Tesla Model X: první a jediné plně elektrické SUV na světě

Tesla Model X: první a jediné plně elektrické SUV na světě 1

S dvouletým zpožděním představil Elon Musk své nejmladší dítě Tesla Model X. Stalo se tak v úterý pozdě v noci na ceremoniálu v Kalifornii. Model X je postaven na stejné platformě jako model S, který se výborně prodává. Na rozdíl od něj však bude SUV disponovat pohonem všech čtyř kol.

S plně nabitou baterií projde více než 400 kilometrů a s nejsilnějším motorem zrychlí z nuly na stovku za 3,2 sekundy. Motory jsou umístěny vpředu i vzadu a dohromady poskytují výkon 560 kW. Maximální rychlost je 250 km/h. Nepřehlédnutelné jsou zejména zadní křídlové dveře, které se neotvírají, ale vysouvají nahoru.

Zadní křídlové dveře však nejsou jedinou zvláštností modelu X. Ve standardní výbavě elektromobilu je i například zadní spoiler, který se zasouvá automaticky, držák na kola nebo lyže, sklápěcí zpětná zrcátka s vyhříváním, speciální filtr HEPA, osmiletá záruka na baterii a pohonnou jednotku (bez omezení ujetých kilometrů).

Série Signature má navíc funkci Autopilot (udržování auta v pruhu, automatické parkování), inteligentní odpružení s funkcí GPS, audio „Ultra High Fidelity Sound“, luxusní interiér, sedadla v druhé řadě se samostatným ovládáním a sklopná sedadla ve třetí řadě. Celkem se tak v autě najde místo až pro sedmi cestujících. Kromě sportovních vlastností je pětidveřové užitkové SUV doslova tahačem. Jeho tažná kapacita je téměř 2,5 tuny!

Pokud jste na uvedení prvního zcela elektrického SUV Tesla netrpělivě čekali, až dosud bohužel budete muset počkat ještě déle. První dodávky modelu X se beznadějně vyprodali. Předem si ho stihlo objednat asi 26 tisíc lidí po celém světě. Další auta budou k dispozici v průběhu roku 2016, přičemž Tesla X se bude vyrábět souběžně s modelem Tesla S. V roce 2017 by měla přibýt další novinka od Tesly v podobě levného elektromobilu Model 3.

Nový přírůstek v rodině Tesla bude možno koupit v plné výbavě za asi 126 tisíc korun. Tesla X je momentálně jediným SUV, které funguje výlučně na elektrický pohon. Za jeho největšího konkurenta na trhu lze považovat Porsche s hybridním pohonem, jehož cena je přibližně 70 tisíc eur.