Rakovina existovala již před čtyřmi tisíci lety. Tady je důkaz

Rakovina existovala již před čtyřmi tisíci lety. Tady je důkaz 1

Rakovina není jen záležitostí moderní doby. Egyptští archeologové totiž odhalili zatím nejstarší důkaz o tom, že tato nemoc existovala již kolem roku 2 200 před Kristem. Její obětí se stala dospělá žena, která žila koncem šesté dynastie faraonů.

„Zkoumáním ostatků jsme odhalili poškození typické pro metastázy, které způsobuje rakovina prsu, tvrdí ministr starobylých nálezů. Žena zřejmě patřila k příslušníkům aristokracie z nejjižnějšího města starověkého Egypta – Elefantina. Její pozůstatky odkryli v pohřebišti Qubbet el-Hawa.

Rakovina je v současnosti jednou z nejčastějších příčin úmrtí u dospělých lidí, ale na rozdíl od jiných onemocnění v záznamech archeologů údaje o ní téměř zcela chybí. Právě proto si mnozí lidé myslí, že jde o důsledek moderního životního stylu.

Nový nález je ale přírůstkem k rostoucímu množství důkazů o tom, že rakovina nebyla ojedinělá ani v minulosti. Lidé se však většinou nedožili dostatečně vysokého věku na to, aby se u nich vytvořily zhoubné nádory.

 
2389167

Převrat v medicíně: Pomůže sacharin porazit rakovinu?
I v roce 2013 se podařilo v severním Súdánu najít tělo muže ve věku 25 až 35 let, který zemřel na rakovinu. Předpokládá se, že žil kolem roku 1200 před Kristem. Poruchy způsobené nádory u něj našli na páteři (na fotografii), žebrech, pánvi a stehenních kostech. Přesný druh rakoviny se však i přes zkoumání pod elektronovým mikroskopem nepodařilo zjistit.

Rakovina se v současnosti ročně vyskytne asi u 14 milionů lidí. Světová zdravotnická organizace předpokládá, že v roce 2035 číslo vzroste až na 20 milionů. Lék, který by měl 100-procentní účinnost, je zatím v nedohlednu. Mohlo by vás zajímat: Šokující: Promiskuitní sex snižuje riziko rakoviny chrápete? Hrozí vám rakovina! Muž zkusil těhotenský test. Odhalil rakovinu