9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 1

Bulharsko

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 2
pevnost Belogradčik

Bulharsko se často ocitá na vrcholu seznamu pro turisty nejlevnějších zemí Evropy, což má svůj dobrý důvod. Především je Bulharsko stále v mnoha směrech turisty neobjevenou zemí – kromě pravidelných návštěvníků, kteří přicházejí v létě za levnou dovolenou u Černého moře. I pak Vás ale ubytování, lety a zábava vyjdou na zlomek toho, co byste zaplatili v západní Evropě. Mimo hlavní sezónu ceny značně poklesnou, takže můžete lyžovat, jíst v restauracích a cestovat v zemi za desetinu nákladů, co jinde. Přitom Bulharsko nabízí krásnou krajinu, kde hrady, vesnice a pěší turistické stezky (nejlepší pěší turistiku a dechberoucí výhledy nabízí Národní park Střední Balkán) můžete navštívit buď zdarma, nebo velmi levně. První zastávkou bývá pro mnoho návštěvníků metropole Sofie, ale menší města, jako je Plovdiv (s více jak 200 archeologickými lokalitami) můžete poznávat ještě levněji. Hotely jsou v Bulharsku nejlevnější mimo letní měsíce a mnohé zahrnují v ceně ubytování nejen snídani, ale také dopravu na letiště.

 

Rumunsko 

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 3

Rumunsko je jedna z nejlevnějších destinací v Evropě, především pokud zamíříte do Karpat za pěší turistikou nebo se zaměříte na objevování krajiny. I návštěva BrašovaDrakulovým hradem ze 14. století může vyjít velmi levně, pokud se přihlásíte na jednodenní výlet nebo Vám nebude vadit cestování pomalými vlakovými spoji. Vlaky nejsou v Rumunsku vždy v nejlepším stavu, ale jsou bezpečné a často levné. Některé z nejkrásnějších staveb v metropoli Bukurešti — včetně starého města z 15. století, Náměstí Revoluce a rumunského Triumfálního oblouku — můžete buď vidět zdarma, nebo velmi levně. V teplejším počasí si můžete vypůjčit jízdní kolo a vydat se poznávat menší města, nebo se zdarma připojit k některé z mnoha pěších výprav, které vyrážejí z centra města. Ve většině případů se v zemi nevyplatí nakupovat v supermarketech, protože jídlo v restauracích bývá levné a pokrmy vydatné. Místní speciality, jako jsou sarmale (zelné závitky), cozonac (sladké pečivo) nebo mamaliga (polenta, obvykle podávaná s kysanou smetanou a výrazným sýrem) jsou levné, často se prodávají na pouličních stáncích a představují dobrý způsob, jak se seznámit s jídlem v zemi.

Nejlevnější země pro cestovatele

Polsko 

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 4

Největší polská města, Krakov a Varšava, nejsou vždy levná, takže pokud představují Vaši hlavní destinaci, vyhněte se cestování v létě. Doba mimo hlavní sezonu, především březen a duben, jsou ideální měsíce na návštěvu měst v Polsku: venku se otepluje, ceny jsou stále nízké a hrady a památky, které měly přes zimu zavřeno, se otevírají, často s nižším vstupným. Nejslavnější destinace v Polsku — včetně Solného dolu Wieliczka (foto), koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau a Schindlerovy továrny – jsou mnohem méně přelidněné, takže nebudete muset ztrácet čas čekáním ve frontách. Mnohé další atrakce v zemi jsou buď velmi levné, nebo mají vstup zdarma, včetně výstupu na věž krakovské staré radnice se skvělými výhledy na Krakov, Křižáckého hradu Malbork ze 13. století a přírodní lokality Bělověžský prales. Ve větších městech nabízejí muzea často jeden den v týdnu vstup zdarma, např. Královský hrad ve Varšavě ve středu a Chopinovo muzeum v neděli. I když cestování vlakem není v Polsku vždy levné, téměř všude se dostanete za rozumnou cenu autobusem. Dálkové autobusy, jako je Flixbus, jsou pohodlné, nabízejí Wi-Fi zdarma a dostanete se jimi do všech koutů země.

Černá hora

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 5

Černá hora je nová země, která získala nezávislost teprve v roce 2006. Patří k zemím, které se snaží najít sebe sama, takže můžete očekávat velmi levné jídlo, pokud jste ochotni jíst místní vydatná jídla, jako je burek plněný masem; vše ostatní je za turistické ceny. Většina měst o víkendech pořádá farmářské trhy, které představují skvělé místo, kde velmi levně seženete svačinu nebo rychlé jídlo. Během července a srpna se černohorské pobřeží Jadranu zaplní turisty, především z Ruska, jehož obyvatelé nepotřebují vízum pro vstup. Zamíříte-li do stylových pobřežních měst Budva nebo Herceg Novi, vyhněte se letním měsícům. Můžete se vydat do vnitrozemí s drsnými skalnatými horami, ledovcovými jezery a městy obehnanými hradbami (UNESCO); např. Černé jezero (Crno Jezero), horské jezero obklopené hlubokými modrozelenými lesy, je skvělá destinace pro pěší turistiku a plavání, kterým se můžete věnovat úplně zdarma. Ostrůvek u pobřeží Ada Bojana je přední destinace pro kitesurfing a příjemná letní destinace s rozumnými cenami.

Ukrajina 

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 6

Ukrajina byla po celá desetiletí mimo pozornost cestovatelů a návštěvníci až dnes objevují vše, co tato dříve sovětská země může nabídnout. Většina mezinárodní turistiky se zaměřuje na Kyjev (foto) a vydává na denní výlety do jeho okolí, a když si vyberete správný čas návštěvy, bude Vaše cesta ještě levnější. Výlety do Černobylu a opuštěného města Pripjať jsou levnější v zimě, kdy teploty bývají nelítostné a většina návštěvníků se nechce potýkat s ledem a sněhem. Začátek jara, podzim a zima jsou také cenově příznivá doba pro návštěvu pobřeží Černého moře, protože většina turistů sem míří v létě kvůli plážím a teplému počasí. Největší výdaj při návštěvě Ukrajiny bývá ubytování: v zemi není příliš patrná turistická sezona, takže sazby v hotelech se během roku téměř neliší, hlavně v největších městech. Pobřežní město Oděsa na severozápadním pobřeží Černého moře a Kyjev bývají o něco levnější na konci podzimu a v zimě, ale zbytek země je velmi cenově výhodný po celý rok. Možná nejvíc na Ukrajině ušetříte za jídlo. Pokud budete jíst to, co místní, je zde jídlo velmi levné; objednat si můžete vareniky (plněné taštičky) nebo holubce (plněný zelný list), a celé jídlo Vás vyjde na tolik, co rychlá svačinka v kterékoli jiné zemi.

 

Portugalsko

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 7

Nejoblíbenější destinace v Portugalsku se točí kolem přírody, slunce a venkovních aktivit, což znamená, že jsou většinou zdarma. Oblast Faro na jihu země je oblíbená destinace s měkkým zlatavým pískem, útesy a majáky, zatímco návštěvníci Madeiry na ostrově najdou pěší stezky drsnou vulkanickou krajinou, krásný přístav a skvělé potápění. Největší výdaj při návštěvě Portugalska představuje jídla a ubytování, ale mimo hlavní sezonu (červen-srpen) náklady značně poklesnou.  Od listopadu do února klesnou ceny ještě více a teploty se drží kolem 17-18 °C, takže je to skvělá doba, kdy můžete sehnat vynikající nabídky. Některé z nejzajímavějších destinací v Portugalsku jsou zdarma (kromě nákladů na dopravu na místo): patří k nim starobylé město Evora (UNESCO) a Templářský hrad z 12. století a Klášter řádu Kristova ve městě Tomar.

 

Slovinsko

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 8

Slovinsko je hornatá země pokrytá lesy, maličký stát obklopený Itálií, Rakouskem a Maďarskem. Přitom většina návštěvníků míří na pobřeží Jadranu, takže Slovinsko nabízí spoustu cenově dostupných písečných pláží a zářící slunce. Zatímco letní období znamená na pobřeží dražší ubytování, pláže jsou veřejné a mají vstup zdarma, takže je možné udržet náklady na minimální úrovni i v sezoně. Pláže Koper a Mestna (Městská), Měsíční záliv a známé přímořské letovisko Portorož jsou cenově velmi příznivé na konci jara, kdy jsou teploty už letní, ale turisté ještě nedorazili. Mimo pobřeží se nachází Bledské jezero (foto), možná nejznámější destinace v zemi. Je vzdáleno jen 35 km od metropole Lublaně a jedná se o další cenově dostupnou destinaci a jednu z nejkrásnějších scenérií v zemi. K dalším ekonomickým destinacím patří středověké město Piran, opevněné městečko Štanjel a Národní park Triglav, kde můžete vystoupit na vrchol hory Triglav (2864 m) při dvoudenním výšlapu s přenocováním v horské boudě.

Slovensko 

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 9

Coby metropole Slovenska je Bratislava nejdražší destinace v zemi, ale i ji si můžete prohlédnout levně, když využijete mnoha možností aktivit zdarma. Kromě řady maličkých galerií rozesetých po celém městě nabízí Bratislava také spoustu pouličních soch v životní velikosti – od bronzového muže vylézajícího z kanálu po Napoleonova vojáka opírajícího se o lavičku. Bratislava je poměrně malá metropole a snadno si ji můžete prohlédnout pěšky, protože většina atrakcí je soustředěna ve starém městě; a pokud zamíříte mimo město, autobusy a vlaky jsou levné a velmi pohodlné. Hledáte-li outdoorové dobrodružství, Slovensko nabízí spoustu možností aktivit, z nich mnohé navíc zdarma. Vysoké Tatry (úvodní foto), nejvyšší slovenské hory a rozsáhlý národní park, nabízí stovky kilometrů pěších turistických stezek. V době od června do října jsou stezky ideální pro pěší túry a objevování, zatímco v zimě se mnohé z nich změní ve skvělé trasy pro chůzi na sněžnicích, ale také sjezdové nebo cross-country lyžování. Všechny národní parky na Slovensku mají vstup zdarma. Na Slovensku také najdete mnoho lokalit na seznamu UNESCO, hradů, památníků a památek, které jsou opět přístupné zdarma nebo velmi levně.

O slovenském víně

Maďarsko

9 nejlevnějších evropských zemí pro turisty 10
maďarské lázně

Maďarsko je jedna z nejdražších zemí ve východní Evropě, ale přesto náklady na jeho návštěvu činí zlomek nákladů ve významných destinacích západní Evropy. Maďarská metropole Budapešť nabízí dlouhý seznam atrakcí zdarma, včetně procházky po Řetězovém mostě přes Dunaj a poznávání Hradního vrchu. Ačkoli některé atrakce v oblasti hradu, kam patří Budínský hrad a podzemní hradní labyrint, podléhají vstupnému, jsou i tak cenově výhodné. V měsíci červnu ve městě probíhá Muzejní noc, kdy můžete navštívit mnohé z památek zdarma. Neogotická Velká tržnice, nejstarší krytá tržnice v Budapešti, je skvělé místo, kde se můžete podívat po suvenýrech a levném jídle, včetně mnoha tradičních maďarských pokrmů. Pouliční jídlo je další skvělý způsob, jak ušetřit: nejoblíbenějším je zde langoš se sýrem, kečupem nebo kysanou smetanou. A mimo metropoli je vše podstatně levnější. Návštěvníci letoviska Tihany na Balatonu a ti, co míří do Bukových hor (Bükk) za outdoorovými aktivitami, naleznou ještě nižší ceny po celý rok.