Hlavní turistické atrakce Dánska

Hlavní turistické atrakce Dánska 1

Evropské křídlo Skandinávie se může chlubit krásnými plážemi, pohádkovými hrady, hustými lesy, mírným klimatem, přátelskými lidmi a radostí ze života přímo nakažlivou.

Tivoli Gardens, Kodaň

Při návštěvě Kodaně mnoho návštěvníků zamíří přímo do slavného zábavního areálu Tivoli Gardens (úvodní foto). Pochází z roku 1843 a představoval inspiraci pro slavné Disneyho tematické parky. Naleznete zde obrovskou nabídku atrakcí, k nimž patří horská dráha, kolotoče, loutková divadla, restaurace, kavárny, zahrady, pavilony s jídlem a dokonce koncertní síň v maurském stylu. Park Tivoli je známý po celém světě a objevil se v mnoha filmech, přičemž představuje jeden ze symbolů města. V noci oblohu ozáří ohňostroje a v zimě jsou zahrady nazdobeny vánočním osvětlením. Během léta zde můžete navštívit rockové koncerty se vstupem zdarma, které se konají v pátek večer.

Adresa: Vesterbrogade 3, 1630 Kodaň

Hlavní turistické atrakce Dánska 2

Nyhavn, Kodaň

Nyhavn (Nový přístav), který se objevuje na mnoha obrázcích a pohlednicích města, je skvělým místem, kde se můžete procházet a poznat něco z kodaňské kavárenské kultury. Nachází se za palácem Amalienborg, kde byl kdysi pochybný okrsek doků, ale novým životem ožil díky pestrobarevným domům, restauracím a vysokým plachetnicím (v některých z nich jsou umístěna muzea) na nábřeží. Nyhavn je dnes velmi příjemná čtvrť a velké lákadlo pro turisty i místní. Pokud se budete cítit na nějaké dobrodružství, můžete se odtud vydat na křídlovém člunu (hydrofoil) do Švédska nebo podniknout příjemnou plavbu po přístavu, při níž budete moct pozorovat okolní pamětihodnosti.

Strašidelný hrad Dragsholm

Národní muzeum Dánska, Kodaň 

Když půjdete 10 minut pěšky od Tivoli Gardens, dostane se k dánskému Národnímu muzeu (Nationalmuseet), které do hloubky seznamuje s dánskou historií a kulturou. Muzeum vystavuje působivou sbírku artefaktů z Dánska, včetně slunečního vozíku starého 2000 let, dánského porcelánu a stříbra, a románských a gotických kostelních ozdob. Další sbírky představují oblečení z 18. a 19. století, a také starožitný nábytek. Cestu zpátky v čase dánskou historií doplňuje etnografická expozice s artefakty až z Grónska, Asie a Afriky.

Dětské muzeum pak nabízí dětem mnoho možností aktivit: mohou se obléct do dobového kostýmu, vylézt na palubu vikinské lodi nebo navštívit školní třídu z 20. let 20. století.

Adresa: Prince‘s Mansion, Ny Vestergade 10, 1471, Kodaň

 

Národní galerie Dánska, Kodaň 

Národní galerie Dánska (Statens Museum for Kunst) je domovem největší sbírky dánského umění v zemi. Původně byly expozice umístěny v paláci Christiansborg, ale na konci 19. století byly přesunuty na současné místo. Gigantická přístavba znamená nejen značné rozšíření výstavních prostor, ale také umožňuje, aby mohlo do interiéru pronikat přirozené světlo. Muzeum pokrývá více jak 700 let evropského a skandinávského umění a vystavuje práce holandských mistrů, ale také např. Picassa a E. Muncha; kromě toho zde samozřejmě spatříte také sbírky dánského umění. Zdejší kavárna je příjemným místem, kde můžete relaxovat a nasávat okolí.

Adresa: Sølvgade 48-50, 1307 Kodaň 

 

Palác Christiansborg, Kodaň 

Na ostrůvku Slotsholmen v centru Kodaně se nachází sídlo dánské vlády. Palác Christiansborg s historií dlouhou přes 800 let je sídlo moci v dánském království a dnes zde sídlí parlament, úřad předsedy vlády a nejvyšší soud. Některá křídla dodnes používá dánská královská rodina, ale většina je přístupná veřejnosti. V roce 1167 zde biskup Absalon nechal vybudovat opevnění města a návštěvníci dnes mohou spatřit ruiny biskupova hradu, který byl zničen ve 14. Století, a také středověkou pevnost.

Adresa: Prins Jørgens Gård 1, 1218, Kodaň

 

Palác Frederiksborg a Přírodovědecké muzeum, Kodaň 

Hlavní turistické atrakce Dánska 3
Frederiksborg

Krásný palác Frederiksborg nechal postavit král Kristián IV. Dánský na počátku 17. století a od roku 1878 zde sídlí dánské Muzeum národní historie. Sbírky muzea se zaměřují na umění, které ilustruje historii země a zahrnuje obrovský výběr malovaných portrétů, fotografií a tisků. Muzeum rovněž nabízí prohlídku interiéru hradu, kde mohou návštěvníci vidět místnosti, v nichž kdysi žili králové a šlechta. Okolí hradu nabízí další atrakce, jako je Neptunova fontána, dvojice kulatých věží, kde kdysi žil dvorní písař a hlídač, a krásný reliéf znázorňující boha Marta a Venuši na fasádě Audienční síně. Turisté se dále mohou volně procházet po mnoha stezkách a zahradách, které renesanční palác obklopují.

Adresa: DK – 3400 Hillerød, Kodaň

 

LEGO House, Billund 

LEGO House v Billundu, kde se zrodila slavná stavebnice LEGO, je rodinná atrakce pro lidi všeho věku. Ti s omezeným rozpočtem, nebo kdo jen projíždějí kolem, mohou navštívit alespoň volně přístupné části, které zahrnují 9 tematických hřišť: 3 venkovní náměstí, a Strom života (Tree of Life), což je strom z LEGA vysoký 15 m vytvořený do všech detailů. Po zaplacení vstupného pak turisté mohou navštívit poznávací zóny (Experience Zones), které jsou rozděleny podle klasických barev stavebnice: červená znamená kreativitu, zelená hru, modrá kognitivní výzvy a žlutá emoce. Návštěvníci zde mají příležitost dozvědět se vše o historii LEGA a jeho tvůrcích.

Adresa: Ole Kirks Plads 1, 7190 Billund 

 

Oresundský most, Kodaň 

Hlavní turistické atrakce Dánska 4

Po desetiletích plánování a mnoha kontroverzích se Öresundský most rychle stal novou ikonou Skandinávie. Je vzdálen asi 10 km od Kodaně a Vy přes něj můžete přejet autem nebo vlakem. Na dánské straně začíná jako tunel, aby provoz nerušil lety na blízkém kodaňském letišti. Stavba o délce 8 km byla otevřena v roce 1999 a dnes spojuje ostrov Sjælland (Zealand), největší dánský ostrov, na kterém leží Kodaň, s jihozápadním pobřežím Švédska, konkrétně přístavem Malmö, což je třetí největší město Švédska. Öresundský most proslavil díky dánsko-švédskému TV dramatu The Bridge

10 nejzajímavějších mostů

Muzeum pod širým nebem Lyngby, Kodaň   

Něco přes 15 km od Kodaně se nachází muzeum pod širým nebem Lyngby Open-Air Museum (Frilandsmuseet), které je součástí dánského Národního muzea (výše) a cílem mnoha návštěvníků země. Má rozlohu asi 35 ha a v „živém muzeu“ naleznete autentické budovy statků, zemědělské budovy, obydlí a mlýny z celé země. K vidění jsou také stará plemena domácích zvířat, nádherné historické zahrady, kde se můžete procházet, působivé staré domy z německého Šlesvicka-Holštýnska a ze Švédska, a také řada míst pro pikniky. Po areálu je rovněž možné se projet ve voze taženém koňmi.

Adresa: Kongevejen 100, 2800 Kongens Lyngby 

 

Hrad Kronborg, Helsingør   

Hrad Kronborg (UNESCO) je známý především jako dějiště Shakespearova Hamleta, proto bývá na prvním místě na seznamu atrakcí města Helsingor. Ale neměli byste si ho nechat ujít ani v případě, že Vás divadlo příliš nezajímá. Impozantní stavba je už z dálky dobře vidět; jeho současná podoba pochází z roku 1640, ale předcházelo jí několik dalších pevností. Hrad sloužil více jak století jako stanice vojenské posádky a byl zrenovován v roce 1924. V jižním křídle najdete hradní kapli, která přečkala požár v roce 1629 a ukrývá nádherný renesanční interiér s německými dřevořezbami. V severním křídle se nachází velký taneční/rytířský sál a v západním křídle jsou vystaveny pozoruhodné tapiserie.

Adresa: Kronborg 2 C, 3000 Helsingør

 

Hrad Egeskov, Kvarnstrup   

Pohádkový hrad Egeskov stojí v krásném prostředí necelých 30 minut autem od města Odense a je to nejlépe zachovalý vodní hrad v Evropě. Nádherná renesanční stavba, kterou můžete spatřit dnes, byla dokončena v roce 1554, přičemž původně byla postavena pro obranné účely. V průběhu staletí hrad mnohokrát změnil své majitele a později se stal modelovou farmou. V roce 1959 byl areál otevřen veřejnosti a od té doby zde proběhla řada renovačních prací. Zdejší Muzeum automobilů veteránů bylo otevřeno v roce 1967, a k dalším atrakcím patří stezka v korunách stromů a výlety na segwayi. K vidění je zde velkolepá Hodovní síň. Hrad je oblíbeným cílem jednodenních výletů především pro rodiny s dětmi.

Adresa: Egeskov Gade 18, DK-5772 Kværndrup 

 

Muzeum Hanse Christiana Andersena Odense   

Při návštěvě Dánska není možné zapomenout na Hanse Christiana Andersena: jeho pohádky a příběhy jsou vetkány do duše dánské společnosti. Muzeum H. Ch. Andersena pochází z roku 1908 a je věnováno jeho životu a práci, s expozicemi vystavujícími artefakty, památky a Andersenovy vlastní skicy a kresby. Poslechová stanoviště a interaktivní instalace přivádějí spisovatelova slova k životu, zatímco klenutá hala je vyzdobena scénami z Andersenovy autobiografie Příběh mého života. Jihozápadně od Katedrály Sv. Knuta v Odense, ul. Munkemøllestræde, naleznete dům, kde strávil H. Ch. Andersen své dětství (Andersen’s Barndomshjem), a který je dnes součástí jeho muzea.

Adresa: Hans Jensens Stræde 45, 5000 Odense  

Nové pohádkové muzeum H. Ch. Andersena bylo otevřeno v Dánsku

Muzeum vikinských lodí, Roskilde   

Muzeum vikinských lodí (Vikingeskibsmuseet) v Roskilde dává turistům jedinečnou příležitost spatřit zblízka, jak Vikingové stavěli své lodě a jak moderní loďaři restaurují a opravují plavidla, která byla nalezena. Loděnice, která se nachází hned vedle muzea, používá tradiční metody na vytvoření kopií a přivádění starých lodí zpátky k životu. V muzeu se návštěvníci dozvědí o době Vikingů a o ústřední roli, kterou hrálo mořeplavectví v jejich kultuře a mělo pro jejich přežití. Centrální výstavní hala (Viking Ship Hall) představuje 5 lodí, které kdysi Vikingové použili na vybudování bariéry ve fjordu Roskilde. Po rozsáhlých a pečlivých podmořských vykopávkách byly lodě zrestaurovány a dnes je zde můžete spatřit. K nejnovějším příspěvkům v muzeu patří high-tech zážitek, při kterém si můžete vylézt na palubu, kde se plně ponoříte do života na vikinské lodi. Interaktivní zážitek doplňují kostýmy pro ty, kdo chtějí vše autentické, a také příležitost prohlédnout si prostory a zásobárny na lodi, a dokonce zažít smyslový změny s tím, jak Vás cesta provede dnem i nocí, s klidným i s neklidným mořem a s nejrůznějšími typy počasí.

Adresa: Vindeboder 12, DK-4000 Roskilde    

 

Živé muzeum Den Gamle By, Aarhus   

Živé muzeum historie Den Gamle By ve městě Århus poskytuje návštěvníkům autentické rekonstrukce ne jednoho období dánské historie, ale rovnou tří různých dekád. Když se ponoříte do zdejších tří rekonstruovaných okrsků, spatříte život v zemi v polovině 19. století, ve 20. letech 20. století a v roce 1974. Každý detail, od architektury a silnic až po provozovny a život doma s představiteli v kostýmech ilustruje, jak se život v průběhu času měnil, a také, jak některé tradice zůstaly Dánům svaté. Kromě okrsků s oživlou historií je Den Gamle By sídlem několika individuálních muzeí, k nimž patří Muzeum 1927, Dánské museum plakátů, Muzeum hraček a Galerie užitého umění. Nedaleko odtud na předměstí Højbjerg se nachází Moesgaard Museum, které se noří ještě dále v čase s podrobnými expozicemi o sledu kultur v Dánsku od doby kamenné, bronzové, železné, přes dobu Vikingů až po středověké Dánsko.

Adresa: Viborgvej 2, 8000 Aarhus C 

 

Kulatá věž, Kodaň   

Kulatá věž (Rundetårn), kam stojí za to vylézt kvůli vynikajícím panoramatickým výhledům, je vysoká 36 m a byla postavena jako observatoř v roce 1642. Naleznete zde malou sbírku spojenou s dánským astronomem Tychonem Brahe (kterého známe z jeho působení v Praze, kde také zemřel), ale zlatým hřebem je pro většinu návštěvníků vyhlídková terasa, kam se dostanete po spirálové rampě. Skleněná podlaha se vznáší 25 m nad zemí a umožňuje nejen hledět přes střechy Kodaně, ale také nahlédnout dolů do jádra hradu. Stačí krátká procházka okolním starým městem a dostanete se na nám. Gråbrødretorv, které patří k nejmalebnějším ve městě.

Adresa: Købmagergade 52A, 1150 Kodaň

 

Palác Amalienborg, Kodaň   

Ve čtvrti Frederiksstaden v Kodani naleznete palác Amalienborg s jeho klidným zahradami u vody. Původně byl postaven jako sídlo šlechty a jeho čtyři paláce shlížejí na náměstí. Dánská královská rodina se zde usadila po požáru Christiansborgu v roce 1794 a palác je dodnes jejich zimním sídlem. Identické paláce tvoří osmiúhelník a plán se údajně inspiroval plány náměstí v Paříži, které se později stalo Place de la Concorde. Budovy postavené v lehkém rokokovém stylu kombinují německé a francouzské stylistické prvky. Velkou atrakcí pro turisty jsou vojáci královské gardy v medvědích čepicích a modrých uniformách.

Adresa: Amalienborg Slotsplads 5, 1257, Kodaň    

Hlavní turistické atrakce Dánska 5

Mimo obvyklé turistické trasy v Dánsku: Faerské ostrovy  

Dánské království zahrnuje také dvě autonomní země: odlehlé Faerské ostrovy (Farøe) a Grónsko. Faerské ostrovy (v překladu „Ovčí ostrovy“) leží asi 600 km na západ od norského pobřeží a je to souostroví tvořené 18 ostrovy. Zdejší krajina nabízí strmé skalnaté pobřeží, louky a kopce zahalené mlhou, ale také fjordy zařezávající se do vnitrozemí. Teplotu na zemi i v moři zmirňuje Golfský proud, takže přitahuje pestrou mořskou faunu, která zahrnuje tuleně, velryby a mnoho druhů ryb. Sportovní rybáři přicházejí lovit ve zdejších čistých vodách a milovníci ptactva mohou obdivovat více jak 300 druhů ptáků včetně alek a papuchalků. Oblíbený je lodní výlet do městečka Vestmanna s útesy s bohatými na mořské ptactvo. Kromě toho je na Faerských ostrovech živá hudební scéna a v létě se zde koná řada festivalů.

Severně a severovýchodně od Eysturoy, jednoho z největších faerských ostrovů, leží mnoho větších i menších ostrůvků. Klaksvik na ostrově Bordoy, s přírodním přístavem obklopeným smaragdově zelenými kopci, je druhé největší město Faerských ostrovů. Ke zdejším turistickým atrakcím patří historické muzeum a luteránský kostel Christianskirkjan se lodí zavěšenou u stropu: byla to jediná ze čtyř lodí, která se vrátila za bouřlivé zimní noci v roce 1923. Na Faerské ostrovy se dostanete z Kodaně letecky po celý rok (letiště je na ostrově Vågar), nebo můžete nasednout na trajekt vyplouvající z několika dánských přístavů a míří do faerské metropole Torshavn na ostrově Streymoy.

Akční nabídka ubytování zde