Navštivte australský Cairns

Navštivte australský Cairns 1

Stát Queensland je místem, kde začínají slunečná australská dobrodružství, a město Cairns obklopené deštnými pralesy je metropolí dobrodružství ve Slunečním státě. Z tropického pobřežního města míří spousty potápěčských lodí k Velkému bariérovému útesu, zatímco proud autobusů s baťůžkáři přiváží nadšené mladé cestovatele vyzkoušet si poprvé skok s padákem, bungeejumping, let balonem nebo safari rafting na divoké řece. Oblíbená turistická destinace přitom vznikla jako zásobovací sklad pro zlatokopy, avšak místní lidé brzy využili fantastický turistický potenciál okolní krajiny. Moderní Cairns silně využívá blízkost lokalit s pozoruhodnou biodiverzitou, jako je Velký bariérový útes a ekologický park Daintree Rainforest (obojí na seznamu UNESCO). Existuje pár míst, kde můžete popíjet espresso v nábřežní kavárně ráno, procházet deštný prales a hledat krokodýly, kasuáry a ptakopysky nebo se potápět za žraloky spanilými v poledne a hrát ruletu v kasinu odpoledne. Turistické společnosti poskytují vynikající dopravní spojení do okolních deštných pralesů a hor. Můžete jet vlakem přes deštný prales do města Kuranda nebo se vydat za pozoruhodnými živočichy Austrálie na náhorní plošinu Atherton Tablelands či do hustého Vlhkého tropického pralesa v Daintree. Pro mnoho návštěvníků představuje Cairns pouze stanoviště pro odvážnější dobrodružství u mysu Cape Tribulation nebo v divočině na poloostrově Cape York. Návštěvu Velkého bariérového útesu si však nenechá ujít téměř nikdo, takže je součástí neokázalých výletů se šnorchlováním i baťůžkářských párty výletů, přičemž rychlé katamarády slibují Vás odvézt ke korálovým útesům s minimem zmatků a námahy. Je pochopitelné, že je to jedno z nejoblíbenějších míst na světě, kde se můžete naučit hloubkové potápění. Cairns si navíc získal pověst párty města, ale mimo bary pro baťůžkáře a grilovací párty v hostelech je to malé město s rušným farmářským trhem, starosvětskými australskými hospodami a s umělou lagunou, která hraje roli veřejné pláže. Pokud byste potřebovali uniknout na chvíli turistickému shonu na pobřežní třídě Esplanade, deštný prales zasahuje až do veřejných parků a přírodních rezervací kolem města. 

Turistická kancelář: Návštěvnické infocentrum pro Cairns a tropický sever AustrálieV infocentru je k dispozici řada bezplatných turistických materiálů, jako jsou mapy, brožury a programy výletů. Jeho blog nabízí inspirativní nápady na poznávání tohoto oblíbeného města.

Navštivte australský Cairns 2
Velký bariérový útes

Jak se tam dostat

Letecky

Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do Cairns, ale můžete si zakoupit letenku na spojovací let od Cathay Pacific, British Airways, Qantas, Singapore Airlines or Air New Zealand. Levnější letenky do Austrálie obvykle seženete v době od poloviny dubna do poloviny června, zatímco Vánoce bývají nejdražší období pro cestování.

Doba letu: z Londýna 24 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 26 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 18 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 27 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 3 hodiny 10 minut.

Po silnici

Doprava v Austrálii jezdí vlevo a minimální věk pro řízení je 16 let. Kvalita silnic v Cairns je dobrá, ale když se vydáte do rozsáhlého vnitrozemí Outback, silnice mohou být prašné a neopravené, v období dešťů zde může být velmi mokro. Maximální povolená rychlost je obvykle 50 km/h v zastavěných oblastech a 100 km/h mimo městské oblasti, někde až 110 km/h. Pro řízení stačí mít svůj národní ŘP, ale pokud není v angličtině, je dobré mít s sebou oficiální překlad nebo mezinárodní ŘP. RACQ je hlavní motoristická organizace ve státě, které poskytuje další informace pro řízení v Queenslandu a zajišťuje poruchovou službu.

Trasy: Cairns je spojen s Townsville, Airlie Beach a Rockhamptonem na jihu dálnicí Bruce Highway (1) a s Port Douglas na severu dálnicí Captain Cook Highway (44). Silnice do oblasti mysu Cape Tribulation a do osady Cooktown je jen pro vozidla 4WD.

Autobusy: k operátorům provozujícím denně dálkové autobusové spoje mezi Cairns a Brisbane přes Townsville (5 hodin) a Rockhampton (18 hodin) patří Greyhound Australia a Premier Motor Service. Menší autobusové společnosti, jako je Coral Reef CoachesSun Palm Transport), provozují spoje do destinací na severu, jako je Port Douglas (1 hodina) a Cape Tribulation (3 hodiny).

Doba cesty: z Townsville 4 hodiny 15 minut, z Airlie Beach 7 hodin 15 minut, z Rockhamptonu 12 hodin, z Port Douglas 1 hodina.

Vlakem

Pohodlné spací vlaky spojují Cairns s Brisbane na jihu. Cairns je rovněž počáteční bod dvou turistických vlaků. Všechny vlaky odjíždějí z nádraží Bunda Street v Cairns Shopping Centre. Queensland Rail provozuje linku Spirit of Queensland, která vede podél pobřeží z Brisbane do Cairns. Vlak jezdí 5x týdně v obou směrech. Vlak Savannahlander odjíždí z Cairns 1x týdně na vyhlídkovou cestu do vnitrozemí Outback. Vlaky „silver bullet“ z 60. let projíždějí tropickou oblastí až do města Forsayth a zpět, s noční zastávkou před cestou zpátky. Queensland Rail rovněž provozuje Kuranda Scenic Railway, turistický vlak, které jezdí denně do/z města Kuranda v oblasti Atherton Tablelands.

Doba cesty: z Brisbane 24 hodin se Spirit of Queensland.

Navštivte australský Cairns 3
Botanické zahrady Flecker

Co dělat a kam se podívat 

Palm Cove  plážové předměstí lemované palmami na severu Cairns je oblíbeným cílem celebrit a prominentů. Nacházejí se zde některé z nejlepších barů a restaurací ve městě, a také nabízí bezplatné grily na pláži a upravené zahrady pro klidné pikniky.

Rusty’s Markets Cairns leží v samém srdci ovocnářské oblasti tropického Queenslandu a neexistuje lepší místo, kde ochutnat čerstvé regionální plody, než na trhu Rusty’s Markets. Koná se 3 dny v týdnu a zahrnuje stánky s květinami, lahůdkami, pečenými dobrotami, oblečením a šperky.

Skyrail Rainforest Cableway – vyhlídková lanovka začíná 15 km severně od Cairns a odváží návštěvníky více jak 7,5 km původním deštným pralesem až do městečka Kuranda. Cestujícím nabízí jedinečné výhledy na zelené koruny vzrostlého pralesa, a také dechberoucí výhledy na rokle a vodopády Barron Gorge and Falls.  

Australian Butterfly Sanctuary – nejrozsáhlejší motýlí voliéra na jižní polokouli je domovem více jak 1500 motýlů řady tropických druhů. Doporučuje se přijít oblečen/a v bílém tričku, které přiláká motýly, a ti Vám budou sedat na ramena.

Fitzroy Island je ostrov 29 km jihovýchodně od Cairns, s plážemi s bílým pískem kolem kopcovitého ostrova zahaleného deštným pralesem. Můžete se sem vydat na jednodenní výlet se šnorchlováním, plavbou na kajaku, pěší turistikou a prohledáváním pláží, nebo se ubytovat přes noc ve Fitzroy Island Resort, který nabízí bary a restaurace shlížející na Korálové moře.

Kuranda Scenic Rail cestovat mezi Cairns a Kurandou, která je známá také jako „vesnice v deštném pralese“, můžete historickým turistickým vlakem, který projíždí oblastí Vlhké tropy Queenslandu do hor západně od Cairns, kolem krásných vodopádů a do pozoruhodné lokality Barron Gorge.

Cairns ZOOM & Wildlife Dome neobvyklé dobrodružné zoo umístěné v kopuli hotelového kasina v centru Cairns, umožňuje návštěvníkům se zblízka podívat na fascinující australskou faunu, jako jsou koaly, hadi a ledňáci kookaburra. Ke vzrušení přispívají výstupy do kopule, náročné lanová hřiště a jízdy na zipline; návštěvníci mohou jet na zipline nad čtyřmetrovým mořským krokodýlem, kterém se přezdívá Goliáš a je hlavní hvězdou zoo.

Galerie umění v Cairns (Cairns Art Gallery) umístěná v majestátní staré Budově veřejných úřadů vystavuje různá díla od mnoha současných umělců severního Queenslandu, a také střídající se expozice prací některých z nejvýznamnějších umělců Austrálie. 

Botanické zahrady Flecker (Flecker Botanic Gardens) – můžete se projít botanickou zahradou, která je mnohem divočejší než jinde v Austrálii, takže budete mít pocit, že se procházíte deštným pralesem. Zahrada se nachází jen 4 km od Centrálního obchodního okrsku a k jejím atrakcím patří účelově vybudované skleníky (konzervatorium, kapradinový, orchidejový) a sekce pro domorodé použití rostlin.

Aboriginský kulturní park Tjapukai (Tjapukai Aboriginal Cultural Park), který byl otevřen v roce 1987, byl první aboriginská kulturní atrakce v Austrálii. Nachází se v parku o rozloze 10 ha jen 15 minut na sever od centra Cairns (údajně zavřeno).

Akční nabídka ubytování: