštěstí však existuje také řada dalších zábavnějších způsobů, jak se pohybovat po parku.

Pokud toužíte poznat nejstarší způsob cestování v oblasti, připojte se k výletu Wild West Tour, který začíná ve vesnici v oblasti Tower-Roosevelt 30 km severně od Canyon Village. Odtud po několika trasách se můžete vydat dostavníkem nebo na koňském hřbetě např. k zařízení Old West Dinner Cookout, kde si po vzoru osadníků u táborového ohně v divočině pochutnáte na steaku, mufinech z kukuřičné mouky a šálku tradiční kávy.

Pokud byste se chtěli dostat do odlehlých koutů parku co možná nejméně tradičním způsobem, najdete zde agenturu yellowstonesafari.com poskytující výlety s lamami, která nabízí 3 nebo 4 denní výlety zahrnující táboření v divočině.

Ani začátek sněhové sezóny (prosinec-duben) nebrání cestám do Yellowstonu. Po stezkách pro sněžné skútry se můžete vydat se společnostmi, jako je Two Top Snowmobile, které patří k nejlepším v Severní Americe a umožňují poznat zdejší velkolepou přírodu v její nejdivočejší podobě. 

Hlavní atrakce v okolí Velkého kaňonu