TECHNEWS: od nové nadupané grafiky až po miliónový byznys týdne

TECHNEWS: od nové nadupané grafiky až po miliónový byznys týdne 1

Člověk se pár krát vyspí a nestačí se divit, co všechno mezitím přinesl svět techniky a a informačních technologií. Za pozornost určitě stojí …

Milionový Shazam

Americká technologická společnost Apple se dohodla převzít aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam. Nezveřejnila však finanční podmínky transakce. Technologický server TechCrunch ale už minulý týden uvedl, že Apple by mohl zaplatit přes 400 milionů dolarů. Shazam umožňuje uživatelům prostřednictvím mikrofonu smartphonu identifikovat hudbu hrající v jeho okolí. Firma aplikaci vnímá jako vhodný doplněk její služby Apple Music pro streamování hudby a pomůže uživatelům objevovat nové písničky (ČTK)

Nvidia Titan V: nejsilnější a nejdražší grafická karta pro PC

Karta je postavena na nejnovější architektuře Volta na dvanácti nanometrové technologii FFN a sestává z 21,1 miliard tranzistorů. Novinkou je nejen plné zvládání náročných videoher, ale i práce s umělou inteligencí a systémy strojového učení. Takže pokud před tréninkem AI komplexní proces trval týden, nyní to bude trvat 1-2 dny. NVIDIA Titan V poskytuje výkon 110 teraflopů. Množství video paměti standardního HBM2 s 3072 – bitovým rozhraním je 12 GB. Využívá grafický procesor GV100 a používá 5120 CUDA jader. Základní frekvence je 1200 MHz (v režimu Boost – 1455 MHz), frekvence paměti je 850 MHz. Grafická karta má tři DisplayPortem a jeden konektor HDMI. Má však své nároky na zdroj, který se doporučuje s výkonem 600 W. A nakonec se patří uvést i cenu, ta je 3000 €. (NVIDIA)

Citlivější protéza rukou tu ještě nebyla

Lidé s amputovanými rukama mají nyní lepší šanci se vrátit do plnohodnotného života. Protetická ruka vyvinutá vědci z Technického institutu v americké Georgii umožňuje provádět složitější pohyby s prsty. Princip je založen na přenosu elektrických impulsů pomocí senzorů ze svalů na příkaz k pohybu do umělé končetiny. Systém umožňuje předvídat pohyb prstů na základě předchozích pohybů. Podle výrobce se nejedná o dokonalé nahrazení končetiny a systém potřebuje ještě doladit, ale je to rozhodně krok vpřed pro tělesně postižené osoby. Premiéra prototypu se konala s pomocí hudebníka Jasona Barnese, který v roce 2012 přišil o pravou ruku. Jason si tak mohl poprvé po amputaci zahrát na klavír.

Muži jsou v ochraně soukromí důslednější

Analýza chování mužů a žen na internetu, v aplikacích a technologiích dokazuje, že muži třikrát častěji než ženy zajišťují své počítače, telefony, účty na sociálních sítích a jiné profily heslem. Ženy pak velmi často chybují v tom, že používají jako heslo partnerovo jméno. Skoro čtvrtina uživatelů internetu používá stejné heslo na všechny stránky, profily, aplikace a přístroje, což experti na zabezpečení považují za tu největší chybu. Stejně tak je chybou používat stejné hesla v trvání několika let. Pak se nelze divit, že útoky hackerů jsou tak úspěšné. Lidé jim práci velmi usnadňují. „Lidé by si měli své hesla přitom měnit každých 90 dní …. Bohužel výzkumy dokazují, že stále nejpoužívanějšími hesly jsou 12345 a 123456789, „uvedl americký expert na zabezpečení Bill Burr v rozhovoru pro deník Wall Street Journal.