Stále více Britů podporuje myšlenku druhého referenda o brexitu

Stále více Britů podporuje myšlenku druhého referenda o brexitu 1

Britská vláda již dříve vyloučila takové hlasování.

Záměr uskutečnit v Británii referendum o konečných podmínkách vystoupení z Evropské unie, které Londýn výrok s Bruselem, podporuje stále více Britů.

Podle agentury DPA to vyplývá z výsledků průzkumu společnosti ICM pro britský deník Guardian, které byly zveřejněny v sobotu.

Druhé referendum o tzv. brexite má podle nich v současnosti v Británii mnohem více zastánců než odpůrců. Mezi přibližně 5000 dotazovaných totiž podpořilo takové hlasování 47 procent, zatímco proti se vyjádřilo pouze 34 procent. Už v prosinci však v jiném průzkumu vyšlo, že podporovatelů druhého referenda by mohlo být až 50 procent.

V zatím jediném britském referendu o brexite z června 2016 hlasovalo za odchod z EU 52 procent zúčastněných voličů.

Podle nejnovějšího průzkumu podpora dalšího lidového hlasování vzrostla stejně tak v táboře příznivců brexitu, jakož i mezi Brity, kteří jsou proti němu. Z těch, kteří jsou za vystoupení z EU, podporuje myšlenku druhého referenda zhruba čtvrtina, uvedla DPA s odkazem na zveřejněné výsledky.

Bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage a spoluzakladatel kampaně Leave.EU Arron Banks se tento měsíc překvapivě vyjádřili, že referendum o podmínkách brexitu by mohlo být zapotřebí, protože premiérka Theresa Mayová v jednáních s EU „zradila národ“.

Kampaň za druhé referendum vedou i britští Liberální demokraté odmítající brexit. Britská vláda však již dříve vyloučila takové hlasování.