Slunečné ostrovy u Zanzibaru

Slunečné ostrovy u Zanzibaru 1

Většina návštěvníků zanzibarského souostroví sice míří na největší ostrov Unguja, který bývá často nazýván obecně „ostrov Zanzibar“, jen málo jich využije skutečnosti, že se jedná o souostroví s několika dalšími menšími ostrovy a řadu malých ostrůvků.   

Jen pár kilometrů od Stone Townu se nachází několik ostrůvků, jako je Chumbe a Chapwani, kde jsou k dispozici možnosti dobré ubytování. Ostrov Bawe a Vězeňský ostrov (Changu) jsou vhodné na jednodenní výlety a nabízejí vynikající podmínky pro potápění. Ostrov Tumbatu u severozápadního pobřeží ostrova Unguja je jedním z největších „vedlejších“ ostrovů, nemá však žádnou infrastrukturu pro turisty. Ostrov Mnemba ležínedaleko severovýchodního pobřeží a nabízí možnosti luxusního ubytování. Přestože je Mnemba soukromý ostrov, je obklopený bohatým podmořským korálovým útesem, který je skvělý pro hloubkové potápění a šnorchlování, a míří sem výpravy z několika center pro vodní sporty, které se na ostrovech nacházejí.

Zanzibar

Pemba je sesterským ostrovem Zanzibaru. I přes mnoho let izolace od ostatního světa na něj míří malý, avšak stále rostoucí počet zahraničních návštěvníků. Infrastruktura je mnohem menší než na ostrově Unguja a pohybuje se tu mnohem méně turistů, to je však pro mnohé spíše plus! K atrakcím ostrova patří krásné pláže, původní lesy a vynikající podmínky pro potápění. Ostrov Misali u pobřeží Pemby je idylický a ideální na potápění.   

Mafia, další slunečný ostrov, který nemá nic společného se stejnojmennou zločineckou organizací, je ve skutečnosti spravován pevninskou Tanzanií, leží však v blízkosti zanzibarského souostroví.    

Zanzibar se také může chlubit několika malými ostrovy nedaleko pobřeží, které jsou ideální na jednodenní výlety. Vězeňský ostrov Changu je z nich turisty nejoblíbenější, protože je vzdálen jen kousek cesty od Stone Townu. Původně byl používán Araby na zadržování vzpurných otroků, později zde Britové postavili věznici, která se však nikdy skutečně nepoužívala. Návštěvníci Zanzibaru si mohou všimnout velké populace starých želv obrovských. Další ostrovy v blízkosti města Stone Town jsou Chapwani, Chumbe a Bawe.

Slunečné ostrovy u Zanzibaru 2

Tipy pro návštěvu Zanzibaru

Pokud toužíte po troše odpočinku a relaxace po vysilujícím safari na africké pevnině, můžete zamířit na tanzanský ostrov Zanzibar. Je vzdálen pouze hodinu a půl plavby trajektem od Tanzanie a leží v Indickém oceánu. Je to ideální tropické místo k odpočinku. Zde Vám nabízíme pár tipů, které Vám pomohou naplánovat si svoji cestu.  

  1. Pamatujte na vízum – návštěvníci z Evropy potřebují na vstup do Tanzanie vízum. Zanzibar je poloautonomní oblast Tanzanie, takže už nepotřebujete další vízum, ale budete muset ukázat svůj cestovní pas.  
  2. Vydejte se sem v době od června do října, to je nejlepší období pro návštěvu ostrova, protože průměrná teplota je 26 °C.
  3. Naplánujte si svoji cestu mimo muslimský měsíc ramadán – na Zanzibaru se dodržuje ramadán trvající jeden měsíc v roce. V tomto období nesmí muslimové v době od svítání do soumraku nic jíst, pít ani kouřit. A přestože se to na hotely pečující o turisty nevztahuje, mnoho malých obchodů a restaurací je během dne zavřeno. Pokud už přijedete v době ramadánu, zaměřte se na jeho konec, kdy se koná velká hostina nazývaná Eid al-Fitr („přerušení půstu“) a všichni vyrazí do ulic.  
  4. Vypůjčte si jízdní kolo v prodejnách u tržiště-bazaru Darajani; další skvělou možností pro cestování po ostrově je moped nebo motorka.
  5. Cestujte trajektem. Neradi létáte malými letadly? Mezi městy Dar es Salaam na tanzanské pevnině a Stone Town na Zanzibaru obstarává dopravu několik křídlových trajektů. Nejrychlejší doprava trvá asi 75 minut a je křídlovými loděmi, které provozují společnosti Sea Express a Azam Marine. Lístky si můžete koupit na místě nebo v předprodeji v řadě prodejen nacházejících u přístavu v Dar es Saalam. Jízdní řády a ceníky jsou vyvěšeny na tabulích před každou prodejnou. Ceny lístků pro cizince jsou od 40 USD (65 000 TZS) do I. třídy do 35 USD (60 000 TZS) do II. třídy. Přístav je poměrně rušný, proto si dávejte pozor na svá zavazadla, a pokud nebudete chtít služby nosiče (portýra), buďte neoblomní.  
  6. Při cestování letadlem se zhluboka nadechněte – nezapomínejte mít trpělivost při cestování se všemi místními aeroliniemi, protože letecké řády jsou flexibilní a velmi často dochází ke zpoždění letů.  
  7. Dávejte si pozor na taxikáře – ať už přicestujete letadlem nebo trajektem, budou Vám nabízet své služby řidiči taxi. V každém případě si sjednáte cenu předtím, než nasednete, protože zdejší taxi nemají taxametr.  Cesta do Stone Town by měla stát kolem 11 000 TZS, tj. 10–15 USD. Řidič Vás může vysadit několik bloků před hotelem, protože ulice jsou zde často příliš úzké. Požádejte řidiče, aby Vás zavedl do hotelu, a pokud Vám ponese zavazadla, nezapomeňte na spropitné.  
  8. Buďte velmi opatrní při používání bankomatů  – používejte pouze bankomat, který se nachází v prostoru renomované banky, a ta má otevřeno – velmi často dochází k „spolknutí“ karty – to platí především o bankomatech na letišti.