PRVNÍ DOTISK HITLEROVI KNIHY MEIN KAMPF JE VYPRODÁN DO POSLEDNÍHO VÝTISKU

Poprvé od skončení války byla v Německu znovu vydána Hitlerova kniha Mein Kampf, obohacená o anotace a kritické poznámky. Od dotisku z ledna 2016 se prodalo kolem 85 000 kopií knihy, což představuje celý náklad vydání. Hitlerova kniha se tak stala jedním z bestsellerů roku 2016.

Téměř 70 let po skončení války kniha Mein Kampf nebyla opětovně vydávána. Německo chtělo předejít podněcování nenávisti a zachovat respekt k pozůstalým obětem nacismu. Změnilo se to až v lednu 2016, kdy byla kniha opět publikována a vydána do oběhu. Mnichovský Institut für Zeitgeschichte informoval, že od minulého roku bylo k dnešnímu dni prodáno 85 000 kopií tohoto antisemitského manifestu. Kniha Adolfa Hitlera se překvapilo stala jedním z nejpopulárnějších bestsellerů. Vydavatel plánuje spustit další, v pořadí už šestou dotisk.

Institut plánoval vydat jen 4 000 kopií, avšak vedení se rozhodlo zvýšit náklad kvůli vysoké poptávce po knize. Šestá dotisk by měla na policích knihkupectví objevit koncem ledna. Institut také organizoval napříč evropskými zeměmi prezentace a diskuse ohledně Mein Kampf. Tím se snažil zmírnit možný vliv knihy na čtenáře a také nabídnout širší souvislosti ke kritickým poznámkám.

Andreas Wirsching, ředitel IfZ, se vyjádřil, že měl zpočátku obavy ohledně opětovného publikování knihy – bál se, že Hitlerova ideologie by se prostřednictvím jejího šíření stala společensky akceptovanou, nemluvě o zprostředkování Hitlerova vidění světa neonacistům. Ukázalo se však, že tento strach byl neopodstatněný. Naopak, diskuse kolem Hitlerovy knihy a jeho ideologie nabízejí možnost pochopit příčiny a důsledky totalitního režimu.

Matice slovenská Hitlerovy dílo odmítla vydat

Šestá dotisk je zatím plánována pouze v anglickém a francouzském jazyce, ačkoliv zájem o publikaci projevily i další země Evropy. Mein Kampf měl být distribuován i na Slovensko, avšak Matica slovenská loni odmítla vydání 15 000 kusů knihy pro slovenský trh. Její odpovědí bylo doporučení, aby knihu vytlačilo jiné vydavatelství. Pro nás je tedy dostupná pouze v anglickém jazyce.

Mein Kampf, v překladu „Můj boj“, je zčásti autobiografickou propagandou Hitlerových myšlenek, které tvořily základ nacismu. Adolf Hitler ji psal v roce 1924, v období, kdy byl uvězněn v bavorském vězení. Kniha nastoluje dvě hlavní myšlenky nacismu, které se později v Německu stali realitou: připojení sousedních států a dosažení Lebensraum (životní prostor árijské rasy) a šíření rasové nenávisti orientované na Židy, která vedla k Holocaustu.

Od svého prvního vydání v Německu kolovalo v Evropě 12,4 milionů kopií knihy. Netřeba připomínat, že se stala „povinnou četbou“ simpatizantů nacismu. Od roku 1936 dokonce nacistický stát dával jako svatební dar každému páru novomanžele jeden výtisk knihy.

 Zanechat komentář