14 atrakcí Dominikánské republiky

14 atrakcí Dominikánské republiky 1

Pláže jako z pohlednice, luxusní resorty a solidní turistická infrastruktura jsou tím, co přitahuje turisty do Dominikánské republiky. Rozmanitý terén, který sahá od zelených lesů a hor až po úseky polopouště, vytváří příležitosti pro cestovatele, kteří chtějí víc než jen dovolenou na pláži. Plážová letoviska Punta Cana, Puerto Plata a La Romana se zaměřují na turisty s balíčkovými pobyty, kterým nabízejí tropické útočiště pro relaxaci. Také jsou místem, kde naleznete většinu resortů all-inclusive v zemi.

Nezávislí cestovatelé, kteří chtějí prostředí resortů uniknout, mohou zamířit do odlehlých částí země, jako je poloostrov Samaná, hornaté vnitrozemí nebo méně turisticky orientovaná města a městečka. Vyznavači surfování a kiteboardingu si přijdou na své na místech, jako je město Cabarete. A žádné jiné místo v Karibiku neoplývá historií tolik, jako Koloniální zóna ve městě Santo Domingo.

 

Pobyt v letovisku Punta Cana

Tam, kde se setkává nekonečný úsek bílé písčité pláže se smaragdovým Karibským mořem, leží Punta Cana, přední letovisko Dominikánské republiky. Pokud hledáte luxusní resorty all-inclusive, útočiště pro páry nebo ubytování vhodné pro rodiny s dětmi v kombinaci s nekončícím seznamem vodních zábavných aktivit, tohle je nejlepší místo pro Vás. Pláž Bavaro je nejimpozantnější úsek pláže v Punta Cana, kde se můžete brodit vodou nebo procházet po písku. Pláž je lemována resorty a skýtá snadný přístup ke všem aktivitám. Nečekejte však žádné tiché útočiště. Oceán představuje vír aktivity, se čluny, vyznavači parasailingu a lodními výlety proplouvajícími kolem. Bezpečný prostor pro plavání je vyhrazen provazy. Dál od pláže směrem do vnitrozemí se nachází pár restaurací a obchodů, většinou velmi moderních, především na standardy Dominikánské republiky.

 

Projděte se po Koloniální zóně v Santo Domingu 

14 atrakcí Dominikánské republiky 2
Catedral Primada de América, Santo Domingo

Ve městě ležícím na místě, kde Kryštof Kolumbus poprvé přistál v Americe, naleznete ruch a shon moderního života v pozadí s budovami starými celá staletí. Koloniální budovy, v nichž jsou dnes většinou umístěna muzea, restaurace, obchody a malebné hotely, lemují ulice a náměstí, a pozoruhodným způsobem Vás přenesou zpátky do jiné éry. Velká část aktivity je soustředěna kolem Calle El Conde, hlavního tahu a oblíbené ulice pro nakupování a návštěvy restaurací s posezením pod širým nebem. Když budete procházet ulicemi, uvidíte rozpadající se ruiny např. kláštera sv. Františka, ale také krásně zachovalé budovy, jako je První katedrála v Amerikách (Catedral Primada de América), která slouží dodnes, nebo obytné oblast skýtající pohled na život místních. V tomto krásném městě působí jako jedinečný zážitek už jen dát si pizzu za horkého večera ve zrestaurované koloniální budově nebo odpočívat na dvoře hotelu starého 450 let. Santo Domingo je v každém případě místem, kde byste měli strávit nějaký čas.

Navštivte Puerto Plata a pláž Playa Dorada

Na severním pobřeží naleznete letovisko Puerto Plata shlížející na Atlantický oceán a krásný úsek pláže známý jako Playa Dorada, který patří k největším turistickým lákadlům Dominikánské republiky. Pláž se zlatavým pískem je lemována luxusními resorty, i když s mnohem většími rozestupy než v Punta Cana – oblast je obecně mnohem klidnější a tlumenější. Na plážích není ruch kvůli lodím a vodním sportům, i když je to krásná lokalita pro plavání a šnorchlování. Můžete se vydat pěšky mimo resorty na nerozvinuté pláže v pozadí s palmami a lesem.

 

Pláže a plážové restaurace ve městě Cabarete

Cabarete je poklidné plážové městečko. Je známé svojí pohodovou atmosférou a obrovským obloukem pláže lemovaným neformálními restauracemi, kde mohou hosté jíst přímo na písku. Na rozdíl od dominikánských letovisek Punta Cana nebo Puerto Plata není Cabarete plné resortů all-inclusive a turistů na „balíčkové“ dovolené. Místo toho přitahuje lidi svobodného ducha, baťůžkáře, důchodce, surfaře a vyznavače kiteboardingu, kteří sem přicházejí strávit pár týdnů či měsíců, především během zimy. Budete-li ubytováni v nedalekém Puerto Plata, můžete podniknout jednodenní výlet do Cabarete, kde strávíte den na pláži, dáte si jídlo nebo budete nakupovat. K večeru (hlavně o víkendech a v úterý) v místních plážových restauracích často vystupují muzikanti a nabízejí zábavu při západu slunce. Na východ a na západ od města se táhnou dlouhé úseky krásných pláží lemovaných palmami, je prostředí ideální pro klidné procházky.

 

Relaxujte na plážích v Las Galeras

Na nejvzdálenějším konci poloostrova Samaná, kde silnice slepě končí u oceánu s výhledem na jednu z mnoha krásných pláží, leží městečko Las Galeras. Jeho odlehlá poloha láká hlavně nezávislé cestovatele hledající zážitky mimo obvyklé turistické trasy. Pláže s bílým pískem lemované palmami a tyrkysovým mořem vytvářejí idylickou scénu. Pláže, jako je Playa Rincon, La Playita, Playa Fronton a další bezejmenné úseky nerozvinutých pláží, patří k nejlepším v Dominikánské republice a nabízejí naprosto odlišný zážitek než hlavní letoviska a resorty na ostrově. Můžete si zde vypůjčit člun a dopravit se na něm na odlehlou pláž, kde strávíte dopoledne či odpoledne, nebo se vydat pěšky do některé z krásných písčitých zátok v okolí. Město samotné má pouze jednu hlavní ulici, ale zdejší restaurace – z nichž mnohé provozují francouzští přistěhovalci – nabízejí vynikající kuchyni za baťůžkářské ceny. Další skvělé možností skýtají restaurace v okolních horách nebo na útesech nad oceánem, kam se dostanete autem, když pojedete ven z města. Las Galeras je skvělé místo, kde můžete uniknout z rušných ulic a turistické scény, a přitom nabízí dostatečnou infrastrukturu, abyste se zde cítili pohodlně.

14 atrakcí Dominikánské republiky 3
Zona Colonial, Santo Domingo

Kiteboarding na pláži Kite Beach v Cabarete

Cabarete je ve světě znám jako destinace pro kiteboarding. Centrem dění je zátoka & pláž Kite Beach hned za mysem, když půjdete z hlavní pláže v Cabarete. Pěšky je to asi 20 minut po pláži z centra města. Místo má přitom vlastní jedinečnou atmosféru. Dopoledne bývá pláž tichá, s výjimkou chodců a běžců nebo lidí věnujících se plavání či standup paddleboardingu. Odpoledne, když se zvedne vítr, na pláž přicházejí vyznavači kiteboardingu a oblohu zaplní jejich tažní draci (kite). Písek zaplaví barvy draků čekajících, až nastane ideální vítr. Pár restaurací kolem pláží nabízí neformální jídlo, mnohdy se zvláštním zaměřením na vegetariánské pokrmy a další zdravou nabídku. V pátek odpoledne nabízí zábavu zdarma cirkus na konci pláže. A i když se možná sami kiteboardingu nevěnujete, stojí za to se sem vydat kvůli podívané. V Cabarete se každoročně v únoru koná soutěž Master of the Ocean, kam ti nejlepší z celého světa přicházejí soupeřit ve vodních disciplínách, jako je kitesurfing, windsurfing, surfing a standup paddleboarding. Je to ideální doba, kdy můžete na Kite Beach vidět pozoruhodné výjevy. Pokud byste s tímto sportem chtěli sami začít, řada škol nabízí lekce, a hotely se zaměřují na kitesurfaře. Surfing je další oblíbená aktivita v Cabarete. Většinou se soustřeďuje na Encuentro, dalším krásném úseku pláže hned vedle města. Mnoho lidí míří dopoledne na Encuentro kvůli surfování, pak se odpoledne přesune na Kite Beach kvůli kiteboardingu, a nakonec zamíří za nočním životem na hlavní pláž v Cabarete.

 

Pozorování velryb v zátoce Samaná Bay

Každou zimu od prosince do března připlouvají tisíce velryb keporkaků do Samaná Bay, aby se pářili a porodili mláďata, takže se jedná o vynikající místo pro pozorování těchto krásných obrů ve volné přírodě. Město Samaná na poloostrově Samaná je hlavní počáteční bod pro lodní výlety za pozorováním velryb. Město samotné toho nemá moc co nabídnout, ale velryby jsou tak oblíbená turistická atrakce, že mnoho společnosti nabízí jednodenní výlety z řady míst na ostrově. Pokud pojedete samostatně kolem při cestě do Las Galeras nebo pokud budete mít základnu v nedalekém Las Terrenas necelou hodinu cesty odtud, můžete si v Samaná udělat zastávku a podniknout půldenní výlet za velrybami v doprovodu mořského biologa. Také je možné se vydat na 12hodinový výlet za velrybami z Punta Cana, což zahrnuje krátký let a dopravu kyvadlovým autobusem k lodi.

.

Navštivte město Las Terrenas

Na severním pobřeží leží Las Terrenas, rušné dominikánské město s klidným a odlehlým prostorem pláže, kde se jednoproudové nezpevněné silnice vinou kolem malých francouzských kaváren a kolem vyhlídky nad palmami, plážemi a akvamarínově modrým mořem. Když se vydáte kousek pěšky do vnitrozemí, dostanete se do ulic plných motocyklů, kde Dominikánci míří za prací a každodenním životem. Je to skvělé místo pro ty, kdo chtějí poznat dominikánskou kulturu a všechny vymoženosti města v kombinaci se skvělými plážemi. Tak jako v Las Galeras se i zde usadilo mnoho Francouzů a zřídilo si zde restaurace a penziony.

 

 27 Vodopádů Damajagua (27 Charcos)

Pokud hledáte dobrodružství, k nejzajímavějším aktivitám v Dominikánské republice patří lezení nahoru úzkým kaňonem s vodopády a pak skákání z nich do jezírka dole. Tato atrakce není pro slabé povahy a je to vážný podnik, ale obnáší spoustu zábavy. Budete vybaveni záchrannou vestou a helmou a povede Vás kvalifikovaný průvodce po sérii žebříků. Při výstupu můžete pozorovat další návštěvníky, jak letí dolů do vody; je to nonstop zábava a chaos zároveň. Některé vodopády jsou poměrně vysoké, ale vždy si to můžete v daném úseku rozmyslet a slézt po žebříku zpátky dolů. Vodopády se nalézají nedaleko Puerto Plata a většina lidí sem přichází s organizovaným výletem z Cabarete, Sosua nebo z Puerto Plata k 27 vodopádům Damajagua. Máte-li vlastní dopravu, můžete se sem vydat sami, ale mít průvodce je povinné a můžete si ho opatřit až u vodopádů. Je pouze potřeba umět plavat a nebát se výšek.

 

Navštivte pláž Bahia de Las Aguilas

14 atrakcí Dominikánské republiky 4

Mimo hlavní turistickou trasu v NP Jaragua leží odlehlá Bahia de Las Aguillas, nádherný osmikilometrový úsek pláže, který můžete v některé dny mít jen sami pro sebe. Díky mělké čistě vodě a dnu s bílým pískem v kombinaci s chybějícím turistickým rozvojem je to jedna z nejčistších pláží v Dominikánské republice. Nachází se na jihozápadním pobřeží země blízko hranice s Haiti, takže oblast je skutečně izolovaná. Ze Santo Dominga se sem dostanete autem (v nejlepším případě) za 6 hodin. Nejbližší město Pedernales je vzdálené od pláže asi hodinu cesty autem, přičemž v této části země je turistická infrastruktura nejméně rozvinutá. Nenajdete zde luxusní letoviska, zato ticho, samotu a jedinečné zážitky, pokud právě tohle hledáte. Zdejší klima je polovyprahlé a krajina, kterou tvoří především kaktusy a křoviny, se velmi liší od ostatních částí země.

 

Ostrov Isla Saona a Národní park del Este

I když je NP del Este (UNESCO) klidné místo s přírodními krásami a domov nespočtu druhů rostlin, živočichů a ptáků, většina lidí zná park prostřednictvím pláží na Isla Saona. Ostrov přitahuje turisty a návštěvníky různého druhu z nedalekých letovisek Punta Cana a La Romana. Pláž s jemným pískem a tyrkysově modré moře je tím, co si většina lidí představí jako tropický rajský ostrov. Ale i přes skutečnost, že na ostrově nejsou žádná letoviska, je to příjemná destinace ve dne, kdy katamarány a motorové čluny vypouštějí turisty na plážích, kde relaxují na lehátkách a těší se ze slunečních paprsků. Pokud Vás přestane bavit scéna v Punta Cana a budete se chtít vydat na výlet, můžete podniknout jednodenní výlet z Punta Cana na ostrov Soana. Malým motorovým člunem se dostanete na ostrov, kde můžete strávit den odpočinkem na pláži a koupání se v mělké vodě.

 

Jarabacoa – město a oblast

Zatímco mnoho místních v zemi považuje Jarabacou za letní rekreační destinaci, zahraniční návštěvníci ji spíše vidí jako centrum outdoorového dobrodružství v horách ve vnitrozemí Dominikánské republiky. V okolí naleznete příležitosti k raftingu, pěší turistice, jízdě na kole a dalším způsobům poznávání ostrova. Při převýšení více jak 500 m je zdejší klima mnohem mírnější než na pobřeží a noci bývají často svěží. Pokud v zemi strávíte více než jen týden či dva, stojí za to se vydat do Jarabacoy. Město také představuje praktickou zastávku na pár nocí, pokud budete cestovat mezi Santo Domingem a Puerto Plata či Cabarete.

 

La Romana – resort

Nedaleko od Punta Cana leží La Romana, další z letovisek v zemi. V oblasti se nachází řada velkých resortů, z nichž některé se zaměřují spíše na nezávislé cestovatele, kteří si chtějí stravování obstarávat sami, počet resortů však není ve stejném rozsahu jako v Punta Cana. Hlavní atrakcí jsou zdejší krásné pláže. K nejoblíbenějším aktivitám zde patří návštěva vesnice Altos de Chavón, kde můžete nakupovat výrobky řemeslníků a suvenýry v rekonstrukci vesnice řemeslníků z 16. století. Vesnice stojí na samostatném místě, ale můžete se sem vydat i s organizovaným nakupovacím výletem, pokud nemáte vlastní dopravu. Nedaleko od La Romana se nachází Bayahibe, rybářské městečko s veřejnou pláží a počáteční bod pro výlety na Isla Saona. Z La Romana se také můžete vydat na jednodenní výlet do Santo Dominga asi 1,5 hodiny odtud. K dalším zdejším oblíbeným aktivitám patří golf.

 

Lanovka (Teleferico) v Puerto Plata

Ideální způsob, jak se podívat z ptačí perspektivy na severní pobřeží Dominikánské republiky, je vydat se z Puerto Plata lanovkou nahoru. Lanovka Vás zaveze z dusného horka u pobřeží téměř o 800 m výše na vrchol hory Pico Isabel de Torres, kde je vzduch příjemně svěží. Chvíli se zde zdržte a projděte se kolem sochy Krista Vykupitele. Nejlepší je vydat se sem brzy ráno, protože v průběhu dne se často objeví mraky.

Akční nabídka ubytování:

Nová letoviska v Dominikánské republice