Seattle – město, kterému se daří

Seattle - město, kterému se daří 1

Pokud by Seattle byl člověk, byl to takový, kterým chce být každý: nezávislé eso s vlastním osobním stylem, pohodovým přístupem a s vysokým kontem. Obyvatelé města jsou pohodoví lidé, kteří sjíždějí vlny v Pugetově zálivu nebo podnikají pěší túry v NP Olympic, stejně tak jako popíjejí kávu v Starbucks, přehrabují se v obchodech s retro módou nebo poslouchají nejnovější melodie ve sklepních barech. Město je zaslouženě známé tím, že podporuje kreativitu a podnikání. Je rodištěm globálních mega-značek Amazon, Microsoft a Boeing, ale také je líhní skvělých výstředních mikro-společností. Ve výstřednějších okrscích narazíte na nezávislá knihkupectví na každém kroku, stejně tak jako na nano-pivovary a pot shopy. Kromě toho jsou zde skvělé výstřední instituce, jako je undergroundová Metafyzická knihovna, Oficiální muzeum špatného umění, a obří troll číhající pod mostem Fremont Bridge. Ale Seattle samozřejmě nepostrádá ani konvenčnější atrakce. Návštěva města by nebyla kompletní bez cesty na vrchol věže Space Needle s fantastickými výhledy na Pugetův záliv (Puget Sound) a sněhem pokryté Olympijské pohoří (Olympic Mountains). Dále jsou zde přední muzea umění, vynikající centrum vědy, nábřeží akvárium, lesknoucí se budova od Franka Gehryho s muzeem populární kultury (EMP Museum) a mimořádná zahrada s organickými skleněnými skulpturami v muzeu Chihuly Garden and Glass. Muzeum MOHAI zase podnítí zájem návštěvníků o minulost města ve svém rozsáhlém areálu v Lake Union Parku, zatímco obří kolo se točí na molu v centru města. Průzkum okrsků Seattlu je jako setkání s různými členy rodiny. Najdete zde okrsek Capitol Hill s alternativními butiky a skrytými bary, čtvrť Ballard a její historické ulice ve skandinávském duchu nebo čtvrť Fremont, která sama sebe označila za „centrum vesmíru“.  Lesknoucí se mrakodrapy se v centru (downtown) tyčí hned vedle historických budov kolem okrsku Pioneer Square, kde žili první obyvatelé města.

Pokud Vás ale zajímá spíše kultura, najdete zde vše od špičkových divadelních představení až po country, rockové a operní představení; ostatně Seattle dal světu styl grunge a nadále udává trendy. Více jak 100 000 návštěvníků zavítá na Bumbershoot, největší městský festival v Severní Americe konaný vždy o víkendu, kdy se slaví svátek Labor Day. Také zdejší kulinářská scéna vzkvétá, nové restaurace se otevírají každý týden a během léta zde probíhají festivaly jídla. K tomu připočtěte pestrou scénu nočního života a fantastické nakupování a stěží najdete něco, co tohle stylové město nemůže nabídnout. 

Turistická kancelář:

Seattle Visitor Center and Concierge Services – můžete zde dostat mapy, brožury a logistické průvodce, zakoupit vstupenky do muzeí a divadel, dozvědět se podrobnosti o akcích v místě i ve světě a rezervovat si místa v restauracích nebo v prohlídkách atrakcí. Druhé informační centrum se nachází v okrsku Pike Place Market.

Turistické pasy

CityPASS nabízí vstup zdarma do pěti atrakcí Seattlu: Pacific Science Center, Seattle Aquarium a Seattle Harbor Tour (prohlídka přístavu od Argosy Cruises), dále buď EMP Museum nebo Woodland Park Zoo, a buď muzeum Chihuly Garden and Glass nebo Pacific Science Centre. Platí 9 dní a můžete ho zakoupit u atrakcí v den návštěvy nebo online předem.

 

Jak se tam dostat

Letecky

Přímé lety do Seattlu z Velké Británie nabízí British Airways a Delta. V USA k aeroliniím nabízejícím lety do Seattlu patří Alaska Airlines, American Airlines, Delta, Frontier Airlines, JetBlue, Southwest Airlines, United a Virgin America. Lety bývají levnější mimo hlavní letní měsíce, tj. v době od poloviny září do poloviny května.

Doba letu: z Londýna 9 hodin 40 minut, z New Yorku 6 hodin 15 minut, z Los Angeles 2 hodiny 50 minut, z Toronta 5 hodin 30 minut, ze Sydney 16 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).

Autobusem

Greyhound provozuje spoje z nádrží Greyhound na 503 South Royal Brougham hned u centra. Autobusy Greyhound obsluhují stovky destinací po celých USA, v Kanadě a v Mexiku. Boltbus, nízkonákladová pobočka Greyhoundu, provozuje ekonomické spoje na jih do Portlandu a Eugene, Oregon, a na sever do kanadského Vancouveru.

Doba cesty: z Los Angeles 17 hodin, ze San Francisca 12 hodin, z Portlandu 3 hodiny, z Vancouveru, 3 hodiny, ze Spokane 4 hodiny.

Vlakem

Železniční spojení do/ze Seattlu je dobré, jen rychlost spojů nebývá nejlepší. Železniční spoje jezdí z/na nádraží King Street Station, 303 South Jackson Street, nacházejícího se v historickém okrsku Pioneer Square. King Street Station bylo zrekonstruováno do své původní podoby z přelomu 19. a 20. století. Od nádraží se pohodlně pěšky dostanete na nábřeží a k mnoha hotelům v centru. Seattle leží na hlavní síti Amtrak. Spojení je pomalé, ale vede zajímavou a působivou krajinou. Trať Coast Starlight vede na jih přes Portland do oblasti San Francisco Bay a Los Angeles; trať Amtrak Cascades vede na sever do Vancouveru a na jih do Portlandu a Eugene. Trať Empire Builder vede na východ přes Spokane a Minneapolis do Chicaga. Pamatujte na to, že u některých spojů do/z Vancouveru bývají vlaky nahrazeny autobusy. Seattle je také součástí sítě turistického vlaku Rocky Mountaineer. Trasa Coastal Passage vede mezi Seattlem a letovisky Banff nebo Jasper (obě v kanadské Albertě); cesta trvá 3 dny i se zastávkami na noc ve Vancouveru a v Kamloops.

Doba cesty: z Los Angeles 34 hodin, z Emeryville (směr San Francisco) 22 hodin, z Portlandu 3 hodiny 40 minut, z Vancouveru 4 hodiny 25 minut, z Chicaga 46 hodin.

Taxi a veřejná doprava

Taxíky čekají před oběma lodními terminály a u mola Victoria Clipper. Kyvadlovou dopravu z/na letiště poskytuje Shuttle Express. Na stránkách Metro Transit najdete jízdní řády veřejné dopravy z centra k trajektovým a lodním terminálům. Navíc k většině hotelů v centru se dostanete pěšky za půl hodiny nebo méně.

Seattle - město, kterému se daří 2
továrna na Boeingy nedaleko Seattlu

Na co a kam se podívat

  • Muzeum historie a průmyslu MOHAI (Museum of History and Industry) nabízí interaktivní expozice a tisíce artefaktů a obrazů, které vyprávějí historii Seattlu; předměty sahají od suvenýrů ze Světové výstavy 1962 přes v místě navržené výrobky až po každodenní domácí potřeby od dob prvních osadníků ve státě Washington až do současnosti. Také je zde pěkná sbírka neonových nápisů.
  • EMP Museumobrovská budova od Franka Gehryho s nezaměnitelným metalízovým fialovým a červeným exteriérem je oslavou americké populární hudby a pop kultury. K hlavním atrakcím patří galerie kytar, nápaditě navržené přehlídky memorabilií z oblasti fantasy & science fiction a značné pokrytí domácího stylu grunge. Pravidelně obměňované expozice vystavují neuvěřitelnou škálu artefaktů. Dnes je známé pod názvem Muzeum populární kultury MoPOP (Museum of Pop Culture).
  • Space Needle („Vesmírná jehla“) – ikonickou věž navrhl architekt Edward E. Carlson pro Světovou výstavu 1962 jako hold vizi kultury kosmických lodí. Za 40 sekund se návštěvníci dostanou výtahem na vyhlídkovou terasu, odkud se nabízí fenomenální výhled na mrakodrapy, Kaskádové pohoří, Olympijské pohoří a vulkán Mt Rainier.
  • Pioneer Square – okrsek leží jižně od centra (downtown) města a je to nejstarší část Seattlu a národní historická památka, která Vás seznámí se zlatou horečkou na Klondiku (Klondike Gold Rush National Historical Park) a s raným vývojem města. Večer především o víkendech nebo po baseballovém či fotbalovém zápase zaplní davy zdejší četné restaurace, bary a noční kluby.
  • Obří kolo (Seattle Great Wheel) je vyhlídkové kolo vysoké 53 m tyčící se na konci mola 57; projedete na něm tři otočky, takže máte spoustu času těšit se z výhledů na Elliottův záliv a mrakodrapy. Pro zvláštní příležitosti je zde VIP kabina s pohodlnými koženými sedadly a s prosklenou podlahou, kam šampaňské dodá nedaleká restaurace.
  • Muzeum umění v Seattlu (Seattle Art Museum)  nápadná postmodernistická budova od architekta Roberta Venturiho vystavuje nejlepší sbírku umění v Seattlu. K  hlavním atrakcím patří umění domorodých obyvatel (Indiánů), kabinet asijského a evropského porcelánu a moderní díla od Jacksona Pollacka, Roy Lichtensteina, Andy Warhola a Georgie O’Keefe. Zdejší Olympijský sochařský park (Olympic Sculpture Park) https://www.seattleartmuseum.org/visit/olympic-sculpture-park je volně přístupný park vystavující současné veřejné umění.
  • Seattle Aquarium se nachází na mole 59 a představuje lákavou směsicí expozic včetně vystoupení potápěčů, tichomořského korálového útesu, denního krmení chobotnic, podvodního dómu, a k tomu hravé tuleně a mořské vydry. Akvárium je součástí Waterfront Park, promenády s moly, která lemuje Elliottův záliv.
  • Mezinárodní okrsek Chinatown čínští přistěhovalci se zde začali usazovat už v polovině 19. století a dnes je okrsek domovem širší asijské komunity žijící ve vzkvétající čtvrti s restauracemi, obchody bylinkářů, obchody se starožitnostmi, karaoke bary a buddhistickými chrámy. Oblíbená Uwajimaya Market je největší tržnice asijského zboží na americkém Severozápadě, která nabízí potraviny a běžné zboží, food court s restauracemi, ale také japonské knihkupectví.
  • Centrum budoucnosti letecké dopravy a prohlídka letadla Boeing (Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour) – příznivci aviatiky by měli navštívit velkou arénu ležící 50 km severně od Seattlu, kde si mohou zblízka prohlédnout letouny Boeing (747, 767, 777 a Dreamliner 787). Továrna je zapsána v Guinessově knize rekordů jako největší budova světa: zabírá rozlohu téměř 40 ha a je vysoká 27,4 m.
  • Woodland Park Zoo zoo o rozloze 37 ha je domovem více jak 1000 zvířat téměř 300 různých druhů. K hlavním atrakcím patří expozice tučňáků Humboldtových, Zátoka jaguárů, Liánová stezka (s makaky lvími a tapíry čabrakovými), Severní stezka (s vlky a medvědy grizzly), tropický deštný prales, africká savana a domov slonů.

Akční nabídka ubytování zde