Svatý Tomáš a Princův ostrov

Svatý Tomáš a Princův ostrov 1

Málo známé ostrovy Svatý Tomáš a Princův ostrov (São Tomé e Príncipe) nabízejí původní neporušenou přírodu a izolaci od okolního světa, jakou stěží najdete kdekoli jinde. Ostrovy leží v pásu kdysi aktivních sopek, mají skalnatou krajinu, husté lesy a pláže lemované palmami, přičemž jsou vzdáleny 250 km od pobřeží západní Afriky.

Na Svatém Tomáši a Princově ostrově, jedné z nejmenších afrických zemí, obývají exotičtí ptáci tropickou džungli. Malebná metropole São Tomé leží přesně na rovníku a nabízí trochu koloniální portugalské architektury a krásné národní parky. Historii ostrovů však dominuje obchod s otroky a plantáže, kde otroci pracovali.

Hlavní kouzlo ostrova Svatý Tomáš však zřejmě spočívá v jeho bezkonkurenčním klidu a tichu. Vulkanické ostrůvky nejsou víc než pár smítek vznášejících se v blažené izolaci u pobřeží Gabonu. Hlavním krédem zdejší portugalsko-kreolské kultury je leve leve, což znamená zhruba „to chce klid“. Stačí pár hodin od přistání v zemi a představa jakéhokoli spěchu Vám přijde jen jako vzdálená vzpomínka.  

Pokud však seberete dostatek energie na to, abyste se vydali mimo krásné pláže lemované palmami, naleznete zde svahy vulkanických vrcholků, které stojí za výstup kvůli pozoruhodným vyhlídkám, a také fascinující stezky vedoucí skrz surrealisticky působící prales. Může zde zahlédnout řadu druhů ptáků i endemické rostliny a budete mít možnost vypravit se za pozorováním velryb. Kromě velryb oplývají okolní vody také želvami.

Při toulkách se dostanete do bezčasových rybářských vesnic i k historickým budovám z koloniálního období. Přitom plantáže (roças) představují nejtypičtější lidské výtvory na ostrovech.

Místní lidé s nadšením chrání přírodní divy ostrovů, takže vzkvétající turistika je stále převážně podřízená ekologickým zájmům obyvatel. Nenajdete tu žádná anonymní letoviska, zato můžete očekávat rodinné penziony a chaty umístěné na okraji džungle. 

 

Cestování na ostrovy:

Letecky

Aerolinie TAP Portugal nabízejí lety z Lisabonu, zatímco Taag Angola Airlines provozují pravidelné lety z města Luanda v Angole.

Doba letu: z Londýna 21 hodin (včetně mezipřistání na noc v Lisabonu), z New Yorku 18 hodin (včetně mezipřistání v Lisabonu), z Lisabonu 8 hodin.

 

Lodí

Hlavní přístav: město São Tomé, ale není to hluboký přístav pro velké lodě a zastavuje zde jen pár mezinárodních osobních lodních spojů; připlouvají sem však lodě z afrických měst Libreville (Gabon) a Douala (Kamerun).

 

Některé atrakce ostrovů:

  • Pico de Príncipe, Pico de São Tomé – horské vrcholy
  • vodopády São Nicolau a pobřežní Boca de Inferno
  • pozorování keporkaků, ptactva a dalších živočichů
  • historické město São João dos Angolares
  • kakaová plantáž Agostinho Neto
  • metropole São Tomé
  • Santo António – metropole Princova ostrova s koloniální architekturou
  • ostrůvek Ilheu Bom Bom – oblíbený cíl novomanželů
  • zábava na pobřeží