Sezóna respiračních virů: aktuálně o nachlazení a covid-19

Sezóna respiračních virů: aktuálně o nachlazení a covid-19 1

Zdravotníci a lékařští experti, vedeni strachem, že by při twindemii mohl zcela zkolabovat zdravotní systém a pracovní síla, naléhají na lidi, aby se nechali očkovat proti chřipce.

Pandemie covid-19 narušila životy v USA a po celém světě, což trvá už téměř 2 roky. Covid -19 současně vytlačil všechny ostatní obvyklé respirační viry, které se šíří v různé intenzitě v různých časech a podnebích v průběhu roku. SARS-CoV-2 se ukázal jako významný protivník pro všechny ostatní respirační viry; ovládá svět již více než rok a pravděpodobně v tom bude ještě nějakou dobu pokračovat.

 

Pozadí

Po objevení se viru SARS-CoV-2 a následné pandemii covidu-19 viděl svět z první ruky náhlou eliminaci všech ostatních respiračních virů. K těmto trendům přispělo mnoho faktorů. Vysoká přenosnost a úmrtnost nového viru eliminovala další benigní sezónní respirační viry. SARS-CoV-2 toho dosáhl tím, že byl agresivním průkopníkem a ukončil život svého hostitele, takže se nakazilo méně hostitelů, a tím se snížilo šíření jiných respiračních virových infekcí.

S mírou zátěže na systémy zdravotní péče a mírou nemocnosti a úmrtnosti v důsledku pandemie covid-19 v celosvětovém měřítku se na severní polokouli rýsovaly obavy z paralelně intenzivní chřipkové sezóny. S vysoce aktivním virem SARS-CoV-2 ale aktivita chřipky zůstala extrémně nízká i během obvyklé vrcholné chřipkové sezóny. To se – spolu s dobrými postupy zmírňování – ukázalo přesvědčivý prostředek pro prevenci infekce jak ve zdravotnických systémech, tak mimo ně.

Zdravotníci a lékařští experti vedeni strachem, že by twindemie mohla způsobit zkolabování zdravotního systému a pracovní síly, naléhají na lidi, aby se nechali očkovat proti sezónní chřipce. Očkování proti chřipce slouží jako opatření na ochranu všech jedinců, včetně dospělých s oslabenou imunitou a dětí, které mohou být náchylné k horším následkům, a současně očkování podporuje silnou a udržitelnou pracovní sílu během probíhající pandemie. Vzhledem k tomu, že počet případů covid-19 v zimě 2020 prudce vzrostl a země zažila rekordní počet hospitalizací a úmrtí, sezónní chřipková aktivita prakticky neexistovala. Tento trend byl šťastný a zároveň pozoruhodný u jiných respiračních virů, včetně respiračního syncyciálního viru (RSV), parainfluenzy, metapneumoviru, adenoviru a dalších. Očkování proti chřipce a dobré zmírňující postupy, spolu s konkurenceschopnějším protivníkem viru SARS-CoV-2, zabránily mnoha koinfekcím a následné twindemii. S lidmi se slabou imunitou a bez dostupné vakcíny proti covid-19 dosahovala země v průměru přibližně 300 000 případů denně. Třetí vlna, kterou země zažila, byla jedna z nejdrsnějších – poháněla ji přenosnější varianta alfa v kombinaci se zmírněním strategií zmírňování, cestování na dovolené a pandemickou únavou. Tradiční sezónní respirační viry zůstaly na nízké úrovni díky kombinaci virtuálního vzdělávání, pokračující dominance SARS-CoV-2 a dalších strategií prevence infekcí.

 

Očkování a trendy respiračních virů

Jak se očkování rozšířilo během jara a začátku léta 2021 po celých USA, byli jsme svědky úspěšného poklesu případů covidu-19. Světlo na konci tunelu bylo konečně vidět a mnoho Američanů se radovalo, že jsme nad pandemií zvítězili.  Usnadnění zmírňujících strategií, jako je nošení roušek, však vedlo ke zvýšení úrovně aktivity jiných respiračních virů, které se obvykle vyskytují na severní polokouli během podzimního a zimního období. S obnovením socializace napříč věkovými skupinami jsme v letních měsících zaznamenali nárůst případů RSV, parainfluenzy a lidského metapneumoviru. Jiné respirační viry, jako jsou rhinoviry, se znovu objevily na národní i mezinárodní úrovni navzdory rouškám, a to kvůli inherentním vlastnostem viru. Rhinoviry postrádají vnější lipidovou vrstvu, jsou odolnější vůči dezinfekčním prostředkům a mohou být na kontaminovaných předmětech životaschopné po delší dobu – což odpovídá vyšší přenositelnosti ve školách. Prudce narůstající případy rhinovirů mohou souviset právě se znovuotevřením škol.

 

Klesající počet případů, možnost nízkých úrovní virů

Po stagnaci komunitního přenosu zažívají USA pokles míry infekce covidu-19 s průměrně asi 75 000 novými případy denně, oproti více než 300 000 případům na samém vrcholu. I když jde o výrazné zlepšení, míra je stále vyšší ve srovnání s nejnižšími úrovněmi denního počtu případů, které byly hlášeny v červnu (zhruba 11 000). S více než 190 miliony jedinců, kteří jsou plně očkovaní a podléhají očkovacímu nařízení pro konkrétní obory, může očkování nadále poskytovat úlevu od vysokých úrovní cirkulujícího viru v komunitách. S tím, jak míříme do další pandemické zimy – tentokrát s vakcínami na naší straně – vstupujeme do další fáze pandemie v naději na lepší ochranu a méně infekcí, hospitalizací a úmrtí.

 

Případ pro vzestup jiných respiračních virů

S klesajícím počtem případů přichází falešný pocit vítězství nad covidem-19, což vede k poklesu celkových zmírňujících opatření. Vzhledem k nedostatku nařízení týkajících se roušek ve většině USA bude k potenciální koinfekci SARS-CoV-2 a dalšími respiračními viry v oblastech s nízkou proočkovaností pravděpodobně docházet. Nejvíce budou postiženy regiony, kde je velká část populace neočkovaná a postrádají přirozenou imunitu z předchozí infekce, jak je patrné z letní vlny. Obava z koinfekce je znepokojivější kvůli možným horším výsledkům u pacientů, většímu počtu hospitalizací a většímu zatížení zdravotnického personálu a nemocnic. Ze všech našich předchozích zkušeností z pandemie covid-19 je jasné, že napjatý systém zdravotní péče vede k horším výsledkům jak pro pacienty, tak pro pracovníky. Klesající míra rutinního očkování u dětské populace spolu s neexistující předchozí chřipkovou aktivitou může letos vést k naprosté bouři a znepokojivé chřipkové sezóně. Kvůli mylným a dezinformačním kampaním vedoucím k současné „infodemii“ bude mít odpor k vakcínám proti covid-19 dominový efekt na mnoho dalších rutinních imunizací, včetně chřipky, a může mít významné zdravotní důsledky.

 

Odpověď zůstává neznámá

Školy jsou už plně otevřené a dětská populace ve věku 5-11 let, která tvoří 28 milionů obyvatel USA a pro niž jsou nyní vakcíny snadno dostupné, je většina neočkovaná. Přestože očkování pro dětskou populaci začalo, jak rychle a jak velká část této populace bude očkována, to se teprve uvidí. Riziko koinfekce SARS-Cov-2 a sezónních respiračních infekcí je vysoké. Výsledky studie ukázaly, že děti – ať už symptomatické nebo asymptomatické – mohou přenášet značné množství viru, což vede k pokračujícímu přenosu v komunitě. Počet pediatrických případů covid-19 byl vysoký během letní vlny a v týdnu od 7. října představoval 24,8 % hlášených případů covid-19. Očkování u dětí ve věku 12-17 let zahrnovalo 5 % populace USA (8 599 514) ve věku 12-15 let let a 2,5 % populace USA (4 799 654) ve věku 16-17 let (data založená na věku byla k dispozici u 91 % osob, které byly plně očkovány). Existují obavy z očkování dětské populace, což může bránit našemu postupu v pandemii. Nedávný průzkum Projektu vzdělávání a rovnosti u očkování Národní asociace školních sester ukázal, že dvě třetiny rodičů s dětmi školního věku (5–11 let) plánují své dítě očkovat. 

Co se bude v pandemii dít dál, je velkou neznámou. Podle amerického Institutu pro metriky a hodnocení zdraví se předpokládané případy covidu-19 od prosince/ledna zvýší, dopad však bude záviset na vzorcích chování a míře proočkovanosti. Globální cestování se postará o převahu nových a vznikajících variant. Co nás čeká, je dosti nepředvídatelné, jak jsme zažili na vlastní kůži během celé pandemie.