Roger W, Smith: nezávislý hodinář, jehož hodinky mají kouzlo a sběratelskou hodnotu

Roger W, Smith: nezávislý hodinář, jehož hodinky mají kouzlo a sběratelskou hodnotu 1

Když někdo začne mluvit o ručně vyráběných hodinkách, asi si v momentě představíte Švýcarsko. Ale toto řemeslo se nepraktikuje jen v malebné vnitrozemské zemi. Své o tom vědí i Britové, protože právě Velká Británie měla jeden čas významné postavení na světovém trhu hodinek. Proto není nezvyk, že i na britském území žijí hodináři například Roger W. Smith, jehož dílnu najdete na ostrově Man.

Pro 45-letého Smitha, je dnes výroba hodinek jediným zdrojem obživy a to i přesto, že ročně zvládne vyrobit jen asi 10 kousků. Hodinky totiž vyrábí jen on sám, bez jakéhokoliv týmu. Na popularitu jeho hodinek ve vysokých kruzích to však nemá žádný vliv, a pokud byste dostali pozvání od některého britského Sira, možná byste na jeho zápěstí spatřili právě produkt Smithovi výroby.

Nejlevnější kousek z jeho nové řady 1 stojí 104 800 dolarů a přitom je velmi jednoduchý – nabízí pouze ciferník v kruhovém těle. Nabízí také Sérii 2 s redesignovaného motorkem (ceny začínají na 152 500 dolarech), Sérii 3 s kalendářem (od 121 400 dolarů) a nakonec nabízí Sérii 4 za 291 200 dolarů. Ty nabízejí kalendář sestávající ze tří komplikací a navíc hodinky umí ukázat i fázi měsíce.

Sběratelskou hodnotu v tomto případě navyšuje i Smithova reputace. Pokud si od něj necháte vyrobit hodinky, dostanete drobnost, kterou pro Vás vyrobil chráněnec legendárního George Danielse (Omega), vynálezce koaxiálního kroku. Smith vyvinul svou vlastní, snadnější verzi Danielsová kroku, která si vystačí jen s jedním kolečkem. Ve svých hodinkách používá právě tuto verzi a také si vyrábí převážnou část dalších komponent, z nichž vytváří hodinky.

Výroba jednoho kusu tak trvá téměř 11 měsíců a ještě si musíte počkat asi 3 až 3,5 roku na to, až hodinky dostanete. Jediné součástky, které nevyrábí on sám, je setrvačník, hnací pero, šrouby a věci, které dotvářejí zevnějšek hodinek – tedy drahokamy, safírové krystaly a kožené řemínky.