PZP i na krátkou dobu

PZP i na krátkou dobu 1

Povinné ručení je prostě základ, který vám však neproplatí všechno. Proto je dobré myslet i na doplňkové připojištění. Naštěstí žijeme v době, kdy nemusíte zbytečně platit za drahé pojistky, které i tak nikdy nevyužijete. Právě naopak. Pojištění si můžete vyskládat na vlastní míru.

Jste občasný řidič? Pojistěte si vaše auto prostřednictvím PZP na krátkou dobu. Na jak dlouho záleží převážně od pojišťovny, ale v některých pojišťovnách se pohybuje již od jednoho měsíce. Ptáte se proč krátkodobé a ne celoroční? Odpověď je jednoduchá. Ušetříte. Představte si, že jste méně zkušený řidič a jezdíte jen zřídka.

V takovém případě vám postačí povinné ručení a pár doplňkových. Pokud se však rozhodnete jet přes léto na dovolenou nebo budete jezdit v zimě, v takovém případě se vám vyplatí krátkodobé pojištění. Poskládáte si pojistku podle sebe a jen na určité období. Vždyť nač platit za měsíce, kdy nebudete jezdit?

Takto si můžete vyskládat pojištění například na dovolenou a připojistit se proti vandalismu, živelným pohromám či divoké zvěři. Na škodu není ani připojištění proti požáru, výbuchu, poškození výtluky na cestách či poškození kabelů, hadic a izolace hlodavci.

Riziková zima

Nejrizikovější jsou zimní měsíce. Tehdy je nejlepší sáhnout po doplňkovém krátkodobém pojištění. Riziko poškození sněhem, ledem, vysokou zvěří či cizím zaviněním je velké. Všude se klouže, což má za následek zvýšení menších nehod a škodných událostí. A pokud patříte k řidičům, kteří využívají auto hlavně v zimě, naskytne se vám otázka, načež zbytečně platit drahé celoroční doplňkové pojištění?

Vždyť krátkodobé havarijní pojištění lze vyřídit již od 30 € měsíčně. Připojistit se tak dá jen v rizikových měsících a po zbytek roku ušetřit. Nespornou výhodou je, že platíte za pojištění pouze v době, kdy ho skutečně potřebujete.

Odřený lak …

Pokud vám někdo odře lak na dveřích či blatníku, škoda se hradí z povinného pojištění vozidla, které vám škodu způsobilo. Povinné PZP vás chrání a to bez ohledu na to, kdo v dané chvíli vozidlo řídil. Důležité je však viníka zastihnout nebo alespoň vědět, kdo to je. Na jeho identifikaci vám například poslouží i jeho SPZ. Podle toho totiž zjistíte, v jaké pojišťovně je auto pojištěno. Vyhledání pojišťovny podle EČV umožňuje centrální registr na webu. A ještě podstatný detail: při takové škodní události nikdy nezapomeňte přivolat policii.

Kdo je viníkem?

Pokud vám viník po škodné události či nehodě nepřišel prokázat svou totožnost, můžete jej přesto vyhledat. A postačí vám na to evidenční číslo. Víte, jak zjistit majitele auta podle SPZ? Samozřejmě, sami ho nezjistíte. Policejní registr totiž není z pochopitelných příčin veřejně dostupný. Avšak přesto si můžete uplatnit způsobenou škodu z povinné pojistky viníka. Viníka podle SPZ totiž vyhledá policie za vás.

Je důležité ihned po incidentu zavolat policii. Ta má přístup ke všem přihlášeným vozidlům na Slovensku a velmi rychle přes vysílačku či terminál zjistí nejen jméno či adresu bydliště majitele vozidla, ale i telefonní kontakt. Ideální je poskytnout policii i kontakty na svědky. Policie jejich svědectví umí doplnit o záznam městských či průmyslových kamer z místa nehody.

Obracejte se na pojišťovnu.

Druhým způsobem, jak zjistit viníka podle poznávací značky, je zajít na pojišťovnu, v níž je dané vozidlo viníka pojištěné. To vyhledáte na webu. Spolu s SPZ a dalšími údaji třeba nahlásit škodu v pojišťovně viníka. Ve zprávě nezapomeňte uvést, že událost je šetřena policií a pokud dodržíte tyto kroky a policie jednoznačně určí viníka, je vaše šance získat odškodnění vysoká.

Co když nemá viník PZP nebo je neznámý?

V případě, že je viník neznámý či nebylo a vy máte záznam z policie, nemusíte škodu zacvakat ze svého. SKP je totiž povinna proplatit vám škodu z rezervního fondu při neznámém viníkovi. To platí i pro lidi, kteří si své auto nepojistili. Od nich si SKP následně vymáhá peníze zpět, protože nesplnily zákonnou povinnost, a to uzavřít si povinné ručení svého vozidla.

Nehoda s vozem ze zahraničí …

Pokud do vás nabourá auto se zahraniční SPZ, situace se mírně komplikuje. Podle SPZ nezjistíte ani majitele auta, a dokonce ani jeho pojišťovnu. Tento údaj však potřebujete, pokud si chcete uplatnit škodu, protože každá pojišťovna má pro Slovensko určeného takzvaného škodního zástupce.

Platí tedy stejné pravidlo jako na Slovensku: zavolejte policii a nechte si vystavit záznam o nehodě s uvedením SPZ zahraničního auta. Následně požádejte SKP o pomoc se zjištěním pojišťovny viníka nehody. Až s touto informací se pak můžete obrátit na konkrétního likvidačního zástupce se žádostí o úhradu škody.