Jak se platí metro v Paříži?

Jak se platí metro v Paříži? 1

Paříž je město s rozsáhlou a diverzifikovanou dopravní sítí. Systém městské hromadné dopravy, ač může na první pohled působit složitě, je ve skutečnosti velmi přehledný a jednoduchý na ovládání, pokud máte základní informace.

Město i jeho okolí je rozděleno do šesti dopravních zón. První zóna zahrnuje prakticky celé centrum města, zatímco druhá a třetí zóna pokrývají oblasti trochu dále od centra. Pokud chcete cestovat mimo třetí zónu, pravděpodobně míříte na letiště, do Disneylandu nebo do Versailles.

Pařížská dopravní síť je výjimečně rozsáhlá a zahrnuje 14 linek metra, 5 linek vlaků RER a 8 tramvajových linek. Metro je označeno čísly od 1 do 14, vlaky RER jsou označeny písmeny A až E a tramvaje jsou označeny T1 až T8.

Metro je v Paříži nejčastěji využívaným dopravním prostředkem. Jeho široká síť 14 linek vás bez problémů dovede kamkoliv po městě. Navíc, pokud jste někdy cestovali metrem v Praze, budete se v pařížském metru cítit jako doma – princip je stejný. Plánek metra je snadno dostupný v hotelích, na internetu, v informačních centrech a u vstupů do metra. Metro jezdí každou minutu, což z něj dělá nejrychlejší způsob přepravy ve městě.

Jízdenky na metro můžete jednoduše zakoupit v automatech, které jsou k dispozici na každé stanici. Cena jedné jízdenky je 1,80 EUR. Pokud však plánujete cestovat metrem častěji, nebo pokud jste ve skupině, může se vám vyplatit zakoupit balíček deseti jízdenek, tzv. Carnet, za 14,10 EUR. Pokud plánujete zůstat v Paříži pár dní, můžete si také zakoupit jedno, dvou nebo pětidenní pas určený speciálně turistům.

Tramvaje a vlaky RER jsou dalšími oblíbenými možnostmi pro cestování po městě. Tramvaje poskytují pohodlný a příjemný způsob, jak se dostat po městě, zvláště pokud chcete vidět více z města než jen podzemní stanice. Vlaky RER jsou ideální pro delší vzdálenosti, například pokud plánujete návštěvu Versailles nebo Disneylandu.

Pokud cestujete s dětmi nebo pokud jste na vozíčku, budou pro vás nejvhodnější autobusy. Autobusové linky jsou sice trochu složitější než metro nebo tramvaje, ale jízda autobusem je velmi pohodlná a zvláště užitečná pro ty, kteří cestují s kočárky nebo vozíčky.

Je důležité vědět, že pokud cestujete autobusem, musíte stisknout červené tlačítko před očekávanou stanicí. Pokud to neuděláte, může vás řidič přejet. Jízdenky pro autobusy jsou stejné jako pro metro, takže je můžete použít na obě formy dopravy.

Na závěr stojí za zmínku, že pokud máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoc s navigací po pařížské dopravní síti, měli byste se obrátit na infocentra, která jsou k dispozici na většině stanic.