Tajemné světelné koule na obloze

Tajemné světelné koule na obloze 1

Od 40. let minulého století začali vojenští piloti během 2. světové války na obloze pozorovat zvláštní světelné koule, které se zjevovali zejména v blízkosti letadel. Pro tyto podivné objekty se vžil termín foo fighters. Někdy se jednalo jen o malé koule nebo disky o průměru několika centimetrů, které dopadaly na křídla letadel, jindy to byly podstatně větší objekty, které vytvářely různé formace. Odkud tyto světelné koule pocházeli, a co jsou zač?

Foo fighters během 2. světové války
Velmi významné svědectví o světelných koulích na obloze podal 12. srpna 1942 seržant Stephen Brickner na ostrově Tulagi, který leží v centrální části Šalamounových ostrovů. V té době Spojenci bojovali proti Japoncům, a když se ozvaly na ostrově sirény, očekával se nepřátelský nálet.

Místo něho však seržant Brickner spolu s dalšími vojáky ze zákopu pozoroval početnou formaci světelných objektů, které letěly vyšší rychlostí než japonská letadla. Podle výpovědi Bricknera jich mělo být na obloze až kolem sto padesát, a už podle formace bylo jasné, že to nemohou být japonská a ani americká letadla.

Ty totiž většinou létaly ve formaci ve tvaru písmene „V“, světelné objekty na obloze letěli v řadách za sebou. Všichni vojáci, kteří byli v té době v zákopech se velmi divili tomu, že neuměli na létajících objektech rozeznat křídla ani ocasní části letadel. Nikdo z přítomných vojáků něco podobného na obloze ještě nikdy v životě neviděl.

Foo fighters ve filmech
Prvním člověkem, který nafilmoval světelné koule na obloze byl Američan Nicholas Mariana, kterému se to podařilo 15. srpna 1950 nad sportovním hřištěm ve městě Missoula ve státě Montana. Světelné objekty, které na obloze natočil, vyzařovaly silné světlo a jejich okraje rotovaly. Letečtí experti, kteří film viděli, konstatovali, že určitě se nejednalo o letadla.

Skupina světelných objektů se totiž v jednom okamžiku zastavila, a pak se opět dala do pohybu. K nejzajímavější snímkům patří ty z konce 60. let minulého století, které učinil kameraman při zkoušce nadzvukového dopravního letadla Concorde. Světelná koule pod trupem Concordu připomíná právě foo fighters.

 
foo-fighter-and-b-17

Foo fighters v současnosti
Tajemné světelné koule na obloze byly natočeny na kameru i nedávno. Bylo tomu tak v létě roku 1999 nad skotským městem Stirling, kdy podivnou kouli, která se po krátkém čase rozdělila na dva objekty, zaznamenal na videokameru místní obyvatel Brian McPhee.

Světelné koule se objevily i nad Londýnem – 13. června 1999 i 29. dubna 2000 a natočil je Christopher Martin. V roce 1999 koule manévrovaly nad londýnskými doky, a v roce 2000 je Martin dokonce natáčel 15 minut od chvíle, kdy se objekty spojily do jednoho objektu.

Britská zpráva civilního letectví neměla informace o tom, že by nad Londýnem měli v té době přelétávat nějaké letící objekty, například balóny. O jaké objekty se tedy jednalo, není jasné.

Odkud světelné koule pocházejí, není dodnes známo, a ani experti to nevědí nijak vysvětlit. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o kulové blesky, ale meteorologové to vyloučili, protože kulové blesky se objevují jen na pár vteřin, ve výjimečných případech na dvě až tři minuty, ne však déle.

Navíc, pokud by se kulový blesk objevil v blízkosti letadla, způsobil by mu poruchy na elektroinstalaci. Foo fighters, které se zjevují po celém světě, jsou tak dodnes záhadou, a odborníci stále nevědí přijít k tomu, co jsou zač.