PRVNÍ DOTISK HITLEROVI KNIHY MEIN KAMPF JE VYPRODÁN DO POSLEDNÍHO VÝTISKU

PRVNÍ DOTISK HITLEROVI KNIHY MEIN KAMPF JE VYPRODÁN DO POSLEDNÍHO VÝTISKU 1

Poprvé od skončení války byla v Německu znovu vydána Hitlerova kniha Mein Kampf, obohacená o anotace a kritické poznámky. Od dotisku z ledna 2016 se prodalo kolem 85 000 kopií knihy, což představuje celý náklad vydání. Hitlerova kniha se tak stala jedním z bestsellerů roku 2016.

Téměř 70 let po skončení války kniha Mein Kampf nebyla opětovně vydávána. Německo chtělo předejít podněcování nenávisti a zachovat respekt k pozůstalým obětem nacismu. Změnilo se to až v lednu 2016, kdy byla kniha opět publikována a vydána do oběhu. Mnichovský Institut für Zeitgeschichte informoval, že od minulého roku bylo k dnešnímu dni prodáno 85 000 kopií tohoto antisemitského manifestu. Kniha Adolfa Hitlera se překvapilo stala jedním z nejpopulárnějších bestsellerů. Vydavatel plánuje spustit další, v pořadí už šestou dotisk.

Institut plánoval vydat jen 4 000 kopií, avšak vedení se rozhodlo zvýšit náklad kvůli vysoké poptávce po knize. Šestá dotisk by měla na policích knihkupectví objevit koncem ledna. Institut také organizoval napříč evropskými zeměmi prezentace a diskuse ohledně Mein Kampf. Tím se snažil zmírnit možný vliv knihy na čtenáře a také nabídnout širší souvislosti ke kritickým poznámkám.

Andreas Wirsching, ředitel IfZ, se vyjádřil, že měl zpočátku obavy ohledně opětovného publikování knihy – bál se, že Hitlerova ideologie by se prostřednictvím jejího šíření stala společensky akceptovanou, nemluvě o zprostředkování Hitlerova vidění světa neonacistům. Ukázalo se však, že tento strach byl neopodstatněný. Naopak, diskuse kolem Hitlerovy knihy a jeho ideologie nabízejí možnost pochopit příčiny a důsledky totalitního režimu.

Matice slovenská Hitlerovy dílo odmítla vydat

Šestá dotisk je zatím plánována pouze v anglickém a francouzském jazyce, ačkoliv zájem o publikaci projevily i další země Evropy. Mein Kampf měl být distribuován i na Slovensko, avšak Matica slovenská loni odmítla vydání 15 000 kusů knihy pro slovenský trh. Její odpovědí bylo doporučení, aby knihu vytlačilo jiné vydavatelství. Pro nás je tedy dostupná pouze v anglickém jazyce.

Mein Kampf, v překladu „Můj boj“, je zčásti autobiografickou propagandou Hitlerových myšlenek, které tvořily základ nacismu. Adolf Hitler ji psal v roce 1924, v období, kdy byl uvězněn v bavorském vězení. Kniha nastoluje dvě hlavní myšlenky nacismu, které se později v Německu stali realitou: připojení sousedních států a dosažení Lebensraum (životní prostor árijské rasy) a šíření rasové nenávisti orientované na Židy, která vedla k Holocaustu.

Od svého prvního vydání v Německu kolovalo v Evropě 12,4 milionů kopií knihy. Netřeba připomínat, že se stala „povinnou četbou“ simpatizantů nacismu. Od roku 1936 dokonce nacistický stát dával jako svatební dar každému páru novomanžele jeden výtisk knihy.