Auta jim nestačí, Norové chtějí mít na elektřinu i letadla

Auta jim nestačí, Norové chtějí mít na elektřinu i letadla 1

Norsko je lídrem na poli elektromobility, loni tvořily elektrické a hybridní vozidla více než polovinu všech nově registrovaných automobilů.

OSLO. Norské aerolinky se hodlají jako první na světě vzdát spalovacího motoru. Do roku 2040 chtějí nasazovat na všechny krátké lety elektrická letadla. Týkalo by se to všech vnitrostátních letů a letů do sousedních hlavních měst skandinávských států.

„Domníváme se, že všechny lety kratší než 1,5 hodiny mohou létat plně elektrizované stroje,“ citoval státní leteckou společnost Avinor polský deník Gazeta Wyborcza. Firma se chystá otestovat komerční trasu, na kterou by nasadila malé elektrické letadélko s 19 sedadly. Testy mají začít v roce 2025.

Vnitrostátní lety se podílejí na norských emisích skleníkových plynů 2,4 procenty.

To je více než dvojnásobek, než kolik jich vzniká mezistátními lety, uvedl deník s odvoláním na oficiální statistiky. Elektrický pohon také sníží nejméně o polovinu hladinu hluku a provozní náklady letadel, napsala Gazeta Wyborcza.

Norsko je největším producentem ropy a plynu v západní Evropě. Paradoxně je také lídrem na poli elektromobility, podíl elektromobilů je na zdejším trhu větší než v jakékoli jiné zemi na světě. Loni tvořily elektrické a hybridní vozidla více než polovinu všech nově registrovaných automobilů.

Avšak cesta k úplné elektrifikaci bude ještě dlouhá. Přechodně se třeba spokojit s technologiemi na půli cesty, jako jsou biopaliva a hybridní řešení kombinace palivového motoru a elektromotoru, uzavírá polský deník.

Svůj záměr společně pracovat na sestrojení prvního hybridního letadla částečně poháněného elektřinou ohlásili loni v listopadu firmy Airbus, Rolls-Royce a Siemens. Vzniknout by mělo do roku 2020.