SKRYTÁ GENIALITA WILLIAMA SHAKESPEARA

SKRYTÁ GENIALITA WILLIAMA SHAKESPEARA 1

William Shakespeare je jedním z nejznámějších dramatiků všech dob. Učíme se o něm ve škole a jeho díla získali během let status legendárnosti. O jeho životě však toho mnoho nevíme.

Narodil se v rodině venkovského obchodníka v anglickém Stratfordu nad Avonou v roce 1564. Za svého mládí se seznámil s latinskou literaturou. Jeho vzorem se stal dramatik Seneca. 18 letý se oženil s Annou Hathawayovou, která byla od něj o pár let starší. Počal s ní čtyři děti, ale jedno z nich v mladém věku zemřelo. O pár let se Shakespeare přestěhoval do Londýna, kde působil jako herec u lorda Chamberlaina. Často vystupoval i na královském dvoře Alžběty I. Už tehdy napsal mnoho úspěšných her, například Romeo a Julie, Jindřich VI. zda Sen noci svatojánské.

Později působil v The Globe Theater, kde byl spolumajitelem s lordem Chamberlainem. V divadle padli i jeho první premiéry – Július Cézar nebo Jindřich V. Když nastoupil na trůn Jakub I., v jeho myšlenkách se zrodily další dramata, které navždy zvěčnil. Zmíníme skvosty jako Hamlet, Macbeth či Othello.

Shakespeare dosáhl za svého života opravdu velké uznání. Pomohla mu k tomu zejména jeho genialita a ovládání anglického jazyka, který byl v té době výjimečný. Na sklonku života se přestěhoval zpět do Stratfordu, kde v roce 1616 zemřel.