Běžecké závody ve světě, kde se nemusíte zdržovat alkoholu

Běžecké závody ve světě, kde se nemusíte zdržovat alkoholu 1

Představa, že byste měli běžet maraton – nebo třeba jen 5 km pro zábavu – vyvolává představy hodin namáhavého tréninku, sebeobětování a disciplíny, a také nutričních plánů, které obvykle nezahrnují alkohol. Naštěstí se ve světě koná také řada akcí, při kterých běžci mohou zažít pocit úspěchu a k tomu si dát pár skleniček alkoholu.

Pokud si rádi dáte pivo, víno či panáka a rádi byste našli fitness výzvu, která odpovídá Vašemu životnímu stylu, následujících 6 „opilých maratonů“ a závodů Vás možná zláká, abyste se přidali. Některé z nich už letos proběhly, zatímco jiné se teprve chystají, vše se ale může změnit v důsledku pandemie covid-19.

 

Beer Lovers’ Marathon, Lutych, Belgie

Zábavu milující a tolerantní město Lutych (Liege) v Belgii obrátí svoji pozornost ke sportu vždy v květnu, kdy stovky lidí vyrazí do ulic v převlecích, aby běželi Beer Lovers’ Marathon. Po každých 5 km na trase následuje ochutnávka belgického piva, takže za celý závod mohou účastníci ochutnat až 15 typů zlatavého moku. Organizátoři upozorňují, že pití piva není povinné, i když jen málokdo z účastního ho asi vynechá – ostatně jedná se o maraton pro milovníky piva. Ale pokud ani představa příští zastávky s ochutnávkou nepostačí k povzbuzení ducha vyčerpaných účastníků, pak se o to jistě postarají živé kapely a DJové vytvářející párty atmosféru. Podle oficiálních pravidel se mohou přihlásit „milí lidé, kteří chtějí sportovat a bavit se“, takže pokud tak učiníte, budete nejspíš v dobré společnosti. Letošní závod proběhl 29. srpna.

Proč je pivo nejoblíbenější nápoj světa  

Lanzarote Wine Run, Španělsko 

Běžecké závody ve světě, kde se nemusíte zdržovat alkoholu 2

Pokud máte rádi suché víno a pozoruhodné trasy, tohle bude ten pravý závod pro Vás. Vinařská oblast na Lanzarote tvoří surrealistické pozadí pro Lanzarote Wine Run, který se koná každoročně v červnu. Zdejším vynalézavým vinařům se podařilo přizpůsobit tradiční techniky tak, aby fungovaly na zdejší černé vulkanické půdě (foto), a v regionu La Geria najdete několik malých výrobců kvalitních vín. Půlmaraton prochází jedinečnou krajinou na ostrově a kolem řady vinařství, jako je El Grifo, nejstarší vinařství na španělských Kanárských ostrovech. Účastníci mohou ochutnat místní druhy vína na 10 občerstvovacích zastávkách během trasy. A pokud Vám běh na 23 km ve žhnoucím letním horku přijde příliš namáhavý, je možné se vydat na kratší trasu o délce 12 km.

 

Bacchus Marathon & Half Marathon, Surrey, Anglie

Cenami ověnčené vinařství Denbies vyrábí víno v bukolické kopcovité krajině North Downs v Anglii už přes tři desetiletí, a jak lépe si můžete vychutnat (fermentované) plody jejich práce než po absolvování trasy dlouhé 42 km? Běh vinicemi patřícími Denbies Wine Estate (627 akrů) a chráněnou krajinou zahrnuje zastávky s ochutnávkami rulandského (pinot). Bacchus Marathon and Half Marathon se koná v září a zahrnuje běh buď jedno nebo dvě kola, každé s 5 zastávkami s vínem z Denbies, nealko nápoji a občerstvením. Po vší vynaložené námaze má každý určitě hlad, takže den můžete zakončit vydatnou večeří v podobě pečeného selete. Bacchus Marathon & Half Marathon proběhl 12. září 2021.

 

Marathon du Médoc, Bordeaux, Francie

Marathon du Médoc (úvodní foto) je oficiální akcí od roku 1985 a jedná se o „opilý závod“, který stanovuje standardy pro všechny ostatní. Kompletní maraton prochází regionem Médoc nedaleko Bordeaux ve Francii a díky spoustě kvalitního vína všude kolem zahrnuje na své trase 23 zastávek s ochutnávkami. Ale protože jsme ve Francii, řízení závodu je o něco rafinovanější, takže běžci mohou nejen popíjet nejlepší vína z jednoho z nejznámějších vinařských regionů světa, ale také ochutnat vynikající místní produkty, jako jsou sýry, ústřice nebo steak. Převlek je povinný (téma pro rok 2021 bylo „Film“), ale toto drobné ponížení se zdá být malou cenou za den gurmánských požitků. Marathon du Médoc proběhl 11. září 2021.

 

Dramathon, Speyside, Skotsko

Skotsko nabízí řadu destilerií whisky a dechberoucí scenérie, takže ti, kdo si rádi dají „skotskou“ spolu s krásným výhledem, mohou zvážit účast na The Dramathon, který se koná každý rok v říjnu. Běžci si mohou vybrat ze čtyř možností, pokud jde o délku trasy: Full dram, Half dram, Wee dram nebo We dram (týmová štafeta), ale ve všech případech je zaručena náročná trasa s pozoruhodnými výhledy. Začíná se v Glenfarclas Distillery, přičemž běžci na celou trasu maratonu absolvují testovací trasu, která je z velké části off-road, tj. v terénu), zahrnuje část dálkové pěší trasy Speyside Way a vede kolem několika dalších destilerií. Běžci na kratší trati se připojují na různých místech po trase, ale všichni dorazí na stejnou cílovou čáru u proslulé Glenfiddich Distillery. Zde si mohou připít na úspěch hltem či několika své oblíbené whisky single malt. Letošní běh je plánován na 16. října 2021.

 

The Beer Run, Austrálie, Velká Británie a USA

Předpoklad pro závod The Beer Run, který se koná ve čtyřech městech v Austrálii (Sydney, Melbourne, Perth a Brisbane) je velmi jednoduchý: navštívit 5 pivovarů a vypít 5 pint dobrého moku na trase dlouhé 5 km. Závod se koná v říjnu coby mlhavá pocta legendárnímu bavorskému Oktoberfestu a díky krátké vzdálenosti je to závod pro ostřílené sportovce i začátečníky. Po úspěchu těchto akcí u „protinožců“ se koncept rozšířil i jinam, takže sesterské akce se nyní konají také v britských a amerických městech.

 

Shamrockin’ Run 8K Guinness Challenge Championship, New Orleans, USA

Shamrockin’ Run dlouhý 8 km se koná každoročně v březnu kolem Svátku sv. PatrikaNew Orleansu a zúčastnit se ho mohou milovníci rychlosti, běžci ze záliby i vyznavači sportovní chůze (kostýmy s irskou tematikou jsou dobrovolné). Ale pokud by Vám nestačilo stanovenou vzdálenost pouze projít, můžete „zvýšit laťku“ a zúčastnit se Guinness Challenge Championship. Při něm musí účastníci dokončit celou trasu spolu s dalšími běžci a zvládnout kelímek piva Guinness (125 ml) v několika stanovených „zónách konzumace“ na trase pod pozorným zrakem úředníků soutěže. Vítězství je nejen záležitost pýchy: 5 nejrychlejších mužů a žen dostane bednu piva Guinness, které přijde vhod při bujaré after-party. Letošní akce byla odložena na rok 2022.