6 nápadů, jak vyzdobit doma schody

6 nápadů, jak vyzdobit doma schody 1

Záleží na tom, kde ve Vašem domě se schody nacházejí – přitom mohou představovat výrazný dekorativní prvek, který nelze přehlédnout. Kolmá strana schodů nabízí jedinečnou příležitost pro výzdobu a změnu vzhledu Vaší schodišťové šachty. Pokud přemýšlíte o tom, jak boční strany schodů vyzdobit, prozradíme Vám, že existuje spousta možností. Mohou být tradiční a nadčasové, ale také jasné a barevné, jak lze vidět u následujících nápadů. Schody přitom mohou představovat originální místo, kde vyjádříte svůj styl. Přitom lze provést trvalou změnu, ale také vybrat mnohostranný způsob, jak změnit vzhled schodů. V každém případě budou odteď vynikat!  

 

Kolmá strana schodů

Možná o schodech uvažujete jako je jedné komplexní sadě, ve skutečnosti jsou ale schody tvořeny více částmi. Kolmá strana schodu a nášlapná plocha jsou dvě hlavní části, které tvoří schodiště. Nášlapná plocha je vodorovný pás, na který šlapeme, zatímco kolmá strana na boku vyplňuje prostor mezi nášlapnými plochami a vertikálně je podpírá.  Podle Mezinárodní asociace certifikovaných inspektorů by výška schodu (tj. kolmé části) měla být 4 až 7 ¾ palce (10-20 cm).

Než začnete uvažovat o výzdobě Vašeho schodiště, nejprve jednotlivé schody prohlédněte a ujistěte se, že jsou v dobrém stavu. Při obvyklém opotřebení se totiž může objevit vrzání a další zvuky způsobené škvírami, které se vytvořily mezi dvěma stranami schodu.  U starších schodů můžete najít také nějaké praskliny. Ty je třeba opravit co nejdříve, aby se poškození nezhoršilo a nestalo se z něj nebezpečí z hlediska bezpečnosti.  

 

Tapeta

Pokud máte svůj oblíbený vzor, který chcete doma použít, skvělou možností je tapeta, která Vašemu schodišti dodá jednolitý vzhled. Její instalaci přitom zvládne i domácí kutil. Pokud se zatím nechcete odhodlat k trvalé volbě, dočasná tapeta představuje skvělou možnost, na které si ověřit, jestli je to skutečně vzor, který chcete doma mít.

 

Barevně natřené strany schodů

Většina majitelů domů sáhne po barvě a štětce, když zatouží po barevné kolmé straně schodů. Barva Vám umožní být kreativní a může posloužit jako dokonalý doplněk k dekoru Vašeho domova.  Navíc se jedná o nenáročnou víkendovou práci pro domácí kutily. Zde uvádíme pár oblíbených nápadů:

  • vícebarevné – pokud se můžete rozhodnout, jakou barvu vybrat, můžete je použít všechny; zkombinováním Vašich oblíbených odstínů vytvoříte originální vzhled schodiště, přičemž každý schod bude natřený jinou barvou; mohou to být např. různé pastelové barvy, nebo naopak kontrast neutrálních a jasných barev, aby Vaše schodiště skutečně vyniklo
  • jednobarevné – pokud se stojíte o souvislý vzhled interiéru, řešením je natření schodů jednou barvou; pokud tedy máte jednu barvu, která se dokonale hodí, natřete jí všechny schody
  • odstínované (ombre) – nejnovějším hitem v této oblasti je styl ombre, což znamená na každém schodu odstínování od světlejších k tmavším odstínům barvy – skvěle se hodí modrá, červená nebo zelená

 

Dlaždice (kachle)

Když je řeč o dekorativní úpravě schodiště, nesmíme zapomenout dlaždice či kachle, které představují krásnou a trvanlivou volbu, která dá Vašemu schodišti originální vzhled. Oblíbené jsou např. mexické kachle, které dodají originální barevný prvek a design. V případě velkého či nepravidleně tvarovaného schodiště si můžete na tuto práci najat odborníka.

 

Vinylové nálepky  

Vinylové nálepky na boční stranu schodů (úvodní foto) představují rychlý způsob, jak změnit Vašeho schodiště. Můžete z nich vytvořit složitý vzor nebo třeba z písmen Vaše oblíbené přísloví. U těchto nálepek většinou pouze odlepíte spodní vrstvu a nalepíte je přímo na schody. Použít je můžete jako kompletní výzdobu nebo jen jako doplněk k nové barvě (nátěru) schodů. Kromě toho je snadno můžete vyměnit za jiné, takže pokud rádi upravujete vzhled svého okolí, tohle je skvělá příležitost!   

 

Výzdoba podle šablony

Podobně jako u vinylových nálepek můžete investovat trochu práce a pomalovat boční stranu schodů podle šablony. Je to menší natěračská práce, ale výsledek déle vydrží, takže si dobře rozmyslete, jaký vzor použijete! Menší šablony se prodávají v obchodech pro kutily. Pořiďte si také menší malířský štětec hodící se k šabloně, protože běžná malířská štětka by se Vám používala obtížně.

6 nápadů, jak vyzdobit doma schody 2

Černá tabule (pro psaní křídou)

Jak pro děti tak pro dospělé může být černá barva na tabule vítaným doplňkem v kterékoli části domu, a to i na schodech. Jedná se o design, který můžete měnit, kdy budete chtít. Při natírání černou barvou na tabule bývají obvykle potřeba tři vrstvy, abyste vytvořili neprůhledný kompaktní povrch. Jakmile však barva zaschne, můžete vzhled doplňovat kresbami a nápisy křídou podle svého. Přitom ale dbejte na bezpečnost, především pokud máte menší děti.