Toto se děje s vaším tělem, když máte zlomené srdce

Toto se děje s vaším tělem, když máte zlomené srdce 1

Fyzickými symptomy nejčastěji trpí starší ženy.

Zlomené srdce není jen metaforickým označením zklamání v lásce. Když člověk zažije rozchod či odmítnutí, jeho tělo reaguje několika způsoby. Některé jsou více, některé méně závažné.Běžné jsou pocity sklíčenosti, smutku, deprese, bušení srdce či neschopnost spánku.I americký psychoterapeut Ronald Alexander říká, že „zlomené srdce může u člověka zanechat pocit, že ztratil kormidlo svého života. Běžné jsou pláč a vzlyky, stejně jako pocit melancholie. Doprovázejí je však i fyzické symptomy. “

V počátečních stádiích může jít například o poruchy spánku. Je to právě stres z nešťastné lásky, který člověka drží na hraně a ovlivňuje i biologický chod organismu.

„Když člověk trpí zlomeným srdcem, může být velmi náročné ztišit mysl, vypnout ji a odpočinout si,“ vysvětluje Alexander. Je tehdy naopak mnohem snadněji trpět úzkostí, upadnout do deprese či mít pocit ztráty kontroly.

 Zlomené srdce nebo infarkt?

V těžších případech může vést zlomené srdce ik symptomům, které připomínají infarkt. Tento stav se nazývá syndrom zlomeného srdce a poprvé ho japonští lékaři popsali v 90. letech.

Malé procento lidí, kteří do nemocnice přijdou s příznaky srdečního infarktu, mají ve skutečnosti právě tento syndrom.

Od toho skutečného se nepravý infarkt odlišuje v několika věcech. Obvykle jde pouze o dočasný stav, který přivodí stresová situace jako například rozchod či úmrtí partnera .

Newyorská kardioložka Harmony Reynoldsová pro Huffington Post přiblížila, že symptomy a změny, které se zobrazí na EKG av krevních testech jsou podobné těm, které mají pacienti se skutečným infarktem. Základní rozdíl však tkví v tom, že při syndromu zlomeného srdce zůstávají tepny průchodné, zatímco při typickém infarktu je to naopak.

Problémem však zůstává to, že pacienti, kteří takovýto incident překonají, mohou mít v budoucnu zvýšené riziko srdečních onemocnění či mrtvice.

Se syndromem se setkávají spíše ženy. ne jednou

Reynoldsová je spoluautorkou 20 let trvající studie, z níž výsledků vyplývá, že syndrom zlomeného srdce postihuje zejména ženy po menopauze. V USA se ročně objeví asi 6 tisíc takových případů.

Lékaři jejich obvykle léčí medikamenty na ředění krve, ACE inhibitory a beta blokátory, nejprve však musí vyloučit všechny potenciální příčiny a hlavně otázku, zda nešlo o skutečný infarkt.

Údajně až deset procent lidí, kteří překonají syndrom zlomeného srdce, se s tímto stavem setká opakovaně.

Lékaři proto doporučují vyhýbat se stresovým aktivitám a věnovat se činnostem, které nás od něj rozptylovaly již v čase předtím. Důležité je vyloučit alkohol a přejídání, a spíše se přiklonit k meditaci, józe, práci s vlastním dýcháním či volnočasovým aktivitám, které nás od smutku a stresu odpoutají.