Rolex Daytona zesnulého herce Paula Newmana překonali v dražbě rekordní sumu

Rolex Daytona zesnulého herce Paula Newmana překonali v dražbě rekordní sumu 1

Ve čtvrtek 26. října proběhla v aukčním domě Phillips v New Yorku dražba legendárních hodinek Rolex Daytona. Jejich původním majitelem byl zemřelý americký herec a režisér, Paul Newman. Cena hodinek se v dražbě vyšplhala na rekordních 15.500.000 dolarů, (13.295.900 €).

Paul Newman byl za svých časů považován za nejsolventnější hvězdu stříbrného plátna. Po dražbě v aukčním domě Phillips lze zhodnotit, že se bezkonkurenčně stal králem světa hodinek. Jeho Rolex Daytona z roku 1968 byly vydraženy za více než 15 milionů dolarů, díky čemuž posunuly rekord v ceně za nejdražší vydražené náramkové hodinky.

Ztracené hodinky vlastnil James Cox

Po 12-ti minutách licitace byly prodány kupci, který licitoval přes telefon. Newmanová vlastní „Paul Newman Daytona“ byly dárkem od jeho ženy, herečky Joanne Woodward (na titulní fotografii). Na zadní části mají od Joanne vyrytý nápis: „Drive carefully, Me“. Legendární hodinky byly ve světě sběratelství jistým „svatým grálem“. Dlouhý čas totiž aukční domy ani sběratelé neuměli najít jejich majitele.

Majitelem hodinek v čase aukce byl James Cox, bývalý přítel Newmanovy dcery Nell. Ve vlastnictví je měl od roku 1984, kdy mu je daroval samotný Newman. S jejich darováním se spojuje unikátní příběh: v roce 1984 byl James doma u Newmana, který se ho zeptal, kolik je hodin. Mladík odpověděl, že neví. Paul mu podal své Rolex a řekl: „Když je natáhneš, ukazují čas docela dobře.“ Cox hodinky nosil až do poloviny 90. let.

Výtěžek z dražby poputuje na charitu

„V době, kdy dal Newman tyto hodinky Jamesovi Coxovi, prodávaly se přibližně za 200 dolarů,“ uvedl pro Forbes Paul Boutros, viceprezident aukčního domu Phillips. Jejich aktuální hodnota je dnes mnohonásobně vyšší.

Značná částka prodejní ceny poputuje na charitativní účely pro společnost Nell Newman Foundation. Dcera amerického herce totiž pokračuje v otcových šlépějích a věnuje se filantropii. Nellina organizace podporuje řadu oblastí života, ať už vzdělávání, ochranu zvířat nebo humanitární pomoc.

V rámci aukce se dražili i další kultovní modely: Royal Oak od Audemars Piguet z roku 1972, TAG Heuer Monaco, Omega Speedmaster „Alaska III“, které se dostaly do vesmíru, i Tudor „Monte Carlo“ ref. 7032, které se vydražili za 118 750 dolarů. Dražbě dominovaly již tradičně dvě značky – Rolex a Patek. Žádným z hodinek se však nepodařilo dosáhnout tak vysoký výnos, jak legendárním Newmanová Rolex Daytona.