6 způsobů, jak zkrášlit podlahu

6 způsobů, jak zkrášlit podlahu 1

I když si to možná neuvědomujete, podlaha je jeden z největších dekorativních prvků ve Vašem domě. Nachází se v každé místnosti, zvýrazňuje prostor a skýtá pocit útěchy. Podlahu přitom často zdobí nábytek a další funkční předměty. Ale také je možné přidat dekorativní prvky, aby Vaše podlaha vynikla. Můžete provést výzdobu interiéru, která podpoří styl Vašich podlah. Zde naleznete pár nápadů, jak na to. Než se pustíte do zkrášlování podlahy, ujistěte se, že je v dobrém stavu. Na eventuální potřebné opravy si pak můžete zavolat na pomoc odborníka-podlaháře.

 

Opravy podlahy

Vaše podlahová krytina by měla vynikat. Toho je však obtížné dosáhnout, pokud máte popraskanou či vrzající podlahu. Bez ohledu na materiál nejspíš v průběhu času dojde k poškození krytiny. Různé materiály se ale opravují různě obtížně: např. výměna dlaždic bývá náročnější než výměna linolea. Většinu podlah z tvrdého dřeva je časem nutné kompletně nově povrchově ošetřit.

 

Nápady na zkrášlení podlahy

Výzdoba podlahy musí zapadat do designu interiéru místnosti a prostoru a ladit se všemi prvky, aby bylo dosaženo jednolitého vzhledu v celém prostoru. Zde uvádíme pár možností, jak zkrášlit Vaši podlahovou krytinu:

 • místní kobereček
 • podlahová (stojací) lampa
 • podlahový ventilátor
 • dekorativní „malířský“ stojan
 • velké rostliny v květináčích
 • sezení na podlaze

 

Dekorativní místní koberečky

Místní koberečky mohou být to pravé, co Vaše podlaha postrádá, nemluvě o teplu pro Vaše nohy. Bývají častou volbou volbou do suterénních místností, obývacích pokojů a ložnic, ale také stále častěji do vstupního prostoru. Místní koberečky se vyrábějí ve všech tvarech a velikostech, takže se snadno může stát, že domů přinesete takový, který se k Vaší místnosti nehodí. Zde je pár tipů, jak vybrat správný oblastní kobereček:

 • s místním koberečkem je možné zacházet jako s obrazem, kdy podlahová krytina bude sloužit jako „rám“ pro místní kobereček
 • pomocí malířské lepicí pásky zjistěte na podlaze velikost a styl místního koberečku, který si pak koupíte
 • nepoužívejte vzory, které jsou v konfliktu s Vaším současným dekorem

 

Dekorativní podlahové (stojací) lampy

Podlahové lampy mají dvojí účel: představují osvětlení a zároveň dekoraci. Lampa jistě zvýrazní pěkné vlastnosti Vaší podlahy, s nimiž se chcete pochlubit. Podlahové lampy se skvěle hodí do rohu místnosti, kde navíc získáte i trochu odraženého od stěn.

V současnosti jsou v módě věžové lampy (tower lamps), ke kterým se obracejí ti, kdo chtějí zároveň dekorativní prvek zapadající do jejich rozpočtu. Navíc se vrací styl 50. let a spolu s ním také lampy-trojnožky (tripod).

Když budete používat podlahovu lampu jako dekoraci, dejte pozor na to, aby kabely nebyly v cestě, kudy se chodí, nebo na místech s velkým provozem. Mohly by představovat nebezpečí a někdo by mohlo zakopnout a upadnout.

 

Dekorativní podlahové ventilátory

Další předmět, který představuje funkci a styl zároveň, je podlahový ventilátor. Dnes je sice často možné vidět levné plastové ventilátory, ale existuje mnoho stylů podlahových ventilátorů, které pomáhají ochlazovat prostor. Pokud se Vám zamlouvá retro styl, můžete se podívat po měděném či bronzovém dekorativním podlahovém ventilátoru. Může to být ventilátor se složitými detaily a kovovými prvky o výšce přibližně 60 cm, který opravdu přitáhne pozornost k podlaze.

 

Dekorativní „malířský“ stojan

Mimo malířský ateliér je možné použít malířský stojan na mnoho různých věcí. Na dekorativní stojan je možné zavěsit obraz takovým způsobem, že vynikne podlaha (místo stěny). Jedná se o unikátní součást výzdoby, pomocí které můžete kreativně vylepšit prostor.

 

Dekorativní rostliny v květináčích

Velké pokojové rostliny představují ozdobu podlahy, ale také mají mimořádné zdravotní výhody. Pomáhají čistit vzduch tím, že odstraňují oxid uhličitý a prach. K oblíbeným pokojovým rostlinám patří např.:

 • areková palma (majesty palm)
 • fíkovník
 • dračinec pruhovaný (lucky bamboo)
 • tchýnin jazyk (dracaena trifasciata)
 • monstera skvostná (Monstera deliciosa)
 • juka (yucca)

 

Dekorativní sezení na podlaze

Možná u Vás centrální místo zabírá gauč, ale existují také některé mnohostranné možnosti pro ty, kdo chtějí vytvořit útulné posezení na podlaze. V současnosti jsou módní sedací taburety a polštáře (pouf). K dostání je široká škála vzorů a barev, z nichž si určitě vyberete ten, který se hodí k Vašemu stylu. Taburety mají lepší strukturu než sedací pytel a působí spíše jako pohodlná stolička.

Další možnost pro sezení na podlaze představují velké polštáře. Často je možné je vidět kolem malého stolku obývacím pokoji, kde se lidé setkávají.

 

Závěr

Vzhled Vaší podlahy by sice měl mluvit sám za sebe, ale existuje také spousta dekorativních prvků, které můžete použít na vylepšení vzhledu Vaší podlahy. Vždy nejprve zkontrolujte, zda je podlaha v dobrém stavu, než se rozhodnete umístit na ni dekorativní prvky, které ji zvýrazní. Ať už si vyberete cokoli, ujistěte se, že to bude ladit se zbytkem dekoru místnosti a nikoli působit pro sobě.