Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě

Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě 1

Rybářská stezka/Fisherman’s Trail, Portugalsko – na „Konec světa“

Začátek na pláži São Torpes, konec v Lagosu, 226 km; další info

Atlantik bude Vaším stálým společníkem na trase Rota Vicentina (úvodní foto), 13etapové stezce, která vede po útesech na divokém jihozápadním pobřeží Portugalska. Je ohraničená městy Sines na severu a Lagos na jihu a zasahuje do Přírodního parku Southwest Alentejo a Vicentine Coast, který zahrnuje odlehlé pláže s dunami, lesy korkových dubů, rozeklané vrstevnaté útesy a skalní formace – ty jsou charakteristické pro zdejší odlehlou, málo navštěvovanou část oblasti Algarve. Po cestě nabízí stezka ospalé rybářské vesnice, města s hradem na kopci a surfařská letoviska nabízejí různorodá útočiště, kulturu a aktivity. Zlatým hřebem je však pozorování západu slunce ze závratně vysokých útesů Mysu svatého Vincence (Cabo de São Vicente), což je nejjihozápadnější bod Portugalska, kterému dávní objevitelé vyplouvající od jeho břehů říkali „Konec světa“.

Akční nabídka ubytování:

.

Hornstrandir, Island – Island v jeho nejlepší podobě 

Začátek a konec v Bolungarvíku nebo Ísafjörðuru, variabilní délka; další info

Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě 2

Kdyby nebylo tak obtížné se tam dostat, chráněná rezervace Hornstrandir by představovala nejoblíbenější oblast pro pěší turistiku na Islandu. Nejsevernější poloostrovy regionu Westfjords na Islandu jsou děsivě pusté až na kolonie křičících alek a občas polární lišku. V létě (od začátku července do poloviny srpna) je rezervace pokrytá zeleným kobercem, zatímco cestovatelé putují od mohyly k mohyle. Pro kompletní zážitek se vydejte trajektem z městeček Bolungarvík nebo Ísafjörður k ledovcovému fjordu Veiðileysufjörður, a pak 4 nebo 5 dní putujte nahoru k Hornvíku a k útesům Hornbjarg. Poté se vydáte dolů horským průsmykem do Hloduvíku a ke skupině opuštěných chalup ve vesnici Hesteyri, kde počkáte na trajekt zpátky.

Akční nabídka ubytování:

Hotel Isafjördur – Torg 3*, Ísafjörður

.

Kypr, od pobřeží k pobřeží

Začátek u mysu Cape Greco, konec u mysu Akamas, 250 km; další info

Trasa na Kypru tvoří část mnohem delší (10 000 km!) Evropské dálkové trasy E4 od pobřeží k pobřeží, přitom však nabízí stravitelnější část dobrodružství a skvělý zpsůob, jak spatřit to nejlepší v zemi. Můžete jít kterýmkoli směrem, ale když se vydáte z východu na západ, začnete pohledem na východ slunce nad Středozemním mořem u Cape Greco a skončíte žhnoucím západem slunce na poloostrově Akamas. Túra zahrnuje zátoky, přístavní města (s čerstvě ulovenými dary moře, na nichž si můžete pochutnat), a také tradiční vesnice. V Národním lesním parku Troödos se podívejte po kyperském zlatém dubu (dubu olšolistém), zatímco hora Olympos se tyčí v samém srdci vulkanického centra pohoří Troödos. Skutečnou atrakcí je pak pozorování ptactva kolem stezky, tak jako dosáhnutí majáku na samém konci nezapomenutelné trasy.

Akční nabídka ubytování:

.

Laguna de los Tres, Los Glaciares, Argentina – velkolepá Patagonie 

Začátek a konec v El Chaltén, 22 km; další info

Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě 3

Pěší turisté při návštěvě NP Torres del Paine v Patagonii v Argentině často pokračují do NP Los Glaciares, který nabízí neméně úžasnou scenérii, nemluvě o spoustě tras pro jednodenní i vícedenní túry. Túra dlouhá 22 km patří ke klasickým trasám, přičemž Vás zavede hluboko do pohoří Fitz Roy v Andách. Název stezky Laguna de los TresLaguna Tří“ odkazuje na trojici hor, které na turisty čekají na konci stezky: Cerro Fitz Roy (Cerro Chaltén), Aguja Poincenot a Torre zvedající se jako kamenní strážci kolem jezera. Je to dlouhá, ale zajímavá, trasa pro jednodenní túru, navíc s bonusem, že na konci dne dostanete jídlo a ulehnete do skutečné postele: město El Chaltén nabízí spoustu možností ubytování pro pěší turisty. Například:

Akční nabídka ubytování:

.

Výprava za gorilami v Bwindi, Uganda

Začátek a konec závisí na sledované rodině goril, ale treky obvykle začínají v ústředí parku; variabilní délka; povolení stojí 1500 USD na osobu; další info

Celková populace horských goril je velmi malá: méně než 900 jich dle odhadů přežívá v pohoří Virunga zasahujícího do Demokratické republiky Kongo, Rwandy a Ugandy s jejím NP Neproniknutelný les Bwindi. Prodírat se bujnou, hustou vegetací Bwindi, abyste našli jednu z navyklých (ochočených) rodinných skupin, není pro slabé: je to strmá, bahnitá túra zarostlým terénem, kde může být mokro, zima, horko – nebo vše dohromady. Donedávna pouze omezený počet povolení (v hodnotě 600 USD na osobu) umožňovalo návštěvníkům strávit max. 1 hodinu s gorilí rodinou (pokud ji najdou). Dnes se však můžete připojit ke správcům parku, když navykají (ochočují) nové skupiny a strávit ve společnosti divokých goril několik hodin.

Akční nabídka ubytování:

.

Adamova hora/Šrí Pada, Šrí Lanka – schody vedoucí k fantastickému východu slunce 

Začátek a konec ve vesnici Dalhousie, okružní trasa 14 km; další info

Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě 4

Ve světovém měřítku není slavná srílanská hora Šrí Pada (2243 m) až tak vysoká, ale nenechte se tím oklamat. Jedná se o vyčerpávající výstup vyhledávaný poutníky, kteří přicházejí se podívat na posvátnou stopu (sri pada), tj. otisk chodidla, který zanechal Buddha, Šiva či Adam (podle náboženství, ke kterému se hlásíte). Existuje 6 možných tras na vrchol, ale pěší turisté se nejčastěji vydávají po stezce Hatton Trail, což znamená strmý namáhavý výstup zahrnující spoustu schodišť vytesaných do skály. Abyste se tam dostali včas na východ slunce, je potřeba vyrazit časně a zároveň mít na své straně přízeň bohů počasí: terén Šrí Lanky je plný džunglí, takže hora bývá bohužel často zahalena mraky. Ale s trochou štěstí se Vám z vrcholu naskytne nezapomenutelný výhled zahrnující západní, jižní a východní pobřeží ostrova.

Akční nabídka ubytování:

.

Trasa Tateyama-Kamikōchi, Japonsko – japonská klasika

Začátek na náhorní plošině Murodo, konec v Kamikōchi; 65 km; další info

Klasická pěší trasa vede po délce Japonských Alp v nejzajímavější vysokohorské krajině, jakou Japonsko nabízí, a její zdolání zabere asi 7 dní. Začíná na pláni Murodo (2450 m), vyvýšeném místě na vysokohorské stezce Tateyama-Kurobe Alpine Route, která spojuje západní a východní stranu Japonských (Severních) Alp, se sérií lanovek, autobusů a trolejbusů v tunelech a s pěší stezkou přes hráz přehrady Kurobe Dam. Vystupte na posvátný vrcholek Tateyama (3015 m), pak zamiřte na jih na ostrý vrchol Yarigatake (3180 m) nebo na Hotakadake (3190 m), než se vrátíte zpět do odlehlého resortu-vesnice Kamikōchi (1500 m). Díky horským chatám s povlečenými postelemi a teplým jídlem můžete jít jen s minimálním vybavením; také zde najdete řadu kempů. Během 4 dnů putování mezi Tateyama a Yarigatake nejspíš uvidíte méně lidí než v jednom voze metra v Tokiu v době dopravní špičky.

Akční nabídka ubytování:

.

Džabal Tubkal, Maroko – nejvyšší vrchol severní Afriky 

Začátek a konec ve vesnici Imlil, 72 km

Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě 5

Džabal Tubkal (Mt Toubkal, 4167 m), vrchol v pohoří Atlas v Maroku, je zároveň nejvyšším vrcholem severní Afriky. Vyjít na horu a vrátit se zpátky můžete za 2 dny, pokud si přejete zdolat její vrchol. Ale absolvování většího okruhu pomáhá při aklimatizaci, a také nabízí lepší pohled na zdejší berberskou kulturu. Z vesnice Imlil se můžete vydat na okružní trasu po směru hodinových ručiček přes ořešákové háje a třešňové sady, vysoké průsmyky a pole balvanů, kolem hliněných domů, upravených zelených teras, větrem zkroucených jalovců a míjejících pastevců. Finální část výstupu od útočiště/chaty Neltner je tuhý, ale stabilní výstup po suti, který Vás odmění výhledy na pozoruhodnou, ač strohou, krajinu, která je domovem houževnatých Berberů.

Akční nabídka ubytování:

.

Rakiura Track, Stewart Island, Nový Zéland – túra s pozorováním ptactva

Začátek v Lee Bay, konec v rokli Fern Gully (nebo naopak), 32 km; další info

Hnědí kiwi jižní na Stewartově ostrově jsou sice extra velcí, to ale neznamená, že by bylo snadnější je zahlédnout. Musíte čekat do setmění, pak zamířit na pláž Ocean Beach v rezervaci Glory Cove, která dává široké působiště chráněným lachtanům. Protože je nutné mít povolení na to, abyste zde mohli pobývat po 18. hodině, stojí za to se sem vydat s organizovaným výletem s průvodcem. Přitom trasa Rakiura Great Walk na Stewart Island nabízí téměř jistotu zahlédnutí množství novozélandských ptáků včetně nestora kaka, medosavky novozélandské, tui zpěvného, pávíků, tučňáka nejmenšího a řady brodivých ptáků. Okruh dlouhý 32 km začíná nedaleko návštěvnického centra NP Rakiura na východním pobřeží ostrova, který leží hned vedle Jižním ostrovem. Trasa typicky zabere 3 dny; chýše pro turisty je nutné si rezervovat předem.

Pěší turistika na Novém Zélandu

Akční nabídka ubytování:

.

Arktická stezka, Grónsko – túra Arktidou

Začátek v Kangerlussuaqu, konec v Sisimiutu, 160 km, 7-10 dní; další info

Na severním okraji planety najdete Arktickou stezku (Arctic Circle Trail) v Grónsku vedoucí krajinou bez měst i aut: je to doména sobů, pižmoňů severních a polárních lišek. Pěší turisté mají k dispozici kolem stezky 9 chýší, které mohou (bezplatně) použít. Mezi zastávkami se naskýtají pusté výhledy na klidná jezera, tekoucí říčky a klenuté hory. Přestože se většina turistů vydá na stezku v létě, aby využila půlnočního slunce, také zimní túra má své půvaby: nerušené výhledy na éterickou polární záři a příležitost cestovat na saních tažených psím spřežením. Pokud byste chtěli nějaké dobrodružství navíc, pokračuje kolem města Kangerlussuaq k ledovci Russell Glacier, který se odděluje od pevninského ledovce Grónska.

Akční nabídka ubytování:

.

El Mirador, Guatemala – starověká historie v džungli 

Začátek a konec v Carmelitě, 40 km, 5-6 dní, pouze s průvodcem

Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě 6

Hustá džungle v Guatemale je plná zarostlých mayských ruin a archeologických lokalit. Během 5-6denní túry regionem musí pěší turisté zvládat jedinečný pralesní terén a tábořit pod baldachýnem stromů. Je možné zahlédnout opice vřešťany, tropické ptáky a možná i jaguára, když budete poznávat lokality, jako je El Mirador, a dozvídat se více o mayské civilizaci. I když je trasa relativně rovná a stezky dobře udržované, džungle vždy skýtá nečekané nástrahy. Putovat je třeba až 8 hodin denně (bez času stráveného slézáním okolních kamenných ruin), takže na tuto náročnou, ale vzrušující, výpravu by se měli vydávat pouze turisté ve výborné kondici.

Akční nabídka ubytování:

.

Florida, USA – poznejte divokou stránku Floridy

Začátek a konec buď v Big Cypress National Preserve nebo ve Fort Pickens, Gulf islands National Seashore, 2090 km

Poznejte jinou tvář Slunečného státu daleko od všech zábavních parků – jeho skvělou divokou stránku. Floridská stezka Florida National Scenic Trail (dokončená asi z 3/4) začíná v Panhandle na bílé písčité pláži omývané tyrkysovým mořem v Gulf Islands National Seashore nedaleko města Pensacola. Odtud se vine na východ a na jih, kolem slanisek, křišťálově čistých pramenů, jezer, prérií, starých vzrostlých lesů a historických měst. Končí v Národní rezervaci Big Cypress hraničící s NP Everglades v bujně zelené bažinaté oblasti s pestrými broméliemi a obřími kapradinami. Polotropické prostředí státu nabízí mimořádnou biodiverzitu a většina stezky je zároveň přírodní koridor chránící běžné i vzácné druhy. Můžete zde spatřit medvěda baribala, jeleny, vydry, aligátory, želvy gopher a mořské želvy. A také spoustu ptáků, kdy k nejatraktivnějším patří dravý karančo jižní a strakapoud kokardový.

Akční nabídka ubytování: